Jonathan Garnier – Dobrodruh Timo

0

Ačkoliv už i u nás dávno neplatí, že komiks je pouze pro děti, tato svébytná kategorie má rozhodně stále co nabídnout a neměli bychom ji přehlížet. Do vybrané společnosti legendárního Kůstka, modrovlasé Hildy, či Kibuishiho Amuletu navíc míří další originální hrdina – Dobrodruh Timo, jenž nám bude vyprávět svůj příběh o dobrodružství malého chlapce ve velkém světě…

Nakladatelství CREW se tentokrát rozhodlo pro svůj nejnovější přírůstek do stále se rozrůstající edice CREW KIDS zapátrat ve Francii. Právě odtud pochází autorská dvojice Jonathan Garnier a Yohan Sacré, která stojí za tímto komiksem. V originále vyšel Dobrodruh Timo ve dvou samostatných albech. CREW nám jej však přináší v jednom uceleném svazku o 128 stranách v překladu Lucie Šavlíkové.

Zatímco takový Kůstek opravdu zdatně klame tělem a za pohádkovou kresbou ukrývá v podstatě dospělý fantasy příběh, Timo si v tomto ohledu na nic nehraje. Věkové doporučení u tohoto komiksu je 6+ a to dává více méně jasně najevo, že žádné velké spletitosti, či hlubokomyslný příběh plný filosofických otázek od Tima rozhodně čekat nemůžeme. Zároveň to však nutně neznamená, že se starší čtenáři u tohoto kousku budou nudit.

Ba právě naopak, když přistoupíte na pravidla hry, tak vcelku záhy zjistíte, že Jonathan Garnier má vcelku bohatou představivost, kterou docela dobře umí použít. Ve výsledku tak dostáváme příběh o malém chlapci, který přečetl všechny dobrodružné knihy ve vesnici a díky tomu nabyl dojmu, že je připraven sám probádat celý svět tam venku. Ideálně najít nějakou tu legendární zbraň, zabít draka a zachránit princeznu. Zkrátka stát se opravdovým dobrodruhem. 

Milý Timo však vcelku záhy vystřízlivý a i přes svou veškerou naivitu nakonec zjistí, že svět asi nebude tak báječný, jak si myslel. Ba co víc, ve skutečnosti je to docela nebezpečné místo. Jako správný dobrodruh se však nemůže jen tak vrátit domů a tak se ocitáme na prahu velkého dobrodružství, které změní nejen Tima, ale i svět kolem něj.

Asi netřeba zmiňovat, že to Timo bude mít ve zdejší konkurenci tuze těžké. Zároveň je však potřeba říct, že jde do boje i s několika esy v rukávu. Jednak je zde příběh. Ten je sice na jedné straně vcelku jednoduchý a přímočarý. Zároveň má však hlavu a patu, nechybí mu napětí ani nějaký ten zvrat. Navíc stejně jako například u HIldy, i u Tima najdeme okamžiky, kdy se autor snaží malé čtenáře trochu vzdělat. To nemusí vždy dopadnout úplně nejlépe, naštěstí v případě tohoto komiksu to sice starší čtenáři zaručeně poznají, naštěstí ale autor v tomto ohledu nejde až za hranu. Díky tomu je samotný příběh vcelku plynulý a  nic razantním způsobem nenarušuje jeho rytmiku. 

Druhým velice důležitým faktem je skutečnost, že Dobrodruh Timo je na rozdíl od většiny svých souputníků samostatně stojící knihou. Tento komiks tak nabízí ucelený uzavřený příběh, na jehož dokončení nemusíte čekat x dalších dílů. Zároveň si ale autor na samotném konci příběhu nechává otevřená vrátka pro případné pokračování. Naštěstí se však nejedná o nic, co by narušovalo celkový dojem a celistvost příběhu.

Posledním a pravděpodobně nejdůležitějším prvkem, který bude u řady čtenářů hrát nemalou roli je fantastický vizuální háv, který celému příběhu výtvarník Yohan Sacré vtiskl. Ten jde zcela svou cestou a zaručeně si jej s žádným jiným komiksem nesplete. Celkový dojem ze Sacrého kresby je pak ještě umocněn zvětšeným formátem, ve kterém u nás kniha vychází. Jako celek tak působí Dobrodruh Timo opravdu svěžím dojmem. 

Na Hildu, či legendárního Kůstka pravděpodobně svým úspěchem nedosáhne, rozhodně se však nejedná o žádné ošklivé káčátko, které by muselo sedět v koutě, ba právě naopak. Nakladatelství CREW se v rámci řady CREW KIDS pouští po řadě mainstreamovějších titulů do pro ně neprobádaných vod a nutno říct, že jako ukázka moderního evropského komiksu pro děti funguje Dobrodruh Timo na výbornou.DOBRODRUH TIMO
SCÉNÁŘ: JONATHAN GARNIER
KRESBA: YOHAN SACRÉ
PŘELOŽIL: LUCIE ŠAVLÍKOVÁ
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 128
ORIG. NÁZEV:  Timo, L’aventurier #1, #2
ISBN: 978-80-7449-868-8

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..