Joe Benitez – Lady Mechanika

0

ANOTACE:
Nejslavnější komiksová hrdinka steampunku se představuje českým čtenářům. Británie nabrala v 19. století ve vývoji poněkud jiný kurz a věda vládne celému společenství. Vzduch brázdí nejpodivnější letouny, nejmodernější města oplývají úchvatnou hromadnou dopravou a všichni znají krásnou a nebezpečnou Lady Mechaniku – napůl ženu, napůl stroj. Jinou takovou hříčku vědy a přírody svět neviděl. Až do chvíle, kdy se na nádraží objeví další napůl mechanická dívka v naprosto zuboženém stavu. Lady Mechanika se okamžitě pouští do pátrání. Jde totiž o hodně. Kromě odhalení nelidských experimentátorů hraje Mechanika také o tajemství vlastního původu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Viktoriánská Anglie měla vždy neopakovatelné kouzlo, na pozadí tohoto období se odehrávala řada dechberoucích příběhů, které se staly doslova klasikou. Je také domovinou fantastického steampunku, který u nás pomalu, ale jistě získává silnější půdu pod nohama. Zatímco povídkových sborníků, či samostatných románů, zde již pár nalezneme, v rámci komiksu je situace bohužel o mnoho horší. Tento fakt se však rozhodlo napravit nakladatelství Argo ve své nové edici Argomiks, v níž českým čtenářům představuje úchvatnou Lady Mechaniku.

Autorem této velice svérázné dámy není nikdo jiný, než Joe Benitez. Americký komiksový umělec, kterého mohou čeští komiksový nadšenci znát především díky “kolosálnímu The Darkness, Supergirl, či některým číslům Superman/Batman. Teprve v Lady Mechanice však popouští svou uzdu fantazie naplno. I když s mírným přispěním známé cosplayové modelky Kato, která byla autorovi inspirací při tvorbě této “hrdinky”.

A nebyl by to pořádný steampunk, kdyby chyběla Anglie, či 19. století. I když s tou skutečnou má opravdu pramálo společného. Marně bychom tak v atlase hledali město Mechaniku (ano, město i hrdinka se jmenují stejně – jak originální), ve které se samotný příběh odehrává, stejně tak jako nejrůznější přístroje a hejblátka nedílně spojená s tímto žánrem. Samozřejmě nechybí ani nezbytné vzducholodě. Pokud vrníte blahem nad všemi výdobytky, které tento specifický žánr nabízí, budete v této sérii jako doma.

Pozadu samozřejmě nezůstává ani samotná hrdinka, na které se Benitez skutečně vyřádil. Lady Mechanika, mladá slečna s mechanickými rukami a očima s červenou duhovkou a černým bělmem vypadá na Benitezových kresbách vskutku impozantně a je pravým středobodem tohoto komiksu. Ostatně celá kresba bude jedním z hlavních taháků, kvůli kterým si tento komiks koupíme.

Samotný příběh sice není špatný, avšak ani nikterak neohromí. Mechanika trpí takřka dokonalou amnézií a absolutně si nepamatuje jak se stala tím, čím je. Úporně tedy pátrá po své minulosti a touží odhalit pravdu. V tom by jí snadmohla pomoci i další napůl mechanická dívka, která se jednoho dne objevila na místním nádraží na pokraji smrti. Kdo stojí za těmito nelidskými experimenty a kde se ukrývá Mechaničino tajemství původu?

Samotný komiks, který vychází u nakladatelství Argo ve stejném formátu, jako tomu bylo u dvojkomiksu Mila Manary v sobě skrývá celkem čtyři úvodní sešity (0-3) této povedené steampunkové série. Rozsah samotného příběhu však není nikterak závratný a samotný komiks tak slupnete doslova za pár chvil. Celkový dojem pak zachraňuje bohatá galerie obálek a kreseb samotné hrdinky.

Benitezova kresba je v případě Mechaniky vskutku detailní. Autor se tak neobtěžuje s příliš velkými jednobarevnými plochami. Nejednou vám tak budou skutečně oči přecházet nad tím co tento autor vytvořil, na straně druhé však tato detailnost nikterak nepřispívá k přehlednosti, co se na jednotlivých panelech děje.Naštěstí v tomto ohledu nás moc nepříjemností nečeká a jedná se tak spíše o výjimky, kdy to autor zkrátka maličko přehnal. I přesto je však právě kresba, tím hlavním důvodem, proč si tento komiks koupit, což mimo jiné podtrhuje i velkoformátové vydání na kterém Benitezovo dílko krásně vynikne.

Ačkoliv se jedná o samotný úvod série, který navíc není nikterak dlouhý, čeká na nás vcelku slušný zástup postav, se kterými je potřeba se seznámit. Bohužel vzhledem k délce tohoto komiksu, však nečekejte nikterak detailní popis jednotlivých aktérů. To ostatně platí i o samotném příběhu, přestože tato kniha ukrývá v sobě vcelku uzavřený příběh, stále zůstává dlouhá řada otázek, na které budete chtít znát odpověď, bohužel zde se vám však nedostanou. Nezbývá tedy než čekat až nám Joe Benitez a nakladatelství Argo předloží další pokračování.

Pokud prahnete po pravém steampunkovém dobrodružství je Lady Mechanika trefou do černého. Nenabízí sice nikterak světoborný příběh, na druhou stranu se skvěle čte a plyne příjemným tempem kupředu. Co však ztrácí na příběhu, dohání svou vizuální stránkou, velkým formátem počínaje a detailní dynamickou kresbou konče. Jedinou větší vadou na kráse tak je fakt, že na případné pokračování si budeme muset notnou chvíli počkat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..