Joe Hill – NOS4A2

4

 

ANOTACE:
Victoria McQueenová je talentovaná mladá žena, která má odjakživa zvláštní schopnost – dokáže najít ztracené věci i skryté odpovědi. Proto není divu, že zkříží cestu ďábelskému padouchovi, v jehož starém černém autě s poznávací značkou NOS4A2 mizí děti. Dokáže zachránit duše nevinných dětí, které nestárnoucí Charles Manx přenáší do tajemné Vánoční říše, aniž by přišla o rozum nebo se sama stala jeho další kořistí?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Už je tomu více než pět let co se na našem trhu poprvé objevil román Joea Hilla Vánoční říše. A ačkoliv nabízel bezesporu zajímavý příběh, pomalu upadl v zapomnění. Větší pozornosti se mu tak dostává až nyní, díky seriálu od společnosti AMC. A právě u této příležitosti vychází i zcela nové vydání této knihy, tentokrát pod názvem NOS4A2. Takže přišel ideální čas zapátrat trochu v historii a tuhle hororovou lahůdku si maličko připomenout.

Joe Hill to u nás dlouhou dobu neměl jednoduché, pronásledovalo ho jméno jeho otce Stephena Kinga. Hill tak byl dlouhou dobu v jeho stínu a cestu k českým čtenářům si získával pomaleji. To naštěstí změnila jeho komiksová série Zámek a Klíč, která se těší všeobecné oblibě. Vraťme se však zpět k Vánoční říši, potažmo NOS4A2, názvu pod kterým jej dnes najdete v obchodech. Jednalo se o třetí Hillův román, který v českém překladu vyšel. A oproti Rohům a Černé krabici slibuje čtenářům pořádnou porci čtení, 670 stran by vám totiž mohlo skutečně na chvíli vydržet.

Každé dítě někdy zatoužilo po tom, aby Vánoce byly každý den a pokud možno nikdy neskončily. Joe Hill nás zavádí do pokroucené reality, kde Vánoční říše existuje a děti mají možnost prožívat Vánoce každý den. Má to ovšem jeden háček, jakmile se tam dostanete, již nikdy nemůžete zpět…

A pak je zde Victoria McQueen. Ta má poněkud zvláštní schopnost – dokáže najít ztracené věci i skryté odpovědi. Jezdívá k polorozpadlému mostu, který jí přenese kam si přeje a je jedno, zda se to místo nachází na druhé straně ulice, nebo na druhé straně Spojených států. Jednoho dne ji ovšem most přenesl za Charlesem Manxem, který má zvláštní zálibu v malých dětech. Manx vlastní starý Rolls-Royce, který ho přenese po tajných silnicích na nejúžasnější a zároveň nejděsivější místo, které si dokážete představit.

Joe Hill byl označován za velkou naději hororového žánru, ještě než vyšlo najevo jeho spojení s jeho otcem Stephenem Kingem. Pravdou zůstává, že i ve svém třetím románu Joe svému otci bez problému sekunduje. Autor v ní vzdává poctu klasickým hororům z osmdesátých let, kdy se ti dobří setkávali s lehce nadpřirozeným zlem. Stejně jako díla z té doby nese stejné znaky i nejnovější Hillův román. Nepostrádá energii, spoustu příběhových háčků a až neomalenou intenzitu. Na druhou stranu je pro někoho až příliš dlouhý a chvílemi stejně jako starý Rolls-Royce trochu nemotorný.

Po předchozích knihách, které rozhodně nebyly špatně, ale chyběl jim ten správný wow efekt, Joe nakopnul motor starého démonického auta a vysílá jej na pekelně hororovou jízdu. Knize chybí k dokonalosti opravdu málo, najdeme zde vše, od vztahů počínaje až po  mrazivé momenty, při kterých slabším jedincům nemusí být dvakrát dobře. Po pozvolném začátku, kdy nás autor provádí všemi zákoutími svého příběhu, přidává plyn a začíná ta pravá jízda, která strhne nejednoho čtenáře.

Přesto může chvílemi kniha působit zbytečně dlouze a některé části by mohli být kratší, i když dotvářejí příběh do nejmenších detailů, chvílemi mohou prostě trochu nudit. Přesto je Vánoční říše (NOS4A2) velkou knihou. A to doslova. Vedle Kingových knih se bude vyjímat znamenitě, ať co se velikosti týče, ani po obsahové stránce Joe na svého otce nic neztrácí. Přesto znovu dokazuje, jak se od Stephena liší. Návyk na horor a děs možná zdědil, ale tím to asi tak končí. Kingovy knihy přes veškerou mrazivou atmosféru jsou ve své podstatě optimistické a tak nějak nadějné. Oproti tomu Hill se nebojí čtenáře srazit až na samé dno a nedat jim ani kapku naděje.

Joe Hill se již u nás stihl vcelku dobře zabydlet. Ostatně od doby co u nás poprvé vyšla Vánoční říše mu zde vyšly další tři knihy. Své kvality a talent tak již bezesporu dokázal a přestože u nás hororový žánr nemá na růžích úplně ustláno, NOS4A2 jasně ukazuje, že nemusíte být nutně fanouškem tohoto žánru, aby vás tento mrazivý příběh naplno pohltil.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

4 komentáře

  1. A zrovna včera jsem přemýšlela, že by to na prosinec chtělo sehnat nějakou tématickou vánoční knihu, tohle by mohla být trefa do černého 🙂

  2. Mám to první vydání a knížka se mi neskutečně líbila. Přijde mi, že Joe sedne tak nějak víc „mainstreamovýmu“ čtenářstvu, než jeho tatík, kterého všichni buď milují, nebo nenávidí. 😀

    • Tak oni si jsou na druhou stranu docela podobní, ale je fakt, že tím že za sebou nemá tolik knih, tak si může dovolit bejt trochu přístupnější…tatík se musí hodně otáčet aby vymyslel něco co už nenapsal 😀

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..