Jo Nesbø – Policie

0

10. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Na místech, kde bylo v minulosti spácháno několik vražd, jež nebyly objasněny, jsou nalezeni mrtví policisté, kteří tyto zločiny tehdy vyšetřovali. Všichni byli rovněž zavražděni, a to nanejvýš brutálním způsobem. Policie postrádá jakoukoli stopu, a navíc se musí obejít bez svého nejlepšího vyšetřovatele. V nemocnici mezitím leží v kómatu těžce zraněný muž. Jeho pokoj střeží policisté a nikdo se nesmí dozvědět, jak se tajemný pacient jmenuje.

…………………………………………………………….

Severské detektivky patří k nejoblíbenějším žánrům a jejich fanoušci se konečně dočkali. Na pulty českých knihkupců se právě dostává desátý případ Harryho Holea, jedné z nejvýraznějších literárních postav posledních let. Jak si ovšem Jo Nesbø poradil s údajně poslední knihou ze série a dokázal vše ukočírovat do zdárného konce? Ano, ano a ještě jednou ano. Policie je zkrátka nutností a neměla by žádnému nadšenci kriminálních příběhů uniknout.

EK11953Recenzovat knihu, která je již několikátým dílem série, je vždy problematické, nesmíte prozradit příliš z děje, ale i tak musíte dostatečně navnadit. A toto tvrzení platí u posledního Holea dvojnásob. Kdo četl předchozí knihu Přízrak, jistě mi dá za pravdu, že šokující zakončení této knihy vyrazilo nejednomu čtenáři dech. A tak hned na začátku se bude hodit jedna rada, rozhodně Policií nezačínejte, nejlépe to vemte pěkně popořadě od prvního dílu, protože jedině tak si celou sérii vychutnáte nejvíc.

Pokud Nesbø patří mezi vaše oblíbence a jeho poslední román Policie jste netrpělivě vyhlíželi kvůli závěru předchozí knihy s očekáváním, že se hned na začátku dozvíte, jak to bylo dál, budu vás muset trochu zklamat. Jestli si autor se svými čtenáři v předchozích dílech trochu pohrával, zde nás prakticky od začátku do konce vodí dokonale za nos a mlží co se dá. Slabší povahy tak budou mít nejednou na mále, protože šoků si pro nás Nesbø připravil hned několik.

Pojďme se ovšem trochu blíže podívat na samotný děj, a co tedy hlásá anotace? Osloská policie je tentokrát sama v ohrožení, protože vrah, který zde řádí, se tentokrát zaměřil přímo na policisty. Navíc jsou mrtví vždy nalezeni na místech, kde sami nějaký zločin vyšetřovali, ovšem tenkrát bez úspěchu. A jak se zdá, ani pátrání po policejním vrahovi nebude jednoduché, stopy chybí a navíc se vyšetřovací tým musí obejít bez svého nejlepšího člena.V nemocnici mezitím leží v kómatu těžce zraněný muž. Jeho pokoj střeží policisté a nikdo se nesmí dozvědět, jak se tajemný pacient jmenuje…

Ačkoliv se může zdát, že bez Harryho to nebude ono, Nesbø si s tím poradil na výbornou. Povolal do jednoho týmu staré známé Beátu Lønnovou, Katrine Brattovou, Bjørna Holma a psychologa Ståle Auneho a ať už v narážkách nebo vzpomínkách na tohoto svérázného vyšetřovatele, je Harry Hole tak nějak stále s námi. Chybět samozřejmě nesmí ani teď už policejní prezident Mikael Bellman a jeho pravá ruka Truls Berntsen. Kostky jsou vrženy, všichni zúčastnění na scéně a velké finále může začít.

514YnFsWfsL._SY344_BO1,204,203,200_A to autor pojal opravdu velkolepě s veškerou pompou. Zvratů zde najdeme nepočítaně a neodbytný pocit  očekávání věcí příštích doslova dýchá z každé strany. A i když je jasné, že si fanoušci mohli již zvyknout, že v případě této série není vždy vše tak, jak to na první pohled vypadá, Nesbø zkrátka nepřestane nikdy překvapovat. Ostatně k dovyřešení toho stále zůstávalo dost, a tak se autor musel opravdu činit.

S tím více méně souvisí i jedna z mála bolístek závěrečného dílu série a tou je fakt, že ne úplně vše bylo dořešeno a dopadlo tak, jak si možná někteří fanoušci přáli. Na druhou stranu nežijeme v ideálním světě, kde je zlo vždy po zásluze potrestáno a jak se zdá, tohoto faktu se Nesbø držel i při psaní Harryho Holea. Druhý nešvar prozrazovat nebudu, protože bych mohl někoho připravit o překvapení. Mohu jen říct, že se tento fakt řešil již v předchozích dílech, ostatně Přízrak toho byl krásným příkladem, i když jak se říká, na každého jednou dojde…

Policie je rozhodně důstojným zakončením série, i když po pravdě řečeno po dočtení asi nejeden čtenář nabude pochybností a dojmu, že se třeba v budoucnu s tímto svérázným vyšetřovatelem v nějaké formě ještě setkáme. Protože prostor pro další pokračování zde rozhodně je a kdo ví, třeba by mohl otěže převzít Harryho “nevlastní syn” Oleg.

Kniha vychází v nakladatelství Kniha Zlín
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

Jo Nesbø (*1960 v Oslu), současný norský spisovatel a hudebník, původním vzděláním ekonom a finanční analytik, zpočátku pracoval jako makléř a novinář.

V roce 1997 odstartoval jeho literární dráhu kriminální románFlaggermusmannen (Netopýr), první detektivka, v níž vystupuje osobitý a nekonvenční kriminalista Harry Hole. Svému autorovi přinesla kniha okamžitě obrovský úspěch, Nesbø za ni obdržel Rivertonprisen, cenu udělovanou Klubem Riverton za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tematikou, a Glasnøkkelen, Skleněný klíč, skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román. Následovaly další knihy s Harrym Holem v hlavní roli, 1998Kakerlakkene (Švábi), 2000 Rødstrupe (Červenka), 2002 Sorgenfri (Bezstarostná, česky vyšla jako Nemesis), 2003 Marekors (Pentagram), 2005 Frelseren (Spasitel), 2007 Snømannen (Sněhulák), 2009 Panserhjerte (Levhart), 2012 Gjenferd (Přízrak).

Za své kriminální romány získal Jo Nesbø kromě výše zmíněných cen řadu dalších literárních ocenění. Celkem byly jeho knihy přeloženy již do 35 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa

 
 

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..