John Fowles – Sběratel

0
ANOTACE:

Dny obyčejného úředníčka Fredericka Clegga prosvětluje pouze jeho sbírka motýlů a okamžiky, v nichž po cestě do práce zahlédne dívku z vyšších vrstev, krásnou studentku výtvarného umění Mirandu Greyovou. Když ale mladík vyhraje v loterii značnou finanční částku, nové okolnosti mu umožní platonické fantazie realizovat. Nezačne se však dívce dvořit, neboť cítí, že v konkurenci bohémských intelektuálů ji nemá šanci zaujmout. Místo toho ji unese a uvězní ve sklepě osamělého venkovského domu doufaje, že až jej jeho zajatkyně lépe pozná, samovolně se do něj zamiluje.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


John Fowles patří bezesporu mezi nejvýznamnější anglické poválečné spisovatele a esejisty. Když v roce 2005 zemřel, literární svět v jeho osobě přišel o dalšího skvělého romanopisce, který se nesmazatelně zapsal do srdcí mnoha čtenářů. Tato kapitola jeho života se začala psát již v roce 1963, kdy vyšel jeho literární debut Sběratel, který se u nás po více než 40 letech dočkal i své audio verze.

Sberatel_3D_OneHotBook_smallTato komorní hra pro dvě postavy je přímo stvořená pro vícehlasou audioknihu. O její nahrání se v našem případě postaralo vydavatelství OneHotBook, které do rolí interpretů obsadilo dva ostřílené herce. Jaroslava Plesla, s nímž jsme se již mohli setkat v audioknihách Pád Cařihradu nebo Mycelium. Zde však ztvárnil postavu úředníčka Fredericka Clegga. Cleggovi zde zdatně sekunduje krásná studentka výtvarného umění Miranda Greyová. Té propůjčila svůj hlas Lucie Pernetová, kterou můžeme slyšet na další nové audioknize z OneHotBook Dívka ve vlaku.

Frederick Clegg je naprosto obyčejný úředníček. Klasická šedá myš, která tráví čas hlavně sama se sebou. Vše se ovšem má změnit ve chvíli, kdy naprosto nečekaně vyhraje v loterii. Frederick již nemusí pracovat a rázem se ocitá ve vyšších kruzích, které ho ovšem nepřijímají a dívají se na něj skrz prsty. Zkrátka, nikam nezapadá. Ještě že mu nikdo nemůže vzít jeho vášeň ve sbírání. Přesto mu jeden exemplář do sbírky chybí.

Jaroslav_Plesl&Lucie_Pernetova_small_SBERATEL_OneHotBookClegg již dlouhá léta tajně touží po krásné Mirandě a výhra v loterii mu konečně umožní začít spřádat plány, jak polapit dívku svých snů a přidat ji jako klenot mezi své motýly. Psychicky nemocný Clegg se tak domnívá, že by se do něho Miranda mohla zamilovat, jen kdyby mu dala příležitost a jelikož ta asi nepřijde, bere osud do vlastních rukou…

Právě na této knize je krásně vidět, jak moc důležité jsou dramaturgické úpravy při tvorbě audioverze. Tam, kde autor rozdělil příběh na dvě skvěle vystavěné linie, kdy v první sledujeme konání a touhy Fredericka Clegga a v druhé části sledujeme stejné události očima Mirandy, se toto rozdělení v audioknize stírá. Běžný posluchač si tohoto rozdílů nijak nevšimne, naopak pozornému čtenáři a znalci knižní předlohy neunikne.

V audioknize se tak můžeme těšit na živé dialogy obou postav. Díky tomu dostává celá nahrávka další rozměr, díky kterému je daleko přístupnější a atraktivnější pro všechny posluchače. Navíc tak daleko více vyniknou veškeré detaily, včetně myšlenkových pochodů a pocitů obou hlavních postav.

sberatel

Sběratel si bezpochyby zaslouží opravdu speciální péči. Tato kniha je jedinečná v mnoha ohledech a bezpočtu čtenářů, včetně mě, se zaryla nesmazatelně pod kůži. Není proto divu, že řada fanoušků bude netrpělivě očekávat, jak celá nahrávka dopadla. Ostatně, celkový výsledek u audioknih samozřejmě závisí především na výkonu interpretů.  V tomto případě můžeme být opravdu klidní. Výběr narátorů se zdařil opravdu na jedničku.

Fowles_JohnDokonce se může zdát, že postava Fredericka Clegga byla ušita Jaroslavu Pleslovi přímo na míru. Jeho výkon je opravdu fantastický a stejně jako graduje příběh, graduje i jeho výkon. Práce s hlasem je v jeho případě opravdu příkladná. Plesl dokázal zachytit i ty nejmenší nuance Cleggovi mysli. Př samotném poslechu se tak nejednou přistihnete, jak vám běhá mráz po zádech.

Pozadu nezůstává ani Lucie Pernetová, pro kterou je sice tato kniha audioknižní premiérou, na jejím výkonu to však není ani v nejmenším znát. Odvádí naprosto profesionální výkon, při kterém je Pleslovi více než důstojnou partnerkou. Stejně jako Jaroslav Plesl, i ona se dokázala senzačně vžít do své postavy. K posluchačům se tak dostává nahrávka plná pocitů a emocí. Pernetová tak v tomto případě naráží na fakt, že její postava má v příběhu přeci jen méně prostoru než Frederick Clegg. Díky tomu tak výkon Jaroslava Plesla nad jejím trochu více vyniká.

Celkový dojem podtrhuje i hudební soundtrack, který posluchače po celou dobu doprovází. I když, mluvit v tomto případě o hudbě, je asi silný pojem. Spíše se jedná o shluk různých zvuků a zlověstných tónů, které dodávají celému příběhu na zlověstnosti a naléhavosti.

OneHotBook ve své novince Sběratel připravilo pro své posluchače opravdu jedinečný zážitek, který ve vás bude rezonovat ještě dlouhou dobu po doposlechnutí poslední kapitoly. A ačkoliv je Sběratel opravdu výborná kniha, vedle své audioknižní sestřičky vypadá tak trochu jako chudý příbuzný. Pokud se tedy i nadále ptáte zda má cenu knihy poslouchat, právě tato audiokniha by pro vás mohla být pádnou odpovědí, že rozhodně ano.


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..