Jiří Šulc – Dva proti říši

0

Heydrich musí za své činy zaplatit! 
Strhující románové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha v mistrném podání Ladislava Freje barvitě i fundovaně popisuje scénu domácího odboje stejně jako exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm. Všechny zúčastněné ve svižných dialozích ukazuje jako lidské bytosti s jejich slabostmi a touhami. Zároveň poskytuje realistický obraz i postoj představitelů Říše a odhaluje vyšetřovací postupy gestapa, přičemž historické události předkládá nečekaně napínavou formou. 

 ……………………………………………………………..

27. květen většině lidí asi moc neřekne. Přesto se tento den nesmazatelně zapsal do naší historie. Přesněji 27. května 1942 den, kdy byl spáchán atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Českoslovenští výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš dostali úkol, který v mnohém ovlivnil celý národ. Jaké je ovšem pozadí tohoto atentátu a dalších našich výsadkářů za druhé světové války?

dva_proti_risi_titulkaV roce 2007 přišel český spisovatel Jiří Šulc s nápadem, zpracovat do románové formy jeden z historických okamžiků české historie. Atentát na říšského protektora se jevil dostatečně zajímavě nejen jemu, ale hlavně i čtenářům, a tak jeho historický thriller Dva proti Říši slavil okamžitý úspěch a Šulc za něj získal Literární cenu Knižního klubu. Navíc se ho prodalo více než třicet dva tisíc výtisků.

Nyní o sedm let později přichází tento jedinečný příběh znovu na scénu. Šulcovi knihy se ujalo vydavatelství OneHotBook, které se rozhodlo převést tento román do audiopodoby. Pod taktovkou Jitky Škápíkové se namluvení zhostil známý herec Ladislav Frej, který celému příběhu dodává na kultivovanosti a vážnosti.

Byť tento příběh tak nějak všichni známe již ze základní školy, autorovi se podařilo jedinečným způsobem zachytit tehdejší nelehkou dobu a stav českého národa v období 2. světové války. Za jejím úspěchem rozhodně stojí i fakt, že se na tyto události dívá z trochu jiného pohledu a dává všem milovníkům historie nahlédnout pod pokličku tehdejší exilové vlády a místního odboje.

Knihy na základě historických faktů to nemají úplně jednoduché, přeci jen jsou svázáni předem daným vývojem a autor má tak trochu svázané ruce. Přesto se Jiřímu Šulcovi podařilo přenést reálné události do napínavého thrilleru, který pohltí naprosto každého čtenáře, který mu dá šanci. A co na tom, že všichni víme jak tento příběh skončí ještě předtím než se do něj pustíme.

CD-ArtCo se týče audio podoby tohoto příběhu, OneHotBook si již tradičně dalo velmi záležet. Ladislav Frej se jeví jako skvělá volba, pro tento náročný příběh a svým hlubokým hlasem dokáže skvěle navodit atmosféru tehdejší doby. Frej navíc dokáže výborně odlišit jednotlivé postavy a tak posluchači nebudou mít sebemenší problém se v příběhu orientovat.

Celkovou atmosféru a emocionálnost tohoto příběhu skvěle doplňuje a posiluje i hudba, která vyplňuje intermezza a pauzy mezi jednotlivými kapitolami. Klavír navíc skvěle zapadá do tehdejší doby a někomu dá možná i vzpomenout na legendárního Szpilmanova Pianistu.

Po Vyhnání Gerty Schnirch od Kateřiny Tučkové, zde máme další jedinečnou audioknihu z českých luhů a hájů, které se dostalo náležité péče a která bude zajímavým lákadlem pro posluchače toužící po příbězích z 2. světové války. OneHotBook se opět podařilo skvěle zkombinovat jednotlivé prvky audioknihy do výtečného celku. Nutno říct, že když se podíváme na ostatní audioknihy z jejich produkce, není tomu jinak a volba Ladislava Freje coby interpreta se ukázala sázkou na jistotu.

Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
Objednávat můžete například zde

 ……………………………………………………………..

polaroid-photo-avatar-psdJiří Šulc vystudoval právnickou fakultu a počátkem 90. let vstoupil do tajné služby České republiky, kde strávil skoro 16 let; následně působil v Evropské komisi v Bruselu. V literárním světě se prosadil románem Dva proti Říši, ověnčeným cenou Knižního klubu za rok 2007, který popisuje dramatické události spojené s atentátem na Reinharda Heydricha. I další jeho knihy Operace Bruneval (2008), Mosty do Tel Avivu (2010), Operace Stonewall (2011) a Zrádci (2012) vycházejí z historických událostí. Jeho knihy slaví nebývalý komerční úspěch – románu Dva proti říši se dosud prodalo více než třicet dva tisíc výtisků. Více na www.jirisulc.eu

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..