Jo Nesbø – Policie

0
ANOTACE:
Na místech, kde byly v minulosti spáchány dosud neobjasněné zločiny, jsou nalezeni zavraždění jejich dřívější vyšetřovatelé a to stejným způsobem, jakým byly usmrceny původní oběti. Ve speciálním týmu se scházejí samí „staří známí“: Beáta Lønnová, Katrine Brattová, Bjørn Holm a psycholog Ståle Aune. Ale někdo jim chybí… V nemocničním pokoji kdesi v Oslu zatím oddychuje těžce raněný pacient v komatu, jehož přísně tajnou identitu nezná ani neustále přítomná stráž. Vyprávění se jako u předchozích „holeovek“ opět zhostil výtečný Hynek Čermák, ověnčený cenou Audiokniha roku 2013 coby Interpret roku.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Norského spisovatele Joa Nesbøho a jeho veleúspěšnou sérii s vyšetřovatelem Harry Holem českým čtenářům asi netřeba moc představovat. Ostatně není to tak dlouho, co se série dočkala  prozatím posledního dílu, který již tradičně vyšel u nakladatelství Kniha Zlín, tentokrát pod názvem Policie. Knižní předlohu však pro jednou necháme stranou a blíže se podíváme na její audioknižní sestřičku.

Policie_Nesbo_audiokniha_3D_OneHotBookStejně jako předchozí audioknihy z této série i Policii má na svědomí audio vydavatelství OneHotBook. To opět pověřilo ostřílenou režisérku Jitku Škápíkovou, aby společně s výtečným narátorem Hynkem Čermákem dovedli závěrečný díl případů Harryho Holea ke zdárnému konci.

„Hynek je skvělý, líbí se mi, jako Harry dokonce i vypadá. Doufám, že na každé z audioknih má také svou fotku,“ prohlásil Jo Nesbø.

Recenzovat x-stý díl série, je vždy problematické, a toto tvrzení platí u posledního Holea dvojnásob. Pokud jste již měli možnost se zaposlouchat do předchozího dílu, který také u OneHotBook vyšel, určitě jste netrpělivě očekávali pokračování. Protože co si budeme nalhávat, zakončení Přízraku bylo opravdu infarktové a autor v něm zabrnkal na nervy drtivé většině čtenářů a posluchačů.

S tím se pojí i jedna veledůležitá rada…Rozhodně tímto dílem NEZAČÍNEJTE, nejen že by vám ucházely důležité detaily, ale navíc byste se připravili o skvělé audioknihy s jedinečným příběhem. Nejlépe tak vezměte celou sérii pěkně popořadě od prvního dílu, protože jedině tak si vychutnáte příběh Harryho Holea nejvíc.

Jo_Nesbo&Hynek_Cermak_foto_OneHotBook„Zajímalo by mě, kam na ty nápady chodí, jestli zkoušel drogy, zda umí střílet nebo by byl schopen zabít alespoň kapra. Jeho vhled do postav je skutečně mimořádný a sám Harry Hole je fantastický antihrdina, který by v každém zaměstnání letěl na první dobrou. Ale nejen on, i každá z dalších figur tohoto autora by z hereckého hlediska byla skvělá výzvou pro filmovou anebo divadelní práci.” říká narátor Hynek Čermák

Pojďme se ovšem trochu blíže podívat na samotný děj, a co tedy hlásá anotace? Osloská policie je tentokrát sama v ohrožení, protože vrah, který zde řádí, se tentokrát zaměřil přímo na policisty. Navíc jsou mrtví vždy nalezeni na místech, kde sami nějaký zločin vyšetřovali, ovšem tenkrát bez úspěchu. A jak se zdá, ani pátrání po policejním vrahovi nebude jednoduché, stopy chybí a navíc se vyšetřovací tým musí obejít bez svého nejlepšího člena.V nemocnici mezitím leží v kómatu těžce zraněný muž. Jeho pokoj střeží policisté a nikdo se nesmí dozvědět, jak se tajemný pacient jmenuje…

Vzhledem k délce samotné knihy a mimo jiné také díky návštěvě samotného autora v Praze se vydavatelství OneHotBook nakonec rozhodlo rozdělit audioknihu na dvě části, aby alespoň její část byla dostupná již na Nesbøho autogramiádě. Nyní však již vyšla i druhá část, a tak se fanoušci mohou naplno a bez přerušování ponořit do této perly severské krimi.

audiokniha-jo-nesbo-policie-cs

Kompletní nahrávka tak čítá 14 hodin výborného poslechu, ve kterém opět exceluje skvělý Hynek Čermák, jenž už k Harry Holeovi neodmyslitelně patří. Pokud jste již slyšeli některou z předchozích Holeovek, víte moc dobře, co na vás čeká, protože ani Policie nijak nevybočuje ze zajetého trendu. Čermákova charakteristická drsnější poloha hlasu samozřejmě nesmí chybět. Navíc interpret s každou další knihou této série získává více zkušeností, a tak se může zdát, že svůj výkon vypiloval již k naprosté dokonalosti. Což samozřejmě neznamená, že by na tom byly předchozí díly s kvalitou nějak hůř.

Ani zde samozřejmě nesmí chybět hudební doprovod, na který si již posluchači u OneHotBook zvykli. Hudební motivy se nesou ve stejném duchu jako v Přízraku, ostatně na něj Policie úzce navazuje a tak by bylo zbytečné, něco výrazně měnit. Jediným výraznějším problémem tak zůstává fakt, že série v audiopodobě není stále kompletní a na její dokončení si budou muset fanoušci ještě nějakou chvíli počkat. Ovšem až se tak stane, bude tato série bezpochyby ozdobou každé audioknihovničky.


   

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..