Jessica Townsend – Nikdyuš: Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová

0

 

ANOTACE:

Morrigan Crowová je prokletá. Narodila se v ten nejnešťastnější den a všichni ji obviňují, že má na svědomí každou místní pohromu. A co je horší, kvůli kletbě je odsouzena zemřít v den svých jedenáctých narozenin. Pak ale potká Jupitera Northa, podivného muže, který ji dostane do tajemného světa Nikdyuš. Aby tu Morrigan mohla zůstat v bezpečí před hrozivou kletbou, musí najít způsob, jak úspěšně absolvovat zkoušky. Objeví nakonec svůj mimořádný talent?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Co by se stalo, kdybychom smíchali první a čtvrtý díl Harryho Pottera a přidali trochu Alenky v říši divů? Pravděpodobně by vznikl NIKDYUŠ. Asi tak by se totiž dala nejlépe charakterizovat fantastická novinka Jessicy Townsend, kterou nám v první zásilce z Knihozemě přineslo nakladatelství Albatros.

Možná trochu velká prohlášení hned takto zkraje. Ostatně podobných přirovnání jsme zde měli již nepočítaně a prakticky vždy to nedopadlo podle očekávání. Nikdyuš: Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová je však v tomto případě naštěstí světlou výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Navíc dopadla nad očekávání dobře, takže si rozhodně tohoto “nového Harryho v sukních” nenechte ujít.

Víc pravděpodobně o této knize, kterou má na svědomí talentovaná australská autorka Jessica Townsend ani vědět nemusíte. Kdyby jste však byly náhodou stále na vážkách, tak právě pro vás jsou určeny následující řádky. Přesto mi to nedá a budu se stále opakovat. Tuhle knihu si prostě musíte přečíst, jinak budete litovat…

Dost už ale oslavných ód, podívejme se, co si pro nás autorka ve svém více než povedeném debutu připravila. Za sedmero horami, za sedmero řekami… Tak by se pravděpodobně dalo také začít, Jessica Townsend na to jde však od lesa. Sirotka, který přežil smrtící útok zlého černokněžníka vyměnila za Morrigan Crowovou. Na první pohled zcela obyčejnou dívku. Morrigan je však prokletá. Narodila se v ten nejnešťastnější den a všichni ji obviňují, že má na svědomí každou místní pohromu. A aby toho nebylo málo, kvůli kletbě je odsouzena zemřít v den svých jedenáctých narozenin. Oproti tomu se měl i Harry Potter jako v bavlnce.

Na druhou stranu je jasné, že takto bychom se příliš daleko nedostali. Hlavní hrdinka by nám vcelku záhy zemřela a celá série by se mohla jít leda tak… Naštěstí se na scéně objevuje tajemný Jupiter North, jenž Morrigan zachrání před smrtí a za dramatických okolností ji odveze na mechanickém pavoukovi do Nikdyuše – tajné a svobodné země. Tak v té chvíli zazvonil zvonec… ba ne v té chvíli teprve začíná ta pravá zábava.

Morrigan sice obelstila svou smrt, nic však nemusí trvat věčně. Jako “cizák od jinud” by správně v Nikdyuši neměla vůbec být, v tomto ohledu je zákon neúprosný. Její jedinou nadějí je tak úspěch ve čtyřech těžkých zkouškách, který ji zajistí místo v Divinské společnosti a tím i právo zůstat v Nikdyuši. Jak to tak bývá, vše má svůj háček. V tomto případě se o devět volných míst utkají stovky kandidátů. Každý z nich musí projevit kromě odvahy, intelektu a dalších předností i nějaký svůj vlastní zvláštní grif. Něco v čem je jedinečný a v čem vyniká. Morrigan však žádný nemá, nebo o něm alespoň stále neví….

Jessica Townsend ve své prvotině vytvořila fascinující svět, kterému skutečně není moc co vytknout. Její hrdinové, prostředí i samotný příběh malé čtenáře, pro které je tato kniha primárně určena, doslova k sobě připoutá. Už dlouhou dobu zde nebyla kniha podobného ražení, která by dokázala jít úspěšně ve šlépějích Harryho Pottera. Nikdyuš má však skutečně slibně nakročeno.

Samozřejmě někteří čtenáři (dospělí) mohou knize vytknout její lehkou překombinovanost, ujetost, či neuvěřitelnost. Je si však potřeba uvědomit, pro koho je tato kniha primárně určena. Tím jsou děti od cca 7-8 let, kteří hledají fascinující světy a naprostou volnost své představivosti. A právě to Nikdyuš společně s Harry Potterem splňují dokonale. Takže jestli ještě stále čekáte na dopis z Bradavic, který nepřišel, rozhodně si nenechte Nikdyuš ujít. Potom totiž budete kromě doposud vyhlížet i patrona, který vás vezme do této fascinující svobodné země…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..