Joshua Williamson – Flash 1: Když blesk udeří dvakrát (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
Jmenuje se Barry Allen a je to nejrychlejší člověk na světě. Ale je i mnohem víc.
Jak se Flash dozvídá stále více o Zdroji rychlosti, který živí jeho neuvěřitelné schopnosti, objevuje rovněž tajemství vlastní minulosti, o jakém se mu dosud nesnilo.
Zjistí, že stvořil Bod zlomu, který přepsal dějiny a vytvořil nový svět. Svět, který pozorují neznámé síly.
A když tentýž Zdroj rychlosti, který jím proudí, vyhřezne po celém Central City, zasáhne policisty, zločince i obyčejné občany, musí Flash vycvičit novou vlnu rychlíků, aby své schopnosti užívala moudře.
Ale zatímco z některých se stanou jeho parťáci v boji proti zločinu a spletou dohromady skutečný „Zdroj rychlosti“, ostatní své takřka božské nadání chtějí zneužít k mnohem horším cílům. A Flash zjistí, že existuje zlo, jemuž ani on neuteče…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Jmenuje se Barry Allen a je to nejrychlejší člověk na světě. Ano, tušíte správně v rámci Znovuzrození hrdinů DC jsme se konečně i u nás dočkali plnohodnotné řady rychlíka Flashe, jenž bohužel až doposud české fanoušky až na pár světlých výjimek zcela míjel. Podaří se však tomuto hrdinovi s bleskem na prsou obstát v tvrdé konkurenci, nebo bude jeho “Znovuzrození” odsouzeno k neúspěchu?

Flash bezesporu patří mezi jedny z nejoblíbenějších a nejdůležitějších hrdinů celého DC univerza. Ostatně byl to právě on, kdo svým způsobem stál u zrodu celého runu New 52, který začíná po událostech odehrávající se v jeho Flashpointu. Toho bychom se snad měli dočkat i u nás v rámci edice DCKK, takže si budeme moci za nedlouho doplnit znalosti. Aby toho nebylo málo i v rámci celého Rebirthu hraje Flash jednu z ústředních rolí.

Pokud jste četli úvodní sešit Znovuzrození hrdinů DC, bezpochyby vás při čtení dalších knih z tohoto runu napadlo, kdeže se více rozebírá tato ústřední dějová linie. Ať jste sáhli po Batmanovi, Wonder Woman, či Lize Spravedlnosti, nebylo v těchto knihách o zmíněných událostech prakticky ani zmínky. Tento “dluh” nyní částečně čtenářům splácí úvodní kniha série Flash, jenž vychází s podtitulem Když blesk udeří dvakrát.

V rámci Rebirthu dostal na starost Flashe zkušený scénárista Joshua Williamson, jenž stojí například za sérií BirthRight, potažmo pomáhal i na čtvrtém Batman Detective Comics z New52, jenž u nás vychází u nakladatelství BB art. Williamson se tak jako první scénárista věnuje více hlavní zápletce, která byla nastíněna v úvodním sešitě Znovuzrození. Pokud vás tedy tato útlá knížečka doposud míjela a chtěli byste to s Flashem zkusit doporučím začít nejdříve tímto krátkým úvodem a pak plynule navázat samotným Flashem.

Když blesk udeří dvakrát obsahuje původní sešity série The Flash (Rebirth) #1-8 a The Flash: Rebirth a Williamson v nich dále rozehrává příběh, jenž by měl být nosnou osou celého Znovuzrození, neomezuje se však pouze na něj a nabízí čtenářům i další zajímavou dějovou linii. Ačkoliv Flash nenabízí origin této postavy ani celkový restart, jak už asi většina čtenářů vzhledem k již vydaným knihám pochopila, i na tyto části v úvodním booku přijde řeč. Což bezesporu ocení nejeden neznalý čtenář, který se s touto postavou doposud ve větší míře nesetkal. Flash se však stejně, jako jeho čtenáři, stále učí a snaží se dozvědět stále více o Zdroji rychlosti, jenž stojí za jeho neuvěřitelnými schopnostmi.

A právě zmíněný Zdroj rychlosti jednoho dne vyhřezne po celém Central City a zasáhne celou řadu osob, od policistů, obyčejných občanů, až po zločince a vytvoří z nich nové “rychlíky” a je na Flashovi, aby tuto novou “armádu” Flashů vycvičil a naučil využívat své schopnosti…

Zkušenější a znalejší čtenáři v úvodním booku pravděpodobně odhalí jistou inspiraci ve Spider-manově Pavoučím ostrově, naštěstí se však Flash vcelku záhy vydává vlastní cestou a nabízí čtenářům vcelku zajímavý příběh, který jednak odhaluje pár nových střípků informací o ústřední dějové linii, pozadu naštěstí nezůstává ani druhá linka, která by se s lehkou dávkou  nadsázky dala označit za lehký batmanovský detektivní příběh. Úvodní kniha Flashe tedy rozhodně neurazí a vcelku s klidným srdcem se dá říct, že patří k tomu lepšímu co v rámci Znovuzrození u nás zatím vyšlo.

Za zmínku bezesporu stojí i samotná kresba této knihy, kterou má na svědomí především Carmine Di Giandomenico. Oproti Batmanovi, Lize Spravedlnosti a dalším zástupcům Znovuzrození je Flash přeci jen umírněnější a nesnaží se za každou cenu hrát na líbivou notu. Společně s Green Arrowem se tak v tomto ohledu mírně odlišuje a vystupuje z davu. Rozhodně však nejde tvrdit, že by snad nebyla kresba ve Flashovi hezká. To rozhodně ne. Jen si jde svou vlastní cestou…

Když blesk udeří dvakrát sice není pro české čtenáře úplně prvním setkáním s tímto rychlonohým hrdinou, vůbec poprvé však u nás dostává svou vlastní plnohodnotnou řadu, díky které bude pohled do DC univerza pro české fanoušky  opět o něco komplexnější. Navíc je tato řada velice důležitá pro celý Rebirth, rozhodně by tedy byla věčná škoda Flashe a jeho dobrodružství minout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..