Jessica Cornwell – Hadí listiny

0

ANOTACE:
Barcelona, léto 2003 Tři ženy někdo rituálně zavraždil. Do kůže jim vyryl podivné symboly a z úst vyřízl jazyk. Inspektor Fabregat si láme hlavu nad iluminovanými dopisy, které mu kdosi zanechává. Je v nich ukryto vrahovo doznání, nebo jen stopy? A zatímco celá Barcelona křepčí ve víru oslav svátku Jana Křtitele, Natalia Hernandezová, herečka a miláček barcelonské veřejnosti, umírá na schodech katedrály. Město žádá spravedlivou odplatu, avšak Fabregat se marně honí za tajemnými symboly, které zdánlivě nevedou nikam. Barcelona, zima 2014 Vědkyně a zlodějka knih Anna Vercová na Mallorce právě objevila prastaré dopisy. Díky nim Fabregat znovu otevře vyšetřování vraždy Natalie Hernandezové. Anna luští tyto šifry, a také každá barcelonská ulička ji vede dál a dál po stopách vraha. Anna je tak blíže nejen k jeho odhalení, ale i k objevu starověkého rukopisu napsaného jazykem čarodějů a alchymistů: k Hadím listinám.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

kniha

 


Nakladatelství Plus vydává dlouhodobě velmi zajímavé tituly, které rozhodně dokáží zaujmout široké spektrum čtenářů. Jedním z nich může být bezpochyby i novinka Hadí listiny, která slibuje strhující mysteriózní thriller plný šifer a středověkých odkazů. Dokáže však Jessica Cornwell, vnučka Johna le Carrého, ve svém debutu obstát? Nebo naopak skončí ve stínu mnohými čtenáři zatracovaného Dana Browna?

large (1)Oficiální anotace dává tušit, že na čtenáře čeká vskutku originální a nezvyklé dílko, které dalece přesahuje běžné žánrové zařazení. Čtenáři se tak mohou těšit v první řadě na pátrání po tajemné knize, při kterém narazí jedna z hlavních hrdinek, Anna Vercová, na celou řadu historických odkazů a šifer, které jí, jak doufá, dovedou až ke starověkému rukopisu napsaném jazykem čarodějů a alchymistů: k Hadím listinám.

V druhé příběhové linii sledujeme pátrání inspektora Fabregata za vrahem tří žen, které někdo rituálně zavraždil. Aby však neměl své pátrání tak jednoduché, kdosi mu posílá záhadné dopisy. Rozluštit jejich poselství není vůbec snadné. Je v nich snad ukryto vrahovo doznání nebo jen stopy, které zdánlivě nikam nevedou? Ačkoliv se zdá, že starověká kniha nemůže mít s vraždami nic společného, postupem času se ukazuje, že pravda nebude tak jednoznačná. Fabregatovi tak nezbývá nic jiného, než se spojit s Annou Vercovou, protože pouze společně mají šanci oba dosáhnout svého cíle…

51uAldbzMvL._SX325_BO1,204,203,200_Autorka tak v Hadích listinách představuje mnohovrstevnatý román, který dokáže minimálně zaujmout. Vedle tolik propíraného Dana Browna dodává svému příběhu potřebnou hloubku a neomezuje se pouze na jednu příběhovou linii. Celý text autorka ozvláštňuje i dávnými pověstmi, dobovými dopisy či historkami, které jsou navíc napsané “jakýmsi zastaralým” stylem. Díky tomu jsou Hadí listiny bezpochyby originálním kouskem, jakých se v dnešní produkci moc nevyskytuje.

Bohužel však není všechno zlato co se třpytí. Tyto originální vsuvky mohou být zároveň i na škodu. Mnohdy jsou sepsané opravdu šroubovaně, navíc zastaralý styl jazyka bezpochyby nemusí sednout úplně všem čtenářům. Díky tomu se tak možná nejeden čtenář přistihne při myšlenkách na to, aby měl tyto pasáže již za sebou. Bohužel o nic lepší situace nenastává ani ve chvíli, kdy se přesuneme do přítomnosti. Autorka neustále střídá jednotlivé příběhové linie a přidává další a další postavy, což začne být po nějaké době skutečně náročné na orientaci.

Jak se říká, méně je někdy více. Což o Hadích listinách bezpochyby platí. Kdyby autorka trochu celý text zjednodušila, byla by kniha daleko přístupnější většímu okruhu čtenářů. Takto zde máme sice knihu, která nabízí opravdu zajímavé a originální nápady, na druhou stranu ji však malinko sráží na kolena styl a jazyk, jakým je napsaná. Ten totiž určitě nesedne všem čtenářům, což je bezpochyby škoda, protože kniha jako taková má určitě co nabídnout a na to, že se jedná o autorčinu prvotinu, se jedná o velice vyspělé dílo, které dokáže minimálně zaujmout. Avšak to, jak na vás celá kniha zapůsobí, nechám již čistě na vás.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..