Jiří Černý – Obrázky z moderních československých dějin

0

ANOTACE:
Víte, kdo poprvé vyslovil výraz „železná opona“? Čemu se říkalo „americký brouk“? V kterých částech Prahy nastupovali lidé do stanic metra Fučíkova, Moskevská a Leninova? A kolik medailí dovezli manželé Zátopkovi z olympiády v Helsinkách roku 1952?
Na tyto otázky a spoustu dalších najdete odpovědi v této výjimečné publikaci. Výpravný komiks provází dějinami poválečného Československa a érou totality ve všech jejích podobách. Přístupnou a srozumitelnou formou přivádí mladé čtenáře k proměnlivé době let 1945–1989 a zaujme i dospěláky, kteří zavzpomínají na svoje dětství a mládí. Nechybí ani zajímavé informace o významných osobnostech z kulturního a vědeckého světa. Výtvarnou podobu dal knize Lukáš Fibrich.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Dnes již legendární Obrázky z českých dějin a pověstí se i takřka třicet let po svém vydání těší neutuchajícímu zájmu fanoušků. Malé i velké čtenáře tak bezpochyby potěší zpráva, že se tato veleúspěšná komiksová kniha dočkala dalšího pokračování. V již třetím díle série se můžeme opět ponořit do naší historie, tentokrát do temných dob komunismu.

largePůvodní Obrázky z českých dějin a pověstí jsou dodnes mnohými čtenáři považovány za opravdový poklad. Kniha autorské trojice Adla, Černý, Kalousek pomohla bezpočtu malých školáků v hodinách dějepisu a klidně by mohla zastoupit s trochou nadsázky jakoukoli učebnici. Jediným negativem tak bylo, že tato kniha končí založením Československa. To se snažilo napravit pokračování, které mapovalo dějinný výsek let 1918 až po rok 1945. Bohužel u této knihy nahradila výborného ilustrátora Jiřího Kalouska Barbara Šalamounová, které se i přes veškerou snahu nepodařilo zachovat jedinečné kouzlo prvního dílu.

Nyní však přichází na předvánoční trh třetí díl, který přirozeně navazuje na předchozí knihy. Ostatně i této knize dodal textovou podobu Jiří Černý, který je s tímto komiksem spojený již od jeho vzniku v sedmdesátých letech, kdy původně vycházel jako komiksový seriál pro časopis Mateřídouška. Po obsahové stránce je tak kvalita prakticky zaručena. Velký otazník však visel nad jménem ilustrátora.

Tohoto postu se tentokrát zhostil známý kreslíř Lukáš Fibrich, na jehož kontě je řada zajímavých publikací. Ten se naštěstí nesnažil nijak přiblížit, či napodobit své předchůdce a předkládá tak čtenářům Obrázky z českých dějin sice klasickou formou, jako tomu bylo u předchozích knih, ale zároveň i tak nějak moderněji. Na kolik však byla jeho snaha úspěšná ukáže až čas.

_14523259_682516935256291_7247397072740343276_n

Modernější ráz je cítit i na samotném rozvržení jednotlivých příběhů. Zatímco v první knize se vždy jednalo o prakticky čisté obrázky doplněné příhodným komentářem, v nejnovějším díle dostává více prostoru i tradiční komiksová forma. Daleko více se tak budeme setkávat s komiksovými bublinami, které v první knize prakticky chyběli. Jedná se o nepatrný vývoj, přesto je na něm krásně vidět, že komiks u nás získává stále silnější zastoupení a autoři se nemusí bát jej plnohodnotně využít.

obrazky_z_cs_dejin_09_2Samotná kniha mapuje jedno z nejsložitějších období našich dějin let 1945 až 1987. Čtenáři si tak mohou opět projít nástupem komunismu, prožít příběhy významných osobností tehdejší doby v čele s Emilem Zátopkem, Jaroslavem Heyrovským, či Jiřím Suchým a svůj výlet do minulosti zakončit Sametovou revolucí.

Ačkoliv se Jiří Černý snažil být víceméně nestranný, v určitých chvílích je z jeho textu přeci jen cítit menší, či větší apatie ke komunistickému režimu, kterému rozhodně nepřiznává nic pozitivního. Na druhou stranu se jej nesnaží za každou cenu pošpinit a celá kniha tak zůstává relativně v rozumné míře objektivní a dobře poslouží svému účelu.

Obrázky z moderních československých dějin nejspíše nedosáhnou slávy a úspěchu prvního dílu, svůj účel však bezezbytku plní. Zábavnou a poutavou formou předkládá čtenářům další střípky z našich dějin, které by se ze školních lavic možná ani nedozvěděli. Navíc bez této knihy by byla celá komiksová série Obrázku z našich dějin neúplná. Jedná se tak o více než důstojné zakončení jedné již legendární komiksové série.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.