Jeffery Deaver – Zapadákov

0

ANOTACE:
Ten podnik se jmenoval Zapadákov. Stál sice u odlehlé silnice, ale protože měl i malý koncertní sál, sjížděli se do něho lidé ze širokého okolí. Nikdy tam nikdo neřešil žádný problém; do Zapadákova jako by vnější svět nepronikal. Taková oáza klidu, řeklo by se.
To ale platilo jen do osudného večera, kdy při koncertu začínající kapely kdosi vykřikl: „Hoří!“ Zpanikaření diváci se rozběhli ke dveřím, ale ty byly zamčené. Spousta návštěvníků byla zraněna, šest zemřelo. Nezabil je však oheň, ale panika. V Zapadákově nehořelo, jen tam kdosi vyvolal falešný poplach.
Vyšetřování případu se ujímá agentka Kathryn Danceová. Jako uznávaná expertka na kinezickou analýzu velmi brzy zjistí, že panika byla vyvolána s chladným rozmyslem. Pachatel velmi dobře věděl, že v mezních situacích se z lidského strachu a pudu sebezáchovy stává zbraň – a v Zapadákově toho mistrně využil. Jistě je se svým dílem spokojen. Teď v pozici útočníka už jen čeká na svou další kořist. Tedy pokud ho Danceová a její tým včas nezastaví.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Představovat v našich končinách Jefferyho Deavera asi moc netřeba. Tento americký autor se těší neutuchajícímu zájmu fanoušků již řadu let a každá jeho další kniha mezi nejprodávanější tituly ve svém žánru. Nyní přichází mistr napětí s další knihou ze série s Kathryn Danceovou, v níž ukazuje, že vrah nemusí mít na rukou nutně krev.

920_zapadakov_webJeffery Deaver se proslavil především díky své sérii s kvadruplegickým kriminalistou Lincolnem Rhymem. Avšak i ostatní postavy tohoto autora mají čtenářům rozhodně co nabídnout a jsou tak krásným důkazem toho, jak moc komplexní tento autor je. Navíc dokáže své fanoušky vždy něčím překvapit a přijít s nějakým neotřelým nápadem. Což vzhledem k počtu jeho již vydaných knih rozhodně není nikterak jednoduché a této tradice se drží i ve své nejnovější knize Zapadákov.

Čtvrtý díl série s Kathryn Danceovou se točí především kolem požáru v hudebním klubu Zapadákov. V nastalé panice zemřelo šest lidí a bezpočet jich bylo zraněno. Na první pohled se jedná o nedbalost nebo nešťastnou náhodu, bližší ohledání však ukazuje, že někdo zablokoval únikové východy a poté vyvolal v klubu falešný poplach. Nic nebyla náhoda a někdo jednal s chladným rozmyslem vyvolat paniku, která bude mít takřka zničující účinek. Kdo si však takto pohrává s lidskou psychikou a co ho k tomu vede?

Kathryn spolu s vyšetřovacím týmem tak stojí před dalším zapeklitým případem. Úkol je jasný, dopadnout pachatele dříve, než se rozhodne znovu zaútočit. O tom, že něco takového znovu udělá, není prakticky pochyb. Otázkou zůstává kdy a kde. Díky tomu tak celou oblast sžírá nepopsatelný pocit strachu a úzkosti a je jen otázkou času, kdy davová panika přeroste v další neštěstí…

25079805Letos v létě autor fanoušky mile překvapil románem psaným od konce k začátku. Kdo by si však myslel, že tím je jeho studnice představivosti vyčerpaná, hluboce by se mýlil. V Zapadákově nám ukazuje zajímavý pohled na zločiny, při kterých nemusí pachatel v rukou třímat žádnou zbraň a k naprostému pocitu strachu a zděšení mu stačí pouze mistrně manipulovat s psychikou svých obětí.

Díky tomu se v tomto případě naprosto obejdeme bez potoků krve a brutálního násilí, kterých je většina thrillerů a detektivek v dnešní době přesycena. To ovšem neznamená, že by byli čtenáři v Zapadákově nějak ochuzeni, ba právě naopak. Autor si se svými fanoušky opět mistrně hraje a dodává jim tak neutuchající pocit neklidu a napětí, který v mnohých z nás přetrvá ještě dlouho po dočtení knihy.

Autor si pro nás samozřejmě i tentokrát připravil řadu zvratů a překvapení, díky kterým zůstaneme na pochybách až do samotného závěru knihy. Tím je ostatně Jeffery Deaver pověstný, a přestože to již podvědomě očekáváme, vždy se mu podaří přijít s něčím novým. Ani tentokrát neopomíná vedlejší dějové linie, které spojují jednotlivé díly série v jeden celek. I tentokrát tak máme možnost nahlédnout do soukromí Kathryn Danceové a jejích kolegů a získat tak další střípky z jejich minulosti a osobního života.

Zapadákov je bezpochyby další kniha, která nesmí fanouškům tohoto autora doma chybět. Deaver v ní nabízí vskutku originální a napínavý příběh, jenž dokáže bezpochyby zaujmout a zanechá ve čtenářích i po dočtení sžíravý pocit nejistoty a strachu. Navíc se nejedná o žádnou kraťounkou novelku, díky tomu vám tato šestiset stránková bichle pár dlouhých zimních večerů určitě vydrží.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..