Joe Hill – Plášť: Edice Deluxe

0

ANOTACE:
Od Joe Hilla – autora fenomenální série Zámek a klíč.

Plášť: Edice Deluxe obsahuje sérii Plášť i její prequel Plášť 1969.
Plášť – Strhující temný příběh o moci, nenávisti, lásce a pomstě vznikl rozvedením povídky Joe Hilla ze sbírky Bobby Conroy vstává z mrtvých.
Plášť 1969 – V tomto příběhu vás zavedeme do vietnamské džungle, ve které střet černé magie a válečných hrůz zrodí brutální odplatu.
Původní povídku Joe Hilla „Plášť“ s poznámkami scenáristy Jasona Ciaramelly.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Po veleúspěšné sérii Zámek a Klíč se Joe Hill vrací na scénu s temným Plášťem. Ten již tradičně vychází u Comics Centra a navíc ve speciální deluxe edici, která zatím nikde jinde ve světě nevyšla. Dokáže však i nejnovější komiksový přírůstek tohoto autora zaujmout, nebo nás čeká spíše zklamání?

plast_01Ačkoliv se Joe Hill již od počátku své kariéry potýkat s přirovnáváním ke svému otci, dnes se mu již hravě vyrovnává. Není již pouze “Kingovým synem”, ale hlavně je autorem, který dal světu jednu z nejlepších komiksových sérií současnosti. Není proto divu, každý jeho další kousek je fanoušky netrpělivě očekáván. Čekání je však již naštěstí u konce protože příchází Plášť, v němž scenárista Jason Ciaramella s Hillovou pomocí rozvíjí autorovu stejnojmennou povídku ze sbírky Bobby Conroy vstává z mrtvých.

Kromě již zmíněného Pláště deluxe edice obsahuje i Ciaramellův prequel k celému příběhu Plášť 1969. Ten nás zavede do vietnamské džungle, v níž na nás již vcelku tradičně čeká zajatecký tábor plný násilí a hrůz. Přestože toto téma bylo zpracováno již hodněkrát, autoři si s ním v Plášti poradili opravdu se ctí. Při čtení tak nebudete mít pocit, že zakopáváte o klišé na každém kroku.

Není to však pouze prequel, který na nás v této knize čeká. Kromě nezbytné galerie celostránkových kreseb různých tvůrců, si pro nás Comics Centrum připravilo ještě jednu perličku na závěr. Tím je samotná povídka Plášť, která byla předlohou pro tento komiks. Díky ní tak máme jedinečnou možnost porovnat jednotlivé rozdíly mezi předlohou a samotným komiksovým zpracováním.

plast_05

Jak již bylo řečeno, oba komiksové příběhy jsou úzce provázáni a nesou se v relativně podobném duchu. Ostatně ústřední motiv pláště je společný pro oba dva. Stejně tak temná, depresivní až hororová atmosféra a neutuchající touha po pomstě, hraničící s šíleností, u hlavního hrdiny. Přesto by se dalo říci, že prequel k Plášti je daleko více uvěřitelnější.

plast_10Ve srovnání s veleúspěšným Zámkem a Klíčem bohužel Plášť poněkud zaostává. Samotný příběh je přeci jen daleko přímočařejší a snadno předvídatelný. Po příběhové stránce tak může být tento kousek pro fanoušky menším zklamáním. Je si však potřeba uvědomit, že Z&K byl opravdu výjimečný a tak když upustíme od srovnávání. Dostáváme v Plášti stále výborný kousek, který má rozhodně co nabídnout.

Kromě všudypřítomné brutality a krve, které oproti Z&K podstatně přibylo, bude největším tahákem opět samotná atmosféra celého komiksu. Ten se již tradičně nese v dosti temném duchu, jak se pro správný hororový příběh patří. Za kresbou jednotlivých komiksů pak stojí Zach Howard v případě samotného Pláště a Nelson Daniel, jenž se naopak zhostil Pláště 1969. Oba kreslíři se svých úkolů zhostili více než dobře. Příběhy tak doprovází bohatá barevná kresba, jenž výborně koresponduje s celkovým pojetím knihy a perfektně tak dotváří atmosféru, která na nás dýchá z každé strany.

Plášť je temné, akční a dosti drsné dobrodružstí, které navzdory své přímočarosti má čtenářům rozhodně co nabídnout. Nečekejte však další mimořádný počin ve stylu Zámku a Klíče. Plášť je ve všech ohledech odlišný a i tak je k němu potřeba přistupovat. Pokud se tedy ubráníte přehnaným očekávání zklamání na vás rozhodně nečeká.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply