Jo Nesbø – Krev na sněhu

0

ANOTACE:
Sedmdesátá léta v Oslu. Olav Johansen nedokáže jezdit autem pomalu, je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává, v afektu ztrácí hlavu a je mizerný v matematice. Něco málo přečetl, ale moc toho neví a rozhodně nemá takové znalosti, které by byly k něčemu užitečné. A je trochu dyslektik. K čemu se tedy hodí? Je skvělý zabiják. Nemusí přitom řídit, zabíjí většinou lidi, kteří si to zasluhují, a nejsou to žádné složité počty. Alespoň prozatím nebyly. Dokud od šéfa nedostal nový úkol: vyřídit jeho manželku. Ženu, z jejíž krásy se mu podlamují kolena.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Dva roky uběhly jako voda a současný král severské krimi Jo Nesbø opět nabírá dech. Po famózní Žízni přišla tentokrát řada na audioknihy. Harryho Holea nechám chvíli odpočinout a pustíme se do oldschoolového diptychu Krev na sněhu. Právě ten se totiž rozhodlo vydavatelství OneHotBook přinést svým posluchačům na letošním Světu knihy.

Je fakt, že se Krev na sněhu rozhodně nemůže rovnat se známější Nesbøho sérií. Na druhou stranu výlet do semdesátých let minulého století, ve kterém na fanoušky čeká drsné prostředí překupníků drog a mafie, má rozhodně něco do sebe. Obzvláště v případě, kdy nám tuto výpravu mezi nájemné vrahy zprostředkovává výborný David Novotný.

Pro něj to ostatně není první setkání s Nesbøho tvorbou, musíme však uznat, že “dětský” Doktor Proktor je přeci jen malinko jiný šálek kávy. A právě v porovnání s ním je velice zajímavé sledovat, jak si tento zkušený interpret poradil s přechodem do drsnějšího prostředí, který je přece jen Nesbøvi vlastní.

V nejnovější knize se tak Novotný vtělil do postavy Olava Johansena, nájemného vraha, jenž až doposud svědomitě plnil všechny svěřené úkoly. Všechno ale jednou končí a pro Olava nastal ten čas právě teď. Od šéfa dostal nový úkol. Vyřídit jeho manželku, ženu z jejíž krásy se mu podlamují kolena. Může to vůbec skončit dobře? Ať už úkol splní, nebo ne, bude mít evidentně vážný problém…

Rozsahem tento Nesbøho román román rozhodně nepatří k nejdelším. Sto padesát jedna stran se v audiopodobě rozrostlo na 3 hodiny a 39 minut. Díky této “délce” se z Krve na sněhu stává opravdu příjemná jednohubka, která nevyžaduje příliš velké pozornosti a za dvě, či tři cesty do práce ji máte za sebou.

Do režisérského křesla tentokrát usedl velezkušený Michal Bureš, jenž dostal za úkol udržet na uzdě temperamentního Davida Novotného. To se mu naštěstí podařilo, a tak i když Novotný nemohl v této knize naplno rozvinout svůj herecký talent, jako například v Proktorovi, výsledný dojem z nahrávky je více než dobrý. Ostatně společnou spolupráci si tito dva vyzkoušeli i v další novince z OneHotBook Haklově Umině verzi, která si také nevede vůbec špatně.

Po hlasových eskapádách z dětské tvorby Joa Nesbøho tak máme možnost tohoto nadaného herce poznat ve zcela nové rovině. Novotný je naštěstí natolik zkušený, že přesně ví, co která kniha vyžaduje. Krev na sněhu rozhodně není úsměvným čtením a David Novotný do ní dokázal vložit všechny potřebné emoce, aby výsledný dojem byl takřka dokonalý.

Trochu paradoxně tak celkový dojem nekazí samotné načtení, či technická stránka audioknihy, ale samotná knižní předloha, která ve srovnání s ostatní Nesbøho tvorbou vychází zkrátka trochu hůře. Na druhou stranu by byla věčná škoda, kdyby fanoušci mluveného slova byli o některý Nesbøho kousek ochuzeni. A ačkoliv je tento “Nesbø” v mnohém jiný, i tak se můžeme těšit na vskutku hutný příběh, ve kterém nemalou úlohu sehrává láska.

Celkovou atmosféru pak již tradičně dotváří nezbytný hudební doprovod, jenž je na jedné straně dostatečně dramatický, aby souzněl se samotným příběhem, a na straně druhé natolik nevtíravý, aby nikterak nerušil při samotném poslechu. Zde se patrně budu již po x-té opakovat, ale na tento fakt jsme již u OneHotBook zvyklí a spíše by bylo velkým překvapením, kdyby tomu bylo jinak.

Ačkoliv Krev na sněhu rozhodně nebude patřit mezi vrcholné audioknihy letošního roku, ve OneHotBook se jí i přesto dostalo naprosto profesionální péče, za kterou vděčíme především režiséru Michalu Burešovi. A v neposlední řadě samozřejmě i Davidu Novotnému, jenž zde odvedl největší díl práce a zároveň se posluchačům ukazal ve zcela nové poloze. Novotný se tak bez problému může zařadit mezi další osvědčené “detektivkáře”, jako je Hynek Čermák, Igor Bareš, či Jiří Vyorálek.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..