Jonas Jonasson – Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

0
ANOTACE:

„Zabiják Anders“ je čerstvě na svobodě. Potřebuje novou práci a stejně tak přátele. Do rány mu přijde vychytralá farářka Johanna Kjellanderová, která se kvůli svému ateistickému smýšlení ocitne na dlažbě. Spolu s hotelovým recepčním Perem Perssonem založí společný podnik. Kšefty běží báječně. Dokud se zabiják Anders nezačne ptát po vyšším smyslu toho všeho. Jenže bossové stockholmského podsvětí s ním mají nevyřízené účty a zabijáka Anderse i s jeho přáteli pořádně zmáčknou…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Jonas Jonasson je již i v našich končinách vcelku pojem. Svým “Stoletým staříkem” a “Analfabetkou” si získal dlouhý zástup fanoušků a není proto divu, že jeho v pořadí již třetí kniha byla netrpělivě očekávána. Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel) je již zde a my se můžeme přesvědčit, jestli bude platit do třetice všeho dobrého. Navíc se stejně jako  předchozí autorovy knihy dočkal i Anders své audiopodoby, kterou nemohl načíst nikdo jiný, než Martin Stránský. Obstojí však v tvrdé konkurenci?

zabijak-anders-maxPředstavovat tohoto autora je asi vcelku zbytečné. Ostatně právě jeho Stoletý stařík se držel dlouhé týdny na absolutním vrcholu nejprodávanějších titulů u nás. A i čtyři roky od svého prvního vydání se mu sem tam ještě podaří do top desítky nakouknout. Podobný úspěch sice Analfabetka nezopakovala, stále si však vedla více než dobře. Osvědčený koncept neuvěřitelných situací a nepravděpodobných náhod zkrátka na čtenáře a posluchače skvěle fungoval. A při pohledu do anotace nejnovější Jonassonovy knihy se zdá, že se tohoto konceptu hodlá držet i nadále.

Ostatně posuďte sami. Zkrachovalý recepční, který spí v podstatě v přístěnku pod schody, farářka, jenž nevěří v Boha, a zabiják, který skrz krabicové víno objevil své nové já a touhu pomáhat lidem. To jsou naši hrdinové, kolem kterých se točí celý příběh. A co má tato nesourodá trojice společného? Inu každý potřebuje nějak přežít a k přežití jsou potřeba peníze a jelikož zabiják Anders neumí nic jiného, než ubližovat lidem, založí společně “Agenturu pro ubližování na zdraví”. Zdá se, že ve stockholmském podsvětí je spousta těch, co touží někomu zlámat ruce, či přerazit koleno. Díky tomu má naše trojice o práci postaráno. Tedy až do chvíle, než Anders objeví své nové já, víru v Boha a touhu pomáhat druhým…

maxresdefault

Autor opět používá stejný vzorec nepravděpodobných událostí a lehce přehnaných postav. Ovšem to co v případě předchozích dvou knih vcelku dobře fungovalo zde ztrácí na lesku. I pověstný Jonassonův humor, jako by se vytratil a zůstaly z něj pouze malé střípky. Nejednou se tak přistihnete, že vás příběh vyloženě nudí a vy toužíte aby jste měli knihu konečně za sebou. A to i přesto, že Zabiják Anders je ze všech Jonassonových knih nejkratší. Naštěstí je tu ještě audiokniha, která celkový dojem trochu zachraňuje.

ob4183ef_jobs_stransky_adk_8_resizeO načtení se stejně, jako v případě předchozích Jonassonových knih, postaral výtečný Martin Stránský. Celkový dojem z předchozích dvou audioknih byl opravdu excelentní a po právu se tak oba tituly drželi mezi nejprodávanějšími audioknihami. Tato situace se bohužel asi opakovat nebude a to i přesto, že Stránský je opět bezchybný, čte s lehkostí sobě samou a dodává celému příběhu něco navíc. Ačkoliv lze audioknižního Zabijáka Anderse hodnotit díky Stránskému o pořádný stupínek výše, než jeho knižní předlohu, ani narátor však nedokáže zachránit vše. Zmlsané audiofily pak nepotěší ani absence hudebního doprovodu, který by napomohl lepší orientaci a především pak celkově lepšímu dojmu z celé knihy. Během devíti hodin poslechu si tak musíme vystačit pouze s vynikajícím výkonem Martina Stránského.

Bohužel se zdá, že Jonasson nezadržitelně ztrácí dech. Rozhodně by to chtělo přijít s nějakým novým nápadem. Pokud však přesto na Andersem přemýšlíte, rozhodně doporučím sáhnout právě po audioverzi s Martinem Stránským. Protože je to právě on, kdo alespoň trochu zachraňuje rozpačitý dojem ze Zabijáka Anderse, který zůstává hluboko za očekáváním.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.