Jiří Walker Procházka & Klára Smolíková – Mrtvá šelma

0

Mrtvá šelma, první ze série detektivních případů Souřadnice zločinu, se odehrává v Táboře. Zmizení renomovaného profesora uvede do pohybu nejen policejní vyšetřování, ale také svede dohromady nesourodou dvojici, která se pouští do pátrání na vlastní pěst. Muzejní kurátorka Berenika Weissová a bývalý policista Robert Štolba se dostanou do míst, o kterých policie nemá ani zdání a kde oba dva musí spoléhat jen sami na sebe. Přepadení, vraždy a krádeže pokaždé nějak souvisejí s táborským muzeem a záhad přibývá.
Kdo všechno z okruhu podezřelých patří k tajné sektě husitských bratří? Jakou roli hraje lidská zášť a chamtivost? Do poslední chvíle nebude mít jasno ani čtenář, jenž rozplétá děj vyprávěný ze dvou pohledů – ženským náhledem intelektuálky Weissové a mužskou optikou přímého a poněkud neomaleného Štolby. Třetí hlavní postavou je samo město Tábor.

…………………………………………………………….

Co vznikne, když se rozhodnou spojit síly úspěšná autorka dětských knih Klára Smolíková a ostřílený matador české fantastiky Jiří Walker Procházka? Mrtvá šelma!! A nutno říct, že hodně povedená mrtvá šelma. Tato autorská a manželská dvojice tak dokazuje, že se rozhodně nemusí bát výzev, protože se svým nejnovějším kouskem v detektivním žánru bez problému obstojí i proti zahraniční konkurenci.

203442_big (1)Oba autoři nejsou rozhodně na literárním poli žádnými nováčky. Ačkoliv se oba věnovali doposud naprosto odlišným žánrům, které nemají s krimi příběhy nic společného. Kláru Smolíkovou budou znát především děti, díky jejím naučným knihám a kouzelným komiksům, které tvoří především s Janem Smolíkem. Oproti tomu JWP je ve své podstatě legenda českého fandomu, a i když své knihy vydává asi tak často, jako politici plní své předvolební sliby, fanoušci na něj nedají dopustit. Na první pohled může toto spojení vypadat trochu šíleně a ono taky šílené je. Ovšem v dobrém slova smyslu, protože zde funguje naprosto výborně.

Mrtvá šelma nemá být navíc žádným výstřelem do tmy a zkouškou jestli bude toto spojení fungovat, jelikož se jedná o první díl chystané detektivní řady Souřadnice zločinu, ve které mají autoři v plánu, zavést čtenáře do řady českých měst. Po Táboře, který navštěvujeme v této knize, přijde na řadu ve druhém díle, na němž autoři již pracují, Kutná Hora. To ovšem trochu předbíháme, vraťme se zpět na začátek k Mrtvé šelmě.

Jak již bylo řečeno, ocitáme se v Táboře. Konkrétně v místním muzeu, kde má bývalý policista Robert Štolba dohlédnout na lepší zabezpečení muzejních sbírek a exponátů. Záhy ovšem mizí místní renomovaný profesor. Nikomu však nedá vědět, že by někam odjížděl, nebo že bude nějakou dobu mimo dosah, a tak se postupně rozjíždí policejní pátrání ve snaze profesora najít.

Mrtvá šelma - JWP a KSNa vlastní pěst se do pátrání ovšem zapojuje i Štolba, ke kterému se přidává muzejní kurátorka Berenika Weissová. Má ovšem tato nesourodá dvojice naději na úspěch a neměli by to nechat na zkušenějších? Kam až je pátrání po profesorovi zavede? A jak s tím vším souvisí tajemná sekta husitských bratří?

Autoři stvořili příběh se zajímavou zápletkou, ve které se setkává hned několik motivů. Kromě klasického detektivního pátrání jsou zde nezanedbatelné prvky hutného thrilleru, který je nejpatrnější v akčních scénách, a aby toho nebylo málo, najdeme zde i něco málo mystiky a tajemství ve stylu Dana Browna. Naštěstí na rozdíl od Browna udrželi Smolíková s Procházkou vše v pevně daných a hlavně uvěřitelných kolejích, a tak si čtenáři mohou vychutnat detektivní thriller, jakých je od českých autorů jako šarfánu.

Samotný příběh sledujeme z pohledu dvou hlavních hrdinů, Štolby a Bereniky Weissové a od samého začátku je naprosto jasné, kdo za kterými částmi stojí, a to i přesto, že si autoři navzájem do svých partů rozhodně mluvili. Zatímco z Bereniky Weissové, kterou má na svědomí Klára Smolíková, čiší taková ta nevysvětlitelná aura klasického šprta, jenž to dotáhne na třídní učitelku vašich dětí, Štolba je pravý opak, s ničím si nebere servítky, pro hlášku a břitký humor nejde nikdy daleko a více méně je se vším hned hotový. Ano, toho má na svědomí JWP a nejde se ubránit pocitu, že hlavní hrdina má s autorem leccos společného. Jisté ovšem je, že čtenářům tato nesourodá dvojice záhy přiroste k srdci a vy tak s napětím budete vyhlížet další vývoj v táborském muzeu. Autorské duo navíc nezapomnělo ani na nezbytné zvraty a nějaké to překvapení, kterým budou čtenáře udržovat v napětí. Je jasné, že chybky se v Mrtvé šelmě rozhodně nějaké najdou, ostatně dokonalá kniha neexistuje, a jak se říká: sto lidí sto chutí. Jisté ovšem je, že se na české poměry jedná o opravdu výtečný kousek, na který mohou být autoři i jejich nakladatel (Plus) po právu pyšní.

KDYŽ KNIHA NESTAČÍ

Komu by navíc nestačila papírová kniha, má díky vydavatelství Walker & Volf možnost sáhnout i po audioknize. JWP tak ve svém vydavatelství uvádí již svou druhou knihu. Po Hvězdných honácích mění žánr i počet narátorů a společně s Radkem Volfem se pouští do zrádných vod vícehlasých audioknih.

audiobookPrvní vícehlasou vlaštovkou z tohoto vydavatelství byla druhá část Žambochovy Líhně. Mrtvá šelma však přidává ještě jeden hlas navíc. A na koho se v tomto případě mohou posluchači těšit? Duo W&V se tentokrát rozhodlo vsadit více méně na jistotu. Jiřího Klema, jenž famózně načetl i Walkerovy Hvězdné honáky, doplňuje Kateřina Janečková, která pro tohoto vydavatele interpretovala Znamení vlka M. T. Majar. A v neposlední řadě také Otakar Brousek mladší, kterého jsme sice u W&V doposud slyšet nemohli, ovšem již jen jeho jméno je jistou zárukou kvality.

O hlavní party se v tomto případě postarala Janečková s Brouskem, oproti tomu Jiří Klem si zde střihnul pouze epizodní roličku vypravěče, jenž namluvil začátky kapitol a výstřižky z novin. Přesto i v této nevýznamné roli exceluje a dodává jí pořádný šmrnc. Neméně dobře se své role zhostil i Otakar Brousek mladší, jenž neváhá naplno využít své divadelní zkušenosti a bez problému si tak poradil s veškerými úskalími, které skrývá načítání knih do audiopodoby. Ostatně na tomto poli není žádným nováčkem, namátkou můžeme zmínit řadu pohádek, popřípadě příběhy Sherlocka Holmese, které načetl spolu s dalšími známými osobnostmi.

Menší problém ovšem nastává, když na řadu přijde Kateřina Janečková. Přestože se vcelku bez problému zhostila Znamení vlka a i zde podává standardní výkon, za který se rozhodně nemusí stydět, v porovnání se svými kolegy však působí jako šedá myška, kterou Brousek s Klemem převyšují minimálně o třídu. Nejpatrnější je to především při delším poslechu, kdy stihneme poslechnout pár kapitol. K samotné interpretce je to možná tak trochu nefér, její kolegové však na sebe strhávají veškerou pozornost, kterou by si zasloužila i Kateřina. Díky tomu by rozdíl mezi interprety nebyl možná tak patrný. Bohužel pro ni zde je a nelze si jej nevšimnout.

Již tradičně doplňuje interprety i hudební složka, která dopomáhá posluchačům v orientaci a odděluje tak jednotlivé kapitoly. Přes menší výtky se však jedná o kvalitní kousek, který si rozhodně zaslouží šanci. Po doposlechnutí poslední kapitoly tak nezbývá, než doufat, že se i chystaný druhý díl Souřadnic zločinu dočká své audiopodoby a nejlépe se stejnými narátory, protože proč měnit něco, co více méně dobře funguje.

Klára Smolíková a Jiří Walker Procházka tak společně stvořili dílko, které by čtenářům rozhodně nemělo uniknout. A po Štěpánu Kopřivovi a jeho Rychlopalbě tak ukazují, že česká detektivka rozhodně není mrtvá, i když by název mohl svědčit o opaku. Mrtvá šelma je skvělým příkladem toho, že i na první pohled nemyslitelná spojení mohou skvěle fungovat a nabídnout tak fanouškům zajímavý zážitek. A je jedno jestli v klasické, elektronické, nebo audio podobě. Po dočtení tak nezbývá, než vyčkávat na druhý díl série a doufat, že Klára Smolíková donutí svého partnera dopsat knihu o něco dříve, než je jeho dobrým zvykem.

Kniha vychází v nakladatelství Plus
Audiokniha vychází ve vydavatelství Walker & Volf
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK I AUDIO

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdJiří Walker Procházka – Do české literatury SF a fantasy vstoupil již v osmdesátých letech minulého století. Svou tvorbou zasáhl do všech fantastických žánrů. Jeho první dva romány o Kenu Woodovi (Ken Wood a meč krále D’Sala – 1991, Ken Wood a perly královny Maub – 1992; pod pseudonymem George P. Walker) patří dodnes k pilířům české fantasy. Sbírkou nekonvečních povídek Tvůrci času (1991) se pro změnu zapsal do podvědomí čtenářů jako jeden z kyberpunkových autorů, kteří se významně věnovali – a dodnes příležitostně věnují – tomuto subžánru.
Mezi poslední díla můžeme také zařadit jeho sborník povídek Druhý krok nikam z roku 2011, který mapuje 25 let tvorby tohoto autora.
Za svá literární díla získal tři ocenění Akademie science fiction, fantasy a hororu (1997, 2002, 2004) a cenu Ludvíka Součka (1991). Mimoto se podílel, kromě jiného jako autor většiny písňových textů, na vzniku dětského muzikálu Malý princ podle Saint-Exupéryho knihy.

polaroid-photo-avatar-psdKlára Smolíková (* 1974) je česká spisovatelka, scénáristka komiksových příběhů, publicistka a velmi činorodá lektorka. Narodila se v Praze, kde vystudovala estetiku a teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.Již od studií ji zajímá popularizace, věnuje se environmentální, multikulturní, estetické a mediální výchově, angažuje se v muzejní pedagogice. Největší výčet jejích knih představují učebnice a metodické materiály. V současné době se plně věnuje psaní knih pro děti a mládež.

 

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..