Jo Nesbø – Doktor Proktor a prdicí prášek

1

Když se klučina jménem Bulík přestěhuje do uličky Dělová, rychle se dává do party s Lízou, šikovným děvčetem ze sousedství, a dobromyslným, byť značně podivínským vynálezcem doktorem Proktorem. Doposud zneuznaný vědátor vynalezl prdicí prášek a zprvu nepříliš použitelná věc se ukazuje jako ten nejbáječnější vynález na světě.

 ……………………………………………………………..

Když se řekne Jo Nesbø drtivé většině čtenářů se vybaví mrazivé příběhy plné násilí a věčný alkoholik Harry Hole. Nesbø ovšem nepíše jen kriminální příběhy, za sebou má také veleúspěšnou řadu knih pro malé čtenáře. Že toto spojení nemůže jít dohromady? O pravém opaku vás přesvědčí ztřeštěný doktor Proktor a jeho dva malí pomocníci v knize Doktor Proktor a prdicí prášek, kterou si navíc pod svá křídla vzalo vydavatelství OneHotBook a přináší tak vaším dítkám i její audio podobu.

CD-ArtAutor si pro čtenáře připravil ztřeštěné dobrodružství třech hrdinů, které pobaví i daleko starší čtenáře, než jen ty pro které je kniha určena. Ocitáme se v ospalé čtvrti uprostřed norského Osla, kam se právě nastěhoval velmi svérázný a maličký kluk s ohnivými vlasy a pihami na tváři jménem Bulík. Ve stejné ulici mimo jiné žije i Líza a ztřeštěný vynálezce doktor Proktor.

To by nebylo až tak zajímavé, kdyby tyto tři postavy nesvedla dohromady náhoda, nebo také osud, a nedala tak vzniknout velmi zajímavému přátelství, jehož výsledkem je ten nejúžasnější vynález všech dob. Tedy aspoň pro děti. I když Proktorův prdicí prášek najde využití i na daleko zajímavějších místech…

Doktor-Proctor-a-prdici-praNesbø se nenechal nijak ovlivnit svými předchozími knihami a přináší tak malým čtenářům jedinečné dobrodružství, které vás naprosto pohltí. Celý příběh provází jedinečný humor, který nadchne malé i odrostlejší čtenáře. Byť se jedná o nikterak složitý děj, který je koncipován samozřejmě pro děti, tak starší čtenáři ocení jedinečnost všech postav, ale i jistý ironický přístup autora k norskému národu. Díky těmto detailům si doktor Proktor získá své čtenáře napříč všemi věkovými kategoriemi.

Dost ovšem již o knize, pojďme se podívat jak dopadla její audio verze, kterou dozajista ocení nejeden unavený rodič, který si rád chvíli odpočine od večerního čtení své ratolesti. Pro OneHotBook je Doktor Proktor první vlaštovkou mezi audioknihy pro děti, jelikož se toto vydavatelství doposud zaměřovalo především na vážnější žánry, je zajímavé sledovat, jak se vypořádali s tímto jedinečným a mezi audioknihami velmi důležitým žánrem.

O namluvení celé knihy se postaral jediný člověk, David Novotný, kterého budou znát především televizní diváci z různých filmů, nebo například ze seriálu Okresní přebor. Tento interpret není na audioknižním poli žádným nováčkem a je to rozhodně slyšet. David Novotný si s celým textem poradil naprosto famózně a navíc si dovolil takové parádičky jako „ráčkování“ doktora Proktora. V jeho podání tak vše působí naprosto samozřejmě a navíc řádně prdle.

Nedílnou součástí audioknih je ve velké většině také hudební doprovod a zvukové efekty. U titulů pro děti a mládež se navíc jedná o opravdu důležitou složku, která dokáže mnohdy udržet pozornost věčně roztěkaného dítka. U této knihy se tak posluchači mohou těšit na opravdu širokou škálu zvuků, efektů a hudby, která skvěle tuto knihu podtrhuje. V kombinaci s hlasem Davida Novotného, který svým vtipným ztvárněním a lehkostí odlišil jednotlivé hlasy, tak dostáváme do rukou opravdu jedinečnou a zábavnou audioknihu, která pobaví nejen děti, ale i starší posluchače.

Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
V elektronické podobě můžete objednávat například zde

 ……………………………………………………………..

Jo Nesbø (*1960 v Oslu), současný norský spisovatel a hudebník, původním vzděláním ekonom a finanční analytik, zpočátku pracoval jako makléř a novinář.
V roce 1997 odstartoval jeho literární dráhu kriminální románFlaggermusmannen (Netopýr), první detektivka, v níž vystupuje osobitý a nekonvenční kriminalista Harry Hole. Svému autorovi přinesla kniha okamžitě obrovský úspěch, Nesbø za ni obdržel Rivertonprisen, cenu udělovanou Klubem Riverton za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tematikou, a Glasnøkkelen, Skleněný klíč, skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román. Následovaly další knihy s Harrym Holem v hlavní roli, 1998Kakerlakkene (Švábi), 2000 Rødstrupe (Červenka), 2002 Sorgenfri (Bezstarostná, česky vyšla jako Nemesis), 2003 Marekors (Pentagram), 2005 Frelseren (Spasitel), 2007 Snømannen (Sněhulák), 2009 Panserhjerte (Levhart), 2012 Gjenferd (Přízrak).
Za své kriminální romány získal Jo Nesbø kromě výše zmíněných cen řadu dalších literárních ocenění. Celkem byly jeho knihy přeloženy již do 35 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa


wordpress hodnoceni
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

  1. Taky bych si to ráda poslechla/přečetla, původně jsem nad tím přemýšlela pro děti, ale asi spíš pro sebe… 🙂

Leave A Reply