Joshua Williamson – Flash 2: Rychlost temnoty (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
Barry Allen je možná nejrychlejším člověkem na světě, ale ani on nemůže být všude. Když zjistí, že jeho mladý chráněnec Wally West bojuje se zločinem na vlastní pěst jako Kid Flash, nemá Barry jinou možnost než vytyčit v divoké rychlosti pevné mantinely: dokud se Wally nenaučí zodpovědnosti, Kid Flash už žádný nový výcvik nedostane.

Ale když se Wally rozhodne dokázat Flashovi, co dovede, a pokusí se vyšetřit hlášení o podivném stínovém stvoření, které se plíží předměstím Central City, narazí na trable doslova z jiného světa. Flash, Kid Flash a Iris Westová uvíznou v Zemi stínů, doméně Flashovy někdejší Nemesis a pozdějšího spojence Shadea. Jenže Shade už nad svou mocí nemá vládu…

Dokážou Flash a Kid Flash obnovit vzájemnou důvěru a uniknout ze Země stínů? Nebo snad temnota pozře celou Zemi?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Když se u nás představovaly první komiksy v rámci Znovuzrození hrdinů DC, jedním z nejpříjemnějších překvapení byl bezpochyby Flash Joshui Williamsona. První book série nabízel veskrze povedený příběh a tak je jasné, že očekávání čtenářů nejsou malá. Podaří se však tomuto hrdinovi s bleskem na prsou obstát i na podruhé?

I když Flash u nás zatím nedostal tolik prostoru, bezesporu patří mezi jedny z  nejoblíbenějších a nejdůležitějších hrdinů celého DC univerza. Není proto divu, že tento rychlonohý hrdina hrál nejednou ústřední roli v některém z runů, které si DC pro čtenáře připravilo. Právě Rebirth je toho krásným důkazem. Ostatně už první Flashova kniha Když blesk udeří dvakrát něco málo naznačila, pokud však čekáte přímé pokračování, budu vás muset maličko zklamat.

Joshua Williamson, jenž dostal Flashe v rámci Rebirthu na starost se tentokrát rozhodl udělat menší odbočku. Z počátku to sice vypadá, že  bychom se snad mohli dočkat nějakého posunu dál, Williamson se však tentokrát rozhodl zapracovat především na vztazích jednotlivých postav. Na tom by  nemuselo být nic špatného, kdyby celý tento book vcelku záhy nesklouzl ke klasické superhrdinské akci s lehkou příměsí “rodinných problémů”.

Wally West se už delší dobu potýká s pocitem, že mu Flash tak úplně nevěří, ostatně stále ještě mu neprozradil svou pravou identitu. A tak se Wally jako správný puberťák staví na zadní a jako Kid Flash bojuje se zločinem na vlastní pěst. Když se však Wally rozhodne Flashovi dokázat co vše dovede, narazí na někdejší Flashovu Nemesis Shadea, díky kterému se vcelku záhy ocitá i se svou tetičkou Iris v Zemi stínů. Flash se tak musí vydat do nehostinné krajiny, aby zachránil svého chráněnce i jeho tetičku…

Nový Flash: Rychlost temnoty rozhodně není úplně špatný komiks. Bohužel poté co nás Williamson v úvodní knize lehce namlsal přichází zklidnění. Hlavní děj se kromě řešení osobních vztahů prakticky nikam neposouvá a nenabízí v podstatě nic co by zde již v x variantách nebylo. Opět tak přichází na řadu příběh plný tuctových klišé, kterými se to v mainstreamu jen hemží. V porovnání s úvodní knihou tak Rychlost temnoty hodně ztrácí, stále se však jedná o lehký nadprůměr, který vám nepřinese výraznější zklamání.

Pochvalu si naopak zaslouží líbivá kresba, kterou tentokrát obstarala hned čtveřice nadaných kreslířů. Na rozdíl od klasického superhrdinského mainstreamu, který vsází na líbivost a snaží se jít ve šlépějích Jima Lee, jde Flash, stejně jako například Green Arrow, maličko jinou cestou. Lehce cartoonový styl k Flashovi zkrátka skvěle sedí a perfektně dotváří odlehčenější atmosféru, která je s tímto hrdinou ve většině případů spojená.

Nový Flash po příběhové stránce sice nikterak neohromí, z důvodů vyjasnění vztahů mezi hrdiny je však patrně nezbytný. Do rukou tak dostáváme klasickou “mainstreamovou oddechovku”, která výrazněji neohromí ani nezklame. Nezbývá tedy než doufat, že si zde Williamson vybral svou slabší chvilku a další díl opět přinese nějaký výraznější posun kupředu. Ostatně první book jasně ukázal, že na to tento scénárista rozhodně má.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..