Jo Nesbø – Doktor Proktor a vana času

0

Doktor Proktor se vydal do Paříže, aby znovu našel svou dávnou lásku. Líza s Bulíkem o něm nemají žádné zprávy, dokud nepřijde pokroucená pohlednice s šifrovanou prosbou o pomoc. Aby Julietu Margarínovou získal zpět, musel se doktor Proktor pomocí svého vynálezu – vany času – vydat do minulosti, kde byla dvojice proti své vůli rozdělena. Jenže tam zůstal uvězněn. Bulík s Lízou se tudíž vydávají do pařížského penzionu Pomfrit, ale neplánovaně i do Moulin Rouge na počátku 20. století, na Tour de France 1969, do Napoleonova tábora u Waterloo roku 1815, pod gilotinu za Velké francouzské revoluce nebo do rouenské vězeňské cely jisté Johanky z Arku dne 30. května 1431…

…………………………………………………………….

Audio vydavatelství OneHotBook znají posluchači především díky jejich adaptacím úspěšných detektivek. Naštěstí se tato situace začíná pomalu, ale jistě měnit, protože se OneHotBook začíná zaměřovat i na další žánry. Krásným příkladem je záplava audioknih, které přinesli posluchačům těsně před Vánoci. Mezi nimi najdeme i pokračování opravdu zdařilé audioknihy pro děti od bestsellerového autora Joa Nesbøho. Jeho sérii o svérázném doktorovi Proktorovi si oblíbili malí čtenáři a posluchači po celém světě. Nyní se do druhého dílu Doktor Proktor a vana času můžeme zaposlouchat i my.

largePřestože je tento autor znám především díky své krimi sérii s věčným alkoholikem Harry Holeem, se kterou slaví obrovský úspěch po celém světě, rozhodl se nezapomínat ani na menší čtenáře. A tak se po vzoru některých jeho severských kolegů a kolegyň pustil do originální série pro děti. O tom, že toto spojení funguje opravdu skvěle, se mohli čtenáři popřípadě posluchači přesvědčit již v předchozím díle. První díl byl ovšem pouze takovou malou ochutnávkou, to pravé velké dobrodružství čeká na hrdiny až zde.

Tento rozdíl je patrný hned na první pohled, protože zatímco první díl měl v audiopodobě necelé 4 a půl hodiny, druhý díl narostl na více než 7 hodin. A to už je délka, která slibuje opravdu skvělý zážitek a dobrodružství plné ztřeštěných situací. Když se k tomu navíc přidá herec David Novotný, jenž má na svědomí namluvení i prvního dílu, je úspěch takřka zaručen.

„Doktor Proktor je zkrátka hroznej frajer, Bulík bezva bombarďák, Nesbø se u psaní musí výborně bavit… A když se k tomu přidá David Novotný, nepřekonatelný zážitek je zaručen. Svým podáním totiž dokáže nejen kongeniálně vypíchnout autorovy vtipy, ale hereckým pojetím jednotlivých postav a jejich způsobu mluvy, umí učinit celý příběh ještě zábavnější,“

líčí Martin Pilař z vydavatelství OneHotBook.

Po dobrodružství s prdicím práškem se doktor Proktor rozhodl, že se rozjede do Francie, aby znovu našel svou dávnou lásku Julietu Margarínovou. Jenže od chvíle, kdy odcestoval, jakoby se po něm slehla zem. Až do chvíle, kdy Líza s Bulíkem dostanou pohlednici s šifrovanou zprávou, kde je Proktor žádá o pomoc. Dvojice neposedných dětí se rozhodne doktorovi pomoc, a tak se vydávají až do Francie. To ovšem ještě netuší, že je nečeká pouze cesta do jiné země, ale také napříč časem, protože doktor Proktor při záchraně své vyvolené uvízl kdesi v minulosti.

Doktor_Proktor_a_vana_casu_digipack3D_medium_OneHotBookNa pokračování je krásně vidět, jak autor postupně v knihách pro děti nabírá zkušenosti a nebojí se zkoušet nové věci. Oproti prvnímu dílu získala tato knihu na objemu a čtenáři popřípadě posluchači se mohou těšit na mnohem větší dávku skvělé zábavy. Pokud vám navíc připadal nápad s prdicím práškem šílený, věřte, že Nesbø vytahuje další eso z rukávu a svou vanou času přidává dalších pár bodíků k dobru.

Jak již bylo řečeno, o načtení se stejně jako v případě prvního dílu postaral herec a dabér David Novotný. Kdo měl možnost slyšet první díl, musí uznat, že Novotného hlas sedí k tomuto příběhu naprosto skvěle. K Proktorovu ráčkování navíc tentokrát přidává i originálně pojatý hlas doktorovy bývalé asistentky Rašple, nepřeberné množství francouzských hrdinů, nebo slizského mafiána Klóda Klišé. Interpret si dokázal opět se vším poradit opravdu na jedničku a povznáší tak samotný příběh na novou úroveň. Proktorovky jsou navíc pořádně zábavným čtením a i na samotné audioknize je slyšet, jak Novotného samotné načtení bavilo.

Opět se navíc můžeme těšit na originální hudební doprovod a zvukové efekty, které doprovází a podtrhují celou audioknihu. Tentokrát sice budeme malinko ochuzeni o charakteristické prdění, jehož jsme si dosyta užili v předchozí knize, přesto se vše podařilo opět doladit do nejmenšího detailu. Doktor Proktor je tak krásným příkladem toho, že audiopodoba dokáže původní příběh povznést a dodá mu jedinečné kouzlo, díky kterému je výsledek vyloženě radost poslouchat.

Hledáte-li příběh, který vaše ratolesti zabaví a královsky pobaví, veřte, že právě příběhy doktora Proktora, Lízy a Bulíka jsou ideálními adepty. Díky jedinečnému mixu zábavy, atraktivního příběhu a skvěle odvedené práce na audioknize je navíc dost pravděpodobné, že si tyto příběhy oblíbí i starší posluchači. Takže proč Proktorovi nedat šanci?

Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK I AUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdJo Nesbø (*1960) – Norský spisovatel a hudebník, původním vzděláním ekonom a finanční analytik, zpočátku pracoval jako makléř a novinář. Jeho literární dráhu​ roku 1997 odstartoval Netopýr – první detektivka, v níž vystupuje nekonvenční kriminalista Harry Hole. V češtině zatím vyšly jeho knihy Nemesis (2011), Pentagram (2011), Lovci hlav (2011), Spasitel (2012), Sněhulák (2012), Netopýr (2008 a 2013), Švábi (2013), Levhart (2013), Červenka (2005 a 2014) a Přízrak (2014). Romány Netopýr, Červenka a Přízrak vyšly také jako audioknihy v podání Hynka Čermáka (držitel ocenění Audiokniha roku 2013: Nejlepší interpret za audioknihu Národní třída). Vznikla rovněž hvězdně obsazená rozhlasová dramatizace knihy Nemesis (Audiokniha roku 2013: Nejlepší vícehlasá audiokniha a Nejlepší hudba). Audio verzi v podání Filipa Švarce získal rovněž thriller Lovci hlav. Nesbøho dětská tetralogie (knižně u nás vydává nakladatelství Jota) je ověnčena řadou významných ocenění a práva na vydání zakoupilo 30 zemí; první díl Doktor Proktor a prdicí prášek (2014) již také vyšel jako audiokniha.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..