Jo Nesbø – Senzační sbírka zvířat doktora Proktora

0

 

ANOTACE:
Z.J.E.V.N.
Zvířata, jejichž existence vás nepotěší

Existují tajemství tak strašlivá, ale zároveň důležitá, že je nelze dál skrývat. Kolem nás žijí záhadné bytosti, o nichž jste nikdy neslyšeli! Odhalení přináší senzační sbírka doktora Viktora Proktora! Ten shromáždil informace o děsivých zvířatech, jejichž existenci se před vámi policie a úřady snaží utajit. Seznamte se s těmito fascinujícími tvory, abyste věděli, čemu budete čelit, až se jednoho dne ocitnete v nesprávný čas na nesprávném místě.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ačkoliv je Jo Nesbø pevně spjatý s mrazivými příběhy, v nichž hraje prim věčný alkoholik Harry Hole, tato norská superstar nezapomíná ani na mladší čtenáře. Ostatně jeho Doktor Proktor se těší více než slušnému zájmu čtenářů i u nás. Při jeho čtení jsme však mohli nejednou narazit na zmínky o podivné knížce Z.J.E.V.N. aneb Zvířata, jejichž existence vás nepotěší. Pokud i vás zajímalo co tato “encyklopedie” ukrývá, máte nyní jedinečnou možnost do ní nahlédnout, jelikož s první zásilkou z Knihozemě přilétá i Senzační sbírka zvířat doktora Proktora…

Ač se to na první pohled nemusí úplně zdát, Jo Nesbø si na Doktoru Proktorovi dává skutečně záležet a promýšlí jej do nejmenšího detailu. Ano, je to nenáročná série, v níž jde především o zábavu, zároveň v ní však nalezneme celou řadu detailů, které jí dodávají další rozměr. Jedním z nich jsou bezpochyby i “fantastická zvířata a tajemní tvorové”, kterými nás pravidelně zásobuje Bulík. A právě vydaná knížka Senzační sbírka zvířat doktora Proktora nám dává jedinečnou možnost nahlédnout na to, jak asi tito tvorové vypadají.

Samotná kniha ukrývá na 23 podrobných popisů těch neroztodivnějších zvířat a tvorů, včetně toho kde se vyskytují a proč vás jejich existence nepotěší. Dozvíme se tak například, proč se bát Hryzce vodního mongolského, jak vypadá Hlemýžď sloní, nebo co je proboha Ananus. Výběr je opravdu různorodý a tak pro vás bude každá stránka doslova překvapením.

Vzhledem k pojetí samotné knihy, je vcelku jasné, že zde se nějakého příběhu jen tak nedočkáme. Tato publikace je určená především k listování a prohlížení podivuhodných zvířat. Zde se budu maličko zdráhat označit ilustrace za kouzelné. Jsou však veskrze originální a připomínají velmi zdařilé fotomontáže ve Photoshopu. Jedno je však jasné, celá řada “potvor” vám doslova vyrazí dech.

Díky jejich vzezření si však nejsem úplně jistý pro koho je tato kniha vlastně určená. Takový Hryzec, Pesopýr dokáže opravdu nahnat svým odporným vzhledem strach a můžou být původcem i nejedné noční můry. Je tedy čistě na uvážení rodičů jak staré dítko nechají v této podivuhodné publikaci listovat.

 

Když k tomu připočteme fakt, že se jedná pouze o doplňkovou knihu k samotné sérii s Doktorem Proktorem, je okruh jejích čtenářů vcelku úzký. Běžný čtenář nemůže zkrátka tento kousek plně docenit ani pochopit. Fanoušci z ní však budou bezesporu nadšeni a budou se stále znovu a znovu “kochat” Senzační sbírkou zvířat doktora Proktora, která má bezesporu co nabídnout. Jen je k tomu potřeba ty správné čtenáře…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..