Jo Nesbø – Přízrak

0

Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem fiolin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění.

…………………………………………………………….

Velký knižní čtvrtek je za námi a již tradičně měl jednoho jasného vítěze. Jo Nesbø fenomén posledních let zamířil na pulty českých knihkupců s novou knihou Přízrak a opět to byla trefa do černého. Během tří dnů se nejnovějšího případu Harry Holea prodalo přes 20 tisíc, čímž se stal jasným vítězem této akce. Stojí ovšem nový Nesbo za přečtení, nebo se jedná jen o nastavovanou kaši?

332_prizrak_obalka_webKaždá nová “Holeovka” vzbuzuje v zástupech fanoušků opravdu velká očekávání, která vzrůstají s každou další knihou. Tentokrát máme možnost se začíst již do deváté knihy s tímto charismatickým hlavním hrdinou a připravit se tak na velké finále, které si pro nás autor přichystal v posledním dílu série, jenž by měl u nás vyjít na jaře.

Po událostech v Levhartovi se Harry vrátil zpět do Asie. Zpřetrhal tak poslední vazby s Norskem, policií i známými a pokusil se začít znovu, pokud možno bez alkoholu a dalších návykových látek. Uplynuly tři dlouhé roky a Harry se musí opět vrátit do Osla, aby prošetřil smrt feťáka, ve které figuruje jako hlavní podezřelý Oleg, syn jeho femme fatale Ráchel.

Ačkoliv tento svérázný hlavní hrdina vyhrál nad alkoholem i dalšími závislostmi, jedno se mu nepodařilo. Zapomenout na minulost a pohřbít ji tak hluboko, jak jen to jde. A právě přízraky z minulosti vyplouvají v nejnovější knize Joa Nesbøho na povrch a na Harryho tak čeká jeden z případů jeho života. Dokáže se postavit tváří tvář pravdě, nebo ho minulost semele a pro odnaučeného alkoholika bude již na všechno pozdě?

13256064To, že je Nesbo mistr dechberoucích zápletek si mohli čtenáři již zvyknout a ani v nejnovější knize tomu není jinak. Autor střídá zvraty jak na běžícím pásu a postupně poodhaluje pozadí celého příběhu, který se tentokrát nese v čistě osobní rovině. A jelikož již Harry není u policie, nezbývá mu než pátrat na vlastní pěst. Naštěstí se pořád může spolehnout na staré známé a kolegy, kteří mu nějakou tu službičku dluží. Postupně se tak setkáme se starými známými, na které se v předchozích knihách trochu pozapomnělo. Na scéně se tak znovu objevuje Gunnar Hagen, ale i Beátu Lønnová, či Dřevák. Zapomenout se samozřejmě nesmí ani na Olega a Ráchel, kolem kterých se celý tento díl točí.

Kromě samotného vyšetřování a pátrání po skutečném vrahovi se Nesbø soustředí především na stále více časté nefunkční rodiny a vztahy mezi rodiči a dětmi. Samozřejmě nezapomíná ani na všudypřítomnou korupci jenž sahá až do nejvyšších pater politiky a policie. A jak je jeho zvykem servítky si rozhodně nebere a nebojí se ukázat problémy v celé své nahotě.

Co ovšem trochu zamrzí je Harryho nezničitelnost. Již v předchozích knihách si někteří čtenáři stěžovali, že Hole je nesmrtelný a není možné aby všechno přežil. A i když se autor snažil tentokrát držet na uzdě, i tak se mu to ne vždy povedlo. Přeci jen přežít podříznutý krk, to je kousek hodný nejednoho superhrdiny z produkce komiksového Marvelu. Na to už si ovšem budeme muset asi zvyknout, i když kdo ví, třeba Nesbø všechny ještě překvapí a ve své poslední knize přinese opravdu nečekaný závěr. Na to si ovšem budeme muset ještě počkat.

Když kniha nestačí

 Už se stalo více než dobrým zvykem, že dlouho očekávané tituly se nedlouho po vydání dočkají i své audio podoby a u Přízraku tomu nemohlo být jinak. Stejně jako u Červenky a Netopýra se tohoto úkolu zhostilo vydavatelství OneHotBook, které si k načtení pozvalo již tradičně herce Hynka Čermáka, kterého mohou posluchači znát, kromě “Holeovek” i z Rudišovy Národní třídy, za kterou mimochodem získal i cenu Audiokniha roku 2013 – Interpret roku.

Prizrak_digipack_small_3D_OneHotBookPro ty, kteří se s načteným Nesbem ještě nesetkali, bude ze začátku možná trochu zarážející samotná výslovnost Holeova jména. Přeci jen málo kdo hledá na internetu správnou výslovnost Harryho jména. A tak hlavně ze začátku může někomu připadat “Hary Hůle” poněkud úsměvný. Naštěstí není problém si na tuto výslovnost po chvíli zvyknout a poté si naplno vychutnat nerušený poslech dalšího skvělého příběhu, který si král severské krimi pro své fanoušky připravil.

Hynek Čermák k Harry Holeovi skvěle sedí, a to nejen svou vizáží, ale i hlasem, který dodává celé knize ten správný šmrnc a náboj. Navíc je ze samého poslechu jasné, že si narátor svou úlohu vyloženě užívá a samotný příběh ho baví. Nebojí se trochu si pohrát s hlasem a odlišit tak jednotlivé postavy, nebo ve správné chvíli přidat na dramatičnosti. Naštěstí má pro vše ten správný cit a nic zbytečně nepřehání.

Nahrávka vedle skvělého Čermáka disponuje i původním hudebním doprovodem, který spolu s interpretem tvoří skvělý celek, jenž je radost poslouchat. Jednotlivé pasáže odděluje hned několik podkresů, které se mění podle jednotlivých pasáží, od melancholické kytary, až po dynamický rockový zvuk v nejakčnějších částech příběhu.

Ať už jste příznivci klasických knih, nebo jejich audio podoby, obě tyto formy nabízí nervy drásající jízdu, která vyvrcholí pro někoho možná trochu překvapivým závěrem. Nadšencům tak zbude hezkých pár otazníků, na jejichž odpověď si musíme počkat do jara na závěrečný díl této strhující série.

Kniha vychází v nakladatelství Kniha Zlín
Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK I AUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

Jo Nesbø (*1960 v Oslu), současný norský spisovatel a hudebník, původním vzděláním ekonom a finanční analytik, zpočátku pracoval jako makléř a novinář.

V roce 1997 odstartoval jeho literární dráhu kriminální románFlaggermusmannen (Netopýr), první detektivka, v níž vystupuje osobitý a nekonvenční kriminalista Harry Hole. Svému autorovi přinesla kniha okamžitě obrovský úspěch, Nesbø za ni obdržel Rivertonprisen, cenu udělovanou Klubem Riverton za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tematikou, a Glasnøkkelen, Skleněný klíč, skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román. Následovaly další knihy s Harrym Holem v hlavní roli, 1998Kakerlakkene (Švábi), 2000 Rødstrupe (Červenka), 2002 Sorgenfri (Bezstarostná, česky vyšla jako Nemesis), 2003 Marekors (Pentagram), 2005 Frelseren (Spasitel), 2007 Snømannen (Sněhulák), 2009 Panserhjerte (Levhart), 2012 Gjenferd (Přízrak).

Za své kriminální romány získal Jo Nesbø kromě výše zmíněných cen řadu dalších literárních ocenění. Celkem byly jeho knihy přeloženy již do 35 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa

 
 

wordpress hodnoc

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..