John Fowles – Sběratel

1

Autorovu románovou prvotinu inspirovala novinová zpráva o únosu dívky a jejím věznění v londýnském protileteckém krytu. Věznitel Frederick Clegg je psychopatický sexuální deviant, který si díky výhře v loterii může dovolit přestat pracovat a „starat se“ jen o svou zajatkyni. Takto realizuje svou touhu po vztahu s krásnou ženou a po manželství, které by mu otevřelo dveře do bohatšího a kultivovanějšího světa. Clegg je v podstatě mírný, nenásilný člověk, který ale nechápe, že plnohodnotný lidský vztah může vzniknout a rozvíjet se jen ze svobodného rozhodnutí. Miranda, studentka výtvarných umění a nadaná kreslířka, Clegga intelektuálně i osobnostně výrazně převyšuje. Je si toho vědoma a dokáže jím obratně manipulovat. Tragické vyústění své situace však odvrátit nedokáže.

…………………………………………………………….

Fowlesův Sběratel sklidil značný ohlas již v době svého vydání (1963), čeští čtenáři si ovšem na tuto jedinečnou knihu museli počkat dalších více než dvacet let, kdy v roce 1988 vyšla poprvé v češtině. Dnes vychází Sběratel znovu v novém překladu u nakladatelství Kniha Zlín, aby doplnil nedávno vydaného Mága.

EK11033John Fowles patří bezesporu mezi nejvýznamnější anglické poválečné spisovatele a esejisty. Když v roce 2005 zemřel literární svět v jeho osobě přišel o dalšího skvělého romanopisce, který se nesmazatelně zapsal do srdcí mnoha čtenářů. Již jeho románový debut Sběratel sklidil značnou pozornost. A navíc se spolu s Francouzovou milenkou a nepřekonatelným Mágem řadí mezi nejslavnější romány tohoto autora.

Frederick Clegg je naprosto obyčejný úředníček. Klasická šedá myš, která tráví čas hlavně sama se sebou. Vše se ovšem má změnit ve chvíli, kdy naprosto nečekaně vyhraje v loterii. Frederick již nemusí pracovat a rázem se ocitá ve vyšších kruzích, které ho ovšem nepřijímají a dívají se na něj skrz prsty. Zkrátka nikam nezapadá. Ještě že mu nikdo nemůže vzít jeho vášeň ve sbírání. Přesto mu jeden exemplář do sbírky chybí.

Clegg již dlouhá léta tajně touží po krásné Mirandě a výhra v loterii mu konečně umožní začít spřádat plány, jak polapit dívku svých snů a přidat ji jako klenot mezi své motýly. Psychicky nemocný Clegg se tak domnívá, že by se do něho Miranda mohla zamilovat, jen kdyby mu dala příležitost a jelikož ta asi nepřijde, bere osud do vlastních rukou.

FowlesAutor ve své prvotině ukazuje, kam až může vést lidská vášeň sběratelství ve spojení s nevyrovnanou osobností, kterou bezpochyby hlavní “hrdina” je. Samotný příběh navíc ukazuje nakolik kontrastní mohou lidé být, od vkusu, pohledu na svět a vnímání všeho kolem sebe. Fowles své vyprávění rozděluje na dvě skvěle vystavěné příběhové linie, kdy v první sledujeme konání a touhy Fredericka Clegga, únosce a vyšinutého maniaka, který touží doplnit svou sbírku. Abychom v druhé části knihy prožili všechny události znovu tentokrát očima unesené dívky Mirandy.

Autor dokázal dokonale vykreslit myšlenkové pochody a pocity obou hlavních postav. Detaily jsou navíc naprosto realistické, takže čtenáři mají občas pocit, že sledují něco co se doopravdy stalo. I když zde nebudeme daleko od pravdy, protože Johna Fowlese inspiroval k napsání Sběratele právě novinový článek o unesené dívce, který proběhl anglickými médii. Autor jej však přetvořil k obrazu svému a vdechl mu neopakovatelné lyrické kouzlo.

Sběratel, inteligentní kniha, jenž svým jazykem a stylem dokáže uchvátit nejednoho čtenáře, patří bezesporu k tomu nejlepšímu, na co můžeme u Fowlese narazit. Geniálně propracovaný thriller, ve kterém se ve vás budou mísit všechny možné emoce. Od naprostého zhnusení a nepochopení až po lítost a mírné sympatie s neschopným únoscem. Fowles je zkrátka jeden z mála spisovatelů, kteří dokáží zpracovat i nelehký příběh s lehkostí a vnést do tohoto tématu řadu otázek, na které se po dočtení budete snažit najít odpověď. Inteligentní kniha, jenž svým jazykem a stylem dokáže uchvátit nejednoho čtenáře.

Kniha vychází v nakladatelství Kniha Zlín
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdJohn Fowles (1926-2005) je klasikem anglické postmoderní literatury. Do tohoto žánru zasáhl již svým prvním dílem Sběratel, kterým si okamžitě získal uznání jako výjimečně novátorský spisovatel s ohromující sílou imaginace a nebývalou schopností vtáhnout čtenáře do svých děl tak, aby se stali jejich součástí. Následovala další světově uznávaná díla: MágFrancouzova milenka a jiné. Téměř všechny jeho stěžejní knihy vyšly v českých překladech (kromě již zmiňovaných i LarvaMantissa, Ebenová věž, Daniel Martin, atd.) a na motivy několika z nich byly natočeny filmy. Za všechny můžeme zmínit Francouzovu milenku s Meryl Streepovou a Jeremy Ironsem v hlavních rolích. Aristos je posledním takovým dílem, které vychází v českém jazyce. Bohužel. John Fowles zemřel 5. listopadu 2005 v Lyme Regis, kde žil a tvořil podstatnou část svého života.

 wordpress hodnoce

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

  1. Fowles je skvělý! Loni jsem četla Mága a moc se mi to líbilo. Až trochu zapomenu, o čem román byl, tak si ho přečtu znovu a tentokrát nebudu spěchat s dočtením, protože už budu vědět, že se toho vlastně o smyslu celé té hry tolik nedozvím, budu si jen vychutnávat autorův styl psaní. Tento týden jsem si přinesla z knihovny jeho Mantisu, těším se velice, později si chci přečíst také Francouzovu milenku.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..