Jerry Frissen – Metabaron

0

Jodoversum bezpochyby patří k nejvýznamnějším univerzům evropského a celosvětového komiksu. Alejandro Jodorowsky do tohoto světa zasadil svá nejvýznamnější díla, včele s legendárním Incalem a Kastou Metabaronů. A právě k Metabaronům se vracíme v nejnovějším přírůstku z Nakladatelství CREW, které nám ve 23. svazku edice MDEK představuje největšího válečníka vesmíru v podání zbrusu nových skvělých tvůrců!

Po rozmáchlé Kastě Metabaronů se tak opět vracíme k příběhu jednoho z nejikoničtějších komiksových hrdinů. Legendární Metabaron a poslední z linie galaktických superbojovníků je zpět, aby se ještě jednou naposledy střetl s technologickým kněžstvem. A jak už to u Jodorowského a jeho komiksů bývá, původní, relativně nevinný konflikt rázem přerůstá v poslední zoufalou snahu o záchranu celého vesmíru…

Zde však nebudu prozrazovat příliš, abych vás náhodou o něco neochudil a nepřipravil o nějaké to zajímavé překvapení. Vězte však, že se můžete těšit na setkání se starými známým včele se samotným Metabaronem, či jeho androidím pomocníkem Tontem. Kromě nich na scénu přichází i Technopapež, či démonický Wilhelm 100, jenž zde bude více než důstojným protivníkem pro našeho “hrdinu. To však samozřejmě zdaleka není vše. 

Těšit se můžete na 222 stran nabitých akcí, nasilým i sexem, kterým autoři rozhodně nešetří. Ano samotný příběh je oproti původní sáze přeci jen jednodušší a lineárnější. Ačkoliv tedy Metabaron zdaleka nedosahuje epičnosti původní Kasty Metabaronů ostudu jí však rozhodně nedělá, ba právě naopak. Po dočtení této knihy tak budou prakticky všichni Jodorowského fanoušci více než spokojeni. Obzvláště když vezmeme v potaz fakt, že za Metabaronem nestojí sám Jodorowsky.

Ačkoliv tento autor patří ke stále velice činným tvůrcům, s ohledem na jeho věk je více než jasné, že už nemůže stíhat vše. A tak se Metabarona zhostil americký scénárista Jerry Frissen. Nutno říct, že ten zde vycházel z původních Jodorowského povídek, samotný scénář byl však již plně v jeho režii. A po pravdě si nevedl vůbec špatně. Troufám si říct, že kdybychom nevěděli, že za tímto dílkem stojí právě Frissen, moc rozdílů oproti samotnému Jodorowskymu nenajdeme. Snad jen, že ubylo pověstné Jodorowského ezoteriky, což na druhou stranu nejeden čtenář bezpochyby ocení, přeci jen všeho moc škodí. Frissen je tak více než důstojným nástupcem a skvěle pokračuje ve šlépějích svého předchůdce.

Stranou samozřejmě nesmí zůstat ani grafická stránka knihy. Tu v případě Metabarona obstarali hned dva nadaní kreslíři – Niko Henrichon a Valentin Sécher. Na ně, stejně jako na Frissena, nečekal vůbec jednoduchý úkol, důstojně navázat na skvělého Gimeneze, jenž vtiskl Kastě Metabaronů charakteristický grafický styl. Oba se však rozhodli vydat svou vlastní cestou, stejně jako například srb Janjetov u Technokněží. Sécher ani Henrichon se tak nesnaží kopírovat nikoho ze svých předchůdců ale naopak dodávají Metabaronovi punc svěžesti a modernosti. Jejich grafické pojetí se totiž blíží klasickému modernímu evropskému mainstreamu, který vsází na líbivou kresbu a místy skutečně epické výjevy. A těch si zde skutečně užijeme dosytosti.

Metabaron je tak po všech stránkách více než důstojným návratem do známého Jodorowského světa. Frissen i oba komiksoví kreslíři odvedli vskutku dobrou práci, za kterou se nemusí vůbec stydět. Jodorowsky si zkrátka své spolupracovníky umí vybírat a ani tentokrát se nemýlil. Navíc nás čeká minimálně ještě jeden návrat do tohoto univerza. Metabaronův příběh totiž ještě nebyl zcela odvyprávěn a tak se v budoucnu můžeme těšit na pokračování tohoto povedeného kousku. Kdy to však bude je zatím ve hvězdách, autoři totiž na dokončení stále ještě pracují….JERRY FIRSSEN – METABARON
NÁMĚT: ALEJANDRO JODOROWSKY
KRESBA: NIKO HENRICHON, VALENTIN SÉCHER
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 222
ORIG. NÁZEV: MÉTA-BARON #1-4
ISBN: 978-80-7449-892-3

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..