Joshua Williamson – Flash 3: Ranaři vracejí úder (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
Captain Cold. Mirror Master. Golden Glider. Weather Wizard. Heat Wave. To je pět nejhledanějších trestanců Central City. Jsou to Flashovi největší nepřátelé. Jsou to Ranaři… a náhle zmizeli z veřejného dění. Až je to podezřelé.

Jakmile začne Flash jejich zmizení prověřovat, zapadne na místo poslední část jejich plánu. Je to smrtící hra na kočku a myš, která prožene nejrychlejšícho člověka světa po celé planetě… a nakonec skončí až příliš blízko domovu. Je běžec v rudém trikotu dost rychlý, aby pětici ďábelských zločinců zarazil?

A pokud ano, dokážou s Wallym Westem alias Kid Flashem ustát odhalení tajemství kolem Wallyho otce a posledního člověka, který ho viděl živého? Protože tím není nikdo jiný než veterán Ranařů a jeden z branců Sebevražedného oddílu, Captain Boomerang.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Když se u nás představovaly první komiksy v rámci Znovuzrození hrdinů DC, jedním z nejpříjemnějších překvapení byl bezpochyby Flash Joshui Williamsona. Kvalita u druhého dílu šla sice bohužel maličko dolů, avšak toto menší klopýtnutí se nám autor snaží plně vynahradit v nejnovějším pokračování, které u nás právě vychází s podtitulem Ranaři vracejí úder, jenž přivádí na scénu nejdůležitější Flashovy protivníky.

Flash u nás sice zatím nedostal tolik prostoru, bezesporu ale patří mezi jedny z  nejoblíbenějších a nejdůležitějších hrdinů celého DC univerza. Čeští čtenáři tak díky Rebirthu mohou konečně odkrývat kouzlo tohoto rychlonohého hrdiny, jenž si mezi fanoušky získal nemalou popularitu, nejen díky svým ústředním rolím v některých událostech z DC univerza, ale i veskrze povedeným seriálem. Na rozdíl od Batmana, je však pro naprostou většinu českých čtenářů stále neznámou, kteří se s ním i jeho protivníky zatím seznamují. A právě vydaná třetí kniha Williamsonova runu nám v tomto ohledu nemalou měrou pomůže.

Na scénu totiž v českém překladu konečně ve větší míře přichází Captain Cold, Mirror Master, Golden Glider, Weather Wizard a Heat Wave. Pět nejhledanějších trestanců Central City a největší Flashovi nepřátelé. Má to však menší háček. Celá tahle skvadra zmizela neznámo kam a Flashovi je jasné, že to nevěstí nic dobrého. Nejednou se sice přiklonili i na stranu dobra, Ranaři však sledují především své zájmy, které jsou ale tentokrát šarlatovému běžci zatím utajeny…

Williamson si již od prvního vydaného dílu dává velice záležet na postavách a především pak na jejich vztazích. A ani právě vydaní Ranaři vracejí úder v tomto ohledu nikterak nezaostávají. Ba právě naopak. Na jedné straně se řeší vztahy mezi Barrym, Wallym a jeho tetičkou Iris a na straně druhé jsou zde samotní Ranaři. Ti rozhodně nejsou načrtnutí klasickou šablonou dobro vs. zlo, a tak u nich můžeme sledovat i světlejší okamžiky, stejně jako neustálou nejistotu s jakou “kulišárnou” přijdou příště.

Samotný příběh sice spadá do klasického mainstreamu, který vás pravděpodobně neposadí zcela na zadek, rozhodně se mu ale nedá upřít fakt, že zde vcelku bez problému všechno funguje. Což se rozhodně nedá říct o všech sériích, které u nás v rámci Znovuzrození vycházejí. Fanoušci pláštěnek tak budou tentokrát dozajista spokojeni. Williamson si navíc ani tentokrát neupřel nějaký ten zajímavý cliffhanger, kterým láká k dalším dílům a nutí nás tak v této sérii pokračovat.

Jediným menším záporem, který můžeme zatím u této série pozorovat, je její nejasné směřování. Williamson má bezpochyby s Flashem své záměry. Ty se však zatím nedají z této série úplně vyčíst, kromě rozvíjení vztahů mezi Flashem a jeho pomocníkem Wallym a romantické linie, která se vcelku pochopitelně točí okolo Iris, série na první pohled přešlapuje na místě. Sice za sebou máme již tři knihy, které nabídly tři zajímavé příběhy ty však spolu na první pohled zdánlivě příliš nesouvisí a neposouvají nijak celou sérii příliš kupředu. I když kdo ví, třeba se až posléze ukáže, že každá drobnost zde hraje důležitou roli. Zatím však Flashovy příspěvky v rámci Rebirthu působí jako milé mainstreamové jednohubky, než jako ucelená řada, která má nabídnout napříč sérií nějaký větší příběh.

Pochvalu si naopak opět zaslouží líbivá kresba, kterou má i tentokrát na svědomí hned několik nadaných kreslířů. Na rozdíl od klasického superhrdinského mainstreamu, který vsází na líbivost a snaží se jít ve šlépějích Jima Lee, jde Flash, stejně jako například Green Arrow, maličko jinou cestou. Lehce cartoonový styl k Flashovi zkrátka skvěle sedí a perfektně dotváří odlehčenější atmosféru, která je s tímto hrdinou ve většině případů spojená.

Možná je to tak trochu tím, že u nás moc komiksů se šarlatovým běžcem nevyšlo, nebo tím, že Williamson je zkrátka dobrý scénárista, který ví, jak s touto postavou naložit. Buď, jak buď Flash stále patří mezi nejpovedenější kousky, které nám Znovuzrození zatím přineslo a třetí book je toho krásným příkladem. Nezbývá než doufat, že se Williamsonovi podaří udržet nastavenou kvalitu i v dalších dílech, jelikož tahle postava si to bezpochyby zaslouží a navíc má nemalý potenciál.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..