Jiří W. Procházka – Ken Wood a válečné zvony Rhótů

0
ANOTACE:

Návrat legendy české fantasy, Kena Wooda!
Na planetu Gameb útočí armády gigantických hmyzáků, Rhótů. Doprovází je žoldácké legie z celé Galaxie. Bitva doslova planetárních rozměrů začíná! Na jedné straně vládce Gamebu, pozemšťan Ken Wood, telepatičtí draci, létající pyramidy a jeho věrná vojska – a na straně druhé velvyslankyně Zla, bývalá vládkyně Gamebu, čarodějnice Xylla, která si na Gameb povolala nejen své obří bestie, ale i Rhóty a jejich válečné zvony.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebooky


Uplynula již notně dlouhá doba od chvíle, co poprvé spatřil světlo světa první příběh s Kenem Woodem. Hrdinou, před nímž i Marvelovští SuperHeroes blednou závistí. Pokud i vy s patřičnou dávkou nostalgie vzpomínáte na největší Kenovu slávu, ještě z dob Rodokapsu, mám pro vás dobrou zprávu, Jiří Walker Procházka se rozhodl oprášit tohoto nestárnoucího hrdinu a provětrat mu trochu pérka proti novým hordám nepřátel, které se na planetu Gameb hrnou.

HardcoverookJak to tak ovšem většinou bývá, i zde nalezneme jedno velké ALE. Nedočkáváme se tak plnohodnotného třetího pokračování, které nám autor již řadu let slibuje, ale “pouze” přepracované povídky Ken Wood a válečné zvony Rhótů, které již ve zkrácené verzi vyšly co by součást antologie: Legendy české fantasy. Tato ani ne 200 stránková novelka se navíc zatím nedočkala ani plnohodnotného papírového vydání a tak vychází pouze v elektronické podobě. Pro opravdové fajnšmekry si však JWP připravil i audioverzi, která tento handicap do jisté míry stírá.

I v této útlé jednohubce se tak opět vydáváme na planetu Gameb, jíž po vítězství nad zrádnou čarodějnicí Xyllou vládne pozemšťan Ken Wood. Xylla se však se svou porážkou jen tak smířit nehodlá a tak do svých řad povolává kromě všemožných bestií i nejobávanější válečníky Všehomíra. Ken Wood tak stojí před vskutku nelehkým úkolem ubránit svou planetu před stoupenci zla, protože Rhóty a jejich válečné zvony ještě nikdo v celé galaxii neporazil…

Kdo se již s Kenem Woodem setkal, a to ať už v původním Rodokapsu nebo i později vydaném rozšířeném knižním vydání, bude i v této novelce jako doma. Autor tak zachovává původní koncept a styl Woodovek a předkládá čtenářům přesně to, co bychom od něj v této sérii měli čekat. Zapomeňte tak na nějaké složitější vykreslení charakterů či hlubokomyslné úvahy, o to ostatně u Kena Wooda nikdy nešlo. Černá je černá a bílá, no však víte… Zkrátka a dobře, karty jsou pevně dané a nějaké odbočení od konceptu se moc nepřipouští.

banner-ken-wood

Ken Wood je jednoduše akční béčko jak vyšité, které naštěstí nenechává nikoho na pochybách, že by snad měl touhu aspirovat i na něco jiného. Můžeme se tak opět těšit na hektolitry krve, rozdrcených kostí, mozků a jiných tělních tekutin a to vše okořeněné notnou dávkou nadsázky a humoru. Navíc se opět dočkáme řady připodobnění či nejrůznějších odkazů na jiná popkulturní díla. Avšak při bližším pohledu se nedá ubránit pocitu, že Ken Wood je takovým českým vtipnějším bratříčkem Burroughsova Johna Cartera, což ovšem nemusí být nutně na škodu. Otázkou zůstává, zda i to málo, co JWP fanouškům předhodil, bude stačit na to, aby se ukojila jejich touha po plnohodnotném třetím pokračování příběhů tohoto šíleného kaskadéra z Kentucky.

audiobook2Pokud navíc elektronickým knihám moc neholdujete nebo chcete vyzkoušet něco nového, můžete se do Kena Wooda a válečných zvonů Rhótů také zaposlouchat v nejnovější audioknize. Ta vychází jak jinak než ve vydavatelství Walker & Volf. JWP svěřil své dítko narátorovi, který se tomuto vydavatelství již několikrát osvědčil. Tušíte správně – Kena Wooda nenačetl nikdo jiný než Jiří Klem, který se mimo jiné postaral i o Procházkovy Hvězdné honáky. Posluchači se tak mohou těšit na necelých pět hodin opravdu kvalitního poslechu, který vás naprosto vtáhne do děje.

Díky Jiřímu Klemovi tak dostává Ken Wood zcela jiný rozměr. Z akčního béčka, které je brakem po všech stránkách, se tak stává kvalitně načtená a líbivá audiokniha, která bezpochyby dokáže upoutat. Klem i v tomto případě podává naprosto bezchybný výkon. Jeho barva hlasu se k textu a stylu, jakým JWP píše, skvěle hodí. Můžeme tak jenom doufat, že i v případných dalších audioknihách od tohoto autora opět zazní atmosférický hlas Dart Vadera, který začíná být s Procházkovými knihami pevně spjatý.

Celkový dojem z audioknihy v neposlední řadě dopomáhá utvářet i hudební doprovod, jenž je dostatečně dramatický, aby souzněl se samotným obsahem knihy. Na druhou stranu však na sebe nestrhává zbytečnou pozornost. Hlavní díl práce tak zůstal na Jiřím Klemovi, jenž odvedl perfektní práci.

Závěrem tak nezbývá než konstatovat, že Ken Wood a válečné zvony Rhótů sice nebudou aspirovat na žádnou cenu, bezpochyby však dokáží pobavit. Obzvláště v případě audioknihy se jedná o naprosto skvělý zážitek. Po dočtení či doposlechnutí tak nezbývá než doufat, že se JWP smiluje a konečně se vytasí i s dlouho očekávaným třetím dílem této legendy české fantastiky. I když ani první, potažmo druhý díl Kena Wooda v audiopodobě by v podání Jiřího Klema rozhodně nebyl k zahození.


audioteka

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..