Jo Nesbø – Doktor Proktor a konec světa. Možná…

0
ANOTACE:
Nejprve se začala ztrácet diakritika, pak ponožky a nakonec i vlastní názor – to vypadá na invazi z vesmíru. Diktatuře šířené hypnózou z televizních obrazovek je třeba se bránit. Doktor, Bulík a Líza tedy zakládají revoluční skupinku, k níž se přidá dokonce i paní učitelka Strobeová a další osobitý člen pedagogického sboru. (A kdo by to byl řekl, že je „třídní“ nejen rozená odbojářka, ale taková femme fatale, že okouzlí nejen kolegu, ale i samotného krále.) Jako Pět Přemožitelných, s nepostradatelnou pomocí „peruánského savého pavouka“ Perryho, se pouštějí do boje proti mimozemským chameleonům, kteří by si rádi dali lidstvo k snídani. A taky k obědu. I k večeři…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Uplynuly již prakticky dva roky od vydání prvního dílu populární série Joa Nesbøho Doktor Proktor v audiopodobě. Na – v pořadí již třetí – pokračování této skvělé série pro děti jsme si tak museli trochu počkat. Ovšem již teď můžeme říct, že čekání se rozhodně vyplatilo. Doktor Proktor a konec světa. Možná… se totiž vydařil opravdu na výbornou.

Jo_Nesbo_Doktor_Proktor_a_konec_sveta_3D_OneHotBookNa třetího Doktora Proktora jsme si museli opravdu pěkně počkat. Až by se mohlo zdát, že na něj ve OneHotBook dočista zapomněli. Naštěstí se tak nestalo a posluchači se mohou opět těšit na ztřeštěné eskapády povedené trojice hlavních hrdinů v podání skvělého Davida Novotného, který podává i potřetí naprosto dokonalý výkon. Naštěstí ani v režisérském křesle nedošlo k žádným změnám. Temperamentního Davida Novotného tak opět kočíruje zkušená Jitka Škápíková, která s Davidem v případě Doktora Proktora vytvořila opravdu skvěle fungující tým.

A na jaké dobrodružství se můžeme těšit tentokrát? Zatímco v předchozích příbězích jsme se vydali zpět v čase, potažmo vynalézali prdící prášek, ve třetí audioknize nepůjde o nic menšího, než o konec světa….tedy možná. Doktor, Bulík a Líza tentokrát čelí největší hrozbě se kterou se během svých dobrodružství zatím setkali. Nejdříve se začala ztrácet diakritika, potom ponožky a nakonec celé Norsko ovládl zpívající šílenec, který si myslí, že je vcelku dobrý nápad obsadit silou Dánsko a možná i celý svět… Je to vůbec možné nebo za vším stojí invaze z vesmíru?

V zatím nejdelší audioknize této série, čítající něco přes osm hodin, se tak můžeme těšit na opravdu zajímavý a místy skutečně nervy drásající příběh. Autor samozřejmě nezapomíná ani na všudypřítomný humor, kterým je celá kniha doslova prošpikovaná. A právě humor a napínavé scény dostávají v podání Davida Novotného zcela nový rozměr. Ostatně, samotný text k nejrůznějšímu pitvoření a přehrávání vyloženě vybízí a Novotný se ho rozhodl využít na sto procent.

David_Novotny_OneHotBook„Dost jsem si vychutnal úhlavního záporáka, ale i jednu svéráznou postavu, která je vlastně zakletý žabák a navíc škytá. To bylo náročné, protože zvuk se provádí vtažením vzduchu dovnitř, což vlastně ’obrušuje‘ hlasivky. Takže je co chvíli potřeba pauza a trochu se napít. Ale měl jsem obzvláštní radost, když se mi škytnutí povedlo dobře zakomponovat. Zkrátka mě těšilo, když se mi spontánně povedlo udělat hezký škyt v hezkém slově,“ líčí interpret, který během čtení zapěl také úryvky hitů skupin ’BABA‘ nebo ‘Dbítlz’.

Již v předchozích dvou audioknihách jsme mohli ocenit Novotného herecký talent a schopnost vdechnout Nesbøho postavám neopakovatelné kouzlo. Ani třetí kniha série v tomto ohledu není jiná. Interpret tak opět předvádí své umění v celé své velikosti. Při zpětném pohledu bychom hledali asi jen s velkými obtížemi někoho, kdo by se Doktora Proktora zhostil se stejným nasazením jako právě David Novotný.  I díky tomu dokáží dobrodružství Doktora Proktora, Lízy a Bulíka zaujmout nejen malé posluchače, pro které je nahrávka primárně určena, ale i jejich rodiče, kteří se při poslechu budou bavit minimálně stejně dobře jako jejich ratolesti.

lewis_podklad

Celkovému dojmu a atmosféře audioknihy samozřejmě i v tomto případě napomáhá nezbytný hudební doprovod, jenž právě v případě dětských audioknih hraje daleko důležitější roli, než je tomu normálně. Těšit se tak můžeme na celou plejádu nejrůznějších zvuků a melodií, které dokonale souzní s celým příběhem. O tom jsme se však již mohli přesvědčit v předešlých příbězích této série, jelikož se Doktor Proktor a konec světa. Možná… v tomto ohledu nijak neliší od svých předchůdců.

Příběhy Doktora Proktora a jeho malých pomocníků dokáží bezpochyby zaujmout posluchače napříč všemi věkovými kategoriemi. Pokud tedy hledáte něco lehčího “na čtení”, u čeho se pobaví celá rodina, je právě Doktor Proktor v podání Davida Novotného ideálním společníkem pro vás.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply