John Green – Hvězdy nám nepřály

0
ANOTACE:
Šetnáctiletá Hazel Grace žije už tři roky s diagnózou rakoviny štítné žlázy a i když není jisté, jak se bude její stav dál vyvíjet, k vyléčení zrovna nesměřuje. Za tu doby už se na svou nemoc začala dívat s určitou ironií a nejvíc ji mrzí, že se nikdy nedozví, jak dopadla její oblíbená knížka Císařský neduh, která má otevřený konec. Pak ale na setkání podpůrné skupiny potká okouzlujícího mladíka Augusta Waterse, jemuž se podařilo chorobu překonat a který sdílí její sarkastický pohled na život. Má vůbec smysl se zamilovat, když jste se už smířili s tím, ze vaše existence je časovanou bombou, která v dohledné době nevyhnutelně vybuchne?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Jméno John Green asi netřeba českým čtenářům moc představovat. Tento americký autor se nesmazatelně zapsal do srdcí řady fanoušků knihou Hvězdy nám nepřály. Knihou, která má asi stejně obdivovatelů, jako těch, kteří ji zatracují. Buď jak buď, tento příběh je bezesporu jedním z fenoménů poslední doby, ostatně se dočkal i svého filmového zpracování. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se některé z našich předních audioknižních vydavatelství rozhodne převést nejznámějšího Greena do audiopodoby. Což se také stalo a díky vydavatelství OneHotBook se mohou nyní i posluchači ponořit do tohoto sladkobolného příběhu o štěstí, lásce i beznaději.

Hvezdy_nam_nepraly_3D_OneHotBookAť už jste příznivci Johna Greena, nebo ne, jisté je, že jeho knihy patří mezi celosvětové bestsellery, a tak si jistě zaslouží náležitou péči. A té se Greenovu nejúspěšnějšímu kousku ve OneHotBook bezesporu dostalo. Režie se již tradičně ujala zkušená Jitka Škápíková, která si tentokrát pod svá křídla přizvala hned dvojici mladých herců Veroniku Kubařovou a Matouše Rumla.

Oba tito interpreti se navíc již při nahrávání audioknihy setkali. Pro OneHotBook společně natočili adaptaci knihy Petry Soukupové Bertík a Čmuchadlo. Veronika se navíc ujala i načtení výborné Poslední aristokratky. Přesto jsou právě Hvězdy nám nepřály tou pravou příležitostí pro oba herce, ukázat co v nich vězí a vystoupat tak mezi naší narátorskou elitu. Přeci jen se od předchozích kousků Greenova kniha žánrově liší a je také určena pro daleko širší okruh posluchačů. To mimochodem dokázala jak kniha tak film, který dokázal zaujmout fanoušky napříč všemi věkovými kategoriemi.

Veronika&Matous_Hvezdy_nam_nepraly_OneHotBookZatímco v Bertíkovi a Čmuchadle dostal více prostoru Matouš Ruml, tentokrát se role obrátila. V podání Veroniky Kubařové se tak posluchači mohou vžít do postavy šestnáctileté Hazel Grace, která dostala ve svých třinácti letech rakovinu štítné žlázy, jež se postupem času rozšířila i do plic. Její rodinu potkala zdrcující diagnóza „Nevyléčitelná“, a od doktorů nedostávala vůbec žádnou naději. Ovšem díky speciálnímu léku získala čas, nikdo neví kolik, nebo kdy nemoc opět udeří plnou silou, ale i tak Hazel bojuje. Takto začíná hořkosladký příběh plný humoru a sarkasmu.

„Je to neskutečné téma ‒ přijmout smrt a přitom vědět, že jsem zatím nestačil nic prožít, protože je mi šestnáct. A hlavně, že láska má na tak krátkou dobu místo v jakémkoli životě; to je síla, která přežije všechno. Od Romea a Julie jsem nic tak silného nečetl. Augustus se zamiloval, dal Hazel vše, co měl: svůj malý okamžik bytí. Je to smutné, ale krásné. Takhle by měl žít každý,“ předkládá svůj pohled Matouš Ruml.

Ačkoliv v této knize hraje hlavní roli právě postava Hazel, je tu ještě někdo, bez koho by se Hvězdy nám nepřály neobešly. Augustus Waters, mladík, jemuž se podařilo rakovinu překonat, a jenž plně chápe Hazel a její pohled na svět. A právě této postavy se zhostil se ctí Matouš Ruml, který tak skvěle ve vyprávění doplňuje Veroniku Kubařovou. Společně tak nechávají ožít novodobý příběh Romea a Julie, dvojice, jejíchž příběh vás rozesměje stejně, jako donutí k slzám.

Oba interpreti dokázali do vyprávění přenést přesně ty emoce, které autor zamýšlel. Občas se tak přistihnete, jak se budete pochechtávat při humorných scénách a občas zase budete mít slzu na krajíčku. Interpretace je tak na velmi dobré úrovni a moc se jí opravdu vytknout nedá. Ostatně OneHotBook přistoupilo k výběru interpretů opravdu svědomitě a na výsledku je to bezesporu znát.

GREEN

Celkový dojem navíc podtrhuje i hudba, která celým příběhem doprovází a odděluje jednotlivé kapitoly. Navíc tato složka nikterak nevyčnívá, ale pouze podtrhuje nahrávku jako takovou. Díky tomu působí celá audiokniha velmi kompaktně a přináší posluchačům vše, co si mohou přát. Za zmínku bezesporu stojí i samotný obal audioknihy, kdy se OneHotBook rozhodlo nevyužít původní české obálky, ale vyfotografovalo samotné interprety v póze, kterou budou znát především fanoušci filmové adaptace. Tento krok je vcelku originální, ale nutno říct, že v tomto případě se opravdu povedl.

Na necelých osmi hodinách poslechu se posluchači mohou těšit na opravdu pořádnou dávku emocí, zabalené do jedinečného příběhu, který uhranul miliony fanoušků po celém světě. Audiokniha navíc oproti své knižní předloze tyto pocity ještě umocňuje, za což bezesporu vděčí výkonům Veroniky Kubařové a Matouše Rumla, kteří se své úlohy pod vedením Jitky Škápíkové zhostili na výbornou. Na závěr se sluší snad jen dodat, že všichni milovníci “Greenovek” se dočkají i další jeho knihy v audiopodobě, protože se OneHotBook již v tuto chvíli chystá na natáčení Papírových měst.


   

wordpress hodnoceni
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..