Jo Nesbø – Syn

0
ANOTACE:

Sonny Lofthus býval oblíbeným, příkladným studentem i talentovaným zápasníkem vzhlížejícím ke svému otci. Jednou se chtěl stát policistou jako on. Jeho život se však rozpadl jako domeček z karet, když jeho vzor spáchal sebevraždu a v dopisu na rozloučenou se přiznal k braní úplatků i spojení s kriminálním podsvětím. Pocit zrady dokázal u mladíka utišit pouze heroin, na němž je dnes už dvanáct let závislý. Momentálně „sídlí“ v přísně střežené věznici Staten, kam byl uvržen za zločiny jiných. Výměnou za pravidelnou dodávku drog se totiž přizná k čemukoli. Ostatním vězňům slouží jako zpovědník – naslouchá jejich přiznáním a uděluje jim rozhřešení. Jednou si však pro odpuštění přijde i někdo, kdo Sonnymu prozdradí, že to se smrtí jeho otce bylo trochu jinak. A dosud smířený vězeň se stává nesmiřitelným soudcem odhodlaným k pomstě.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Jo Nesbø u nás bezpochyby patří mezi nejoblíbenější severské autory. Za svou popularitu může vděčit především své sérii s Harry Holem, kterou si oblíbilo bezpočet čtenářů. Nesbø – to však není jen tento slavný vyšetřovatel, ale také řada dalších neméně zajímavých knih, které se však u čtenářů netěší takové oblibě. Tento fakt však Nesbø hodlá zvrátit se svou nejnovější knihou Syn, která právě vyšla u nakladatelství Kniha Zlín.

Syn_Nesbo_3D_OneHotBookJak je již u Nesboho knih zvykem, klasickou tištěnou formu doprovází i v tomto případě její elektronická verze, potažmo i audiokniha. Ta shodou okolností vyšla dokonce o týden dříve než klasická kniha. O její nahrání se stejně jako v případě předchozích Nesboho knih postaralo audiovydavatelství OneHotBook, které si tak díky Synovi své posluchače skutečně hýčká.

Je víceméně jasné, že po rozpačité Krvi na sněhu většina fanoušků netrpělivě očekávala právě tuto knihu, od které si slibují, že bude skutečnou náhradou za Harryho Holea, jehož sérii dal autor prozatím k ledu. V první řadě si je však potřeba uvědomit, že Syn rozhodně není další Holeovka, i když k nim rozhodně nemá daleko. Toho jsou si samozřejmě dobře vědomi i ve OneHotBook a tak, aby od sebe co nejvíce Nesboho tvorbu odlišili, se rozhodli sáhnout i po zcela jiném interpretovi, než se kterým jsme se až doposud setkávali. Výborného Hynka Čermáka, o kterém sám Nesbo prohlásil, že i vypadá jako Harry Hole, vystřídal divadelní herec Petr Kubes. Otázkou zůstává, zda dokáže nahradit vynikajícího Hynka Čermáka, jenž v Holeovkách nasadil laťku pořádně vysoko.

Naštěstí zde žádný Harry Hole není a tak mohl Kubes pojmout celou knihu po svém, aniž by se musel ohlížet na předchozí knihy. Každopádně prostoru na to ze sebe dostat to nejlepší, má interpret v této knize více než dost. Ostatně jak už je u Nesbøho zvykem i zde se hlavní hrdinové budou potýkat s nejrůznějšími závislostmi. A v tomto ohledu autor tentokrát rozhodně nešetřil.

Stejně jako dříve, ani v nejnovější Nesbøho knize nejsou postavy černobílé. Stačí se podívat na hlavní hrdiny této knihy. Sonny, takřka ideální vězeň, nedělá problémy, v kolektivu je oblíbený a za pravidelnou dávku drog na sebe neváhá vzít vinu i za ty nejhorší zločiny. Což je bezpochyby jeden z důvodů, proč si ho špičky osloského podsvětí vydržují, jemu však na tom nezáleží, důležitá je pouze droga. Tedy alespoň do chvíle, než se Sonny dostane k informaci, která zcela převrátí jeho pohled na historii své rodiny a pověst jeho otce. V té chvíli nezbývá než se vydat na křížovou výpravu za odplatou…

kkAni Sonnyho protivník však není žádný andílek. Šimon Kéfas je policajt ze staré školy, který dost často zastává neortodoxní metody vyšetřování. Není proto divu, že svému šéfovi a nové spolupracovnici přidělá nejednu novou vrásku. I on se musí vyrovnat se svými démony z minulosti, kteří však neustále vyplouvají na povrch. Jeho gamblerská vášeň ho již stála prakticky vše, a tak je jasné, že když se ocitne před lákavou nabídkou vyřešit své finanční problémy a ještě zachránit zrak své nemocné ženy, neváhá občas překročit i přípustnou mez…

Příběh této knihy dává tušit, že je opravdu na co se těšit. V případě audioknihy tak už záleží jen a jen na výkonu interpreta. Naštěstí je u OneHotBook dobrým zvykem, že výběru narátora věnují opravdu náležitou péči, což se jim bohatě vrací právě na výsledné nahrávce. Nutno říct, že šťastnou ruku měli i v případě Petra Kubese, který sice s nahráváním audioknih zatím moc velké zkušenosti neměl, ovšem díky vedení zkušeného režiséra Michala Bureše, stojí výsledek rozhodně za poslech.

Kubes se v tomto ohledu projevil jako zkušený herec, kterému nedělá sebemenší problém odlišit jednotlivé postavy, nebo si pohrát s intonací tak, jak to zrovna příběh vyžaduje. V tomto ohledu tak možná i převyšuje již zmíněného Hynka Čermáka. Na druhou stranu si je však potřeba uvědomit, že je Syn daleko akčnější než klasické Holeovky. Díky tomu získal interpret daleko více prostoru ukázat, co v něm doopravdy je. Což ostatně Kubes bezezbytku využil.

Nechybí samozřejmě ani hudební doprovod, který i zde navozuje tu správnou atmosféru napětí. Hudba se nese v podobném duchu jako předchozí Nesbøvky. Díky tomu bude Syn posluchačům připadat důvěrně známý. Nesbø ve své nejnovější knize ukázal, že to jde i bez Harryho Holea, potažmo v případě audioknihy Hynka Čermáka, kterého v tomto případě opravdu důstojně nahradil Petr Kubes. A tak spojení drsné kriminálky ze severu spolu s výborným výkonem Petra Kubese dává tušit, že ani tato nejnovější audiokniha z OneHotBook, jen tak nezapadne bez povšimnutí.


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..