Jeffery Deaver – Sběratel kostí

0
ANOTACE:
Newyorské bezpečnostní složky jsou v pohotovosti kvůli konferenci OSN, situaci však zkomplikuje nález těla bizarně zavražděného muže. Pod tlakem okolností požádá policie o pomoc bývalého detektiva Lincolna Rhymea, jenž je po úrazu však ochrnutý a upoutaný na lůžko. Aby se mohl pustit po stopě zabijáka, který své zohavené oběti pohřbívá typicky morbidním způsobem a záměrně zanechává drobné stopy, spojí se s mladou pochůzkářkou Amélií, která se tak stává jeho „rukama a nohama“. Jak přibývá umučených obětí, vynořují se z nově zjištěných informací obrysy dávných hrůz.

 

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Ačkoliv patří Jeffery Deaver mezi nejúspěšnější a nejuznávanější autory detektivních thrillerů, mě osobně se tento autor dlouhou dobu vyhýbal. Ostatně jeho série nepatří k nejkratším a místo v knihovně je omezené. Navíc tíhnu spíše k severské krimi, než ke klasické americké škole. Ovšem pak vydavatelství OneHotBook přišlo s audioverzí nejznámějšího Deaverova románu a bylo vymalováno.

Sberatel_kosti_DEAVER_3D_OneHotBookAsi už dobře tušíte o které knize je řeč. Ano, o legendárním Sběrateli kostí, jenž se jen u nás dočkal řady dotisků a započal tak nekonečnou řadu prodejních úspěchů tohoto autora na našem malém trhu. Ostatně tato kniha se v roce 1999 dočkala i zfilmování, ve kterém hlavní role obstaral Danzel Washington a Angelina Jolie. Zpět ovšem k samotné knize, popřípadě audioknize.

Sběratel kostí je prvním dílem veleúspěšné série krimi thrillerů s kvadruplegikem a prvotřídním vyšetřovatelem Lincolnem Rhymem. Tomu zde navíc skvěle sekunduje i policistka Amelie Sachsová, která s Rhymem tvoří takřka dokonalou dvojici a to navzdory tomu, že geniální Rhymův mozek na sebe strhává veškerou pozornost. I díky této jedinečné dvojici si tuto sérii oblíbili čtenáři po celém světě. A co si tedy autor pro své fanoušky ve Sběrateli kostí připravil?

Hardcover Boo2kV New Yorku se chystá důležitá konference OSN a tak jsou všechny tamější policejní složky v pohotovosti, aby dohlédly na bezproblémový průběh celé akce. Situaci ovšem komplikuje mrtvola muže, jenž byl zahrabán pod vrstvou štěrku a navíc mu byl jeden prst na ruce doslova oholen až na kost. Tato bizarní vražda si žádá speciálního vyšetřovatele. A tak policie pod tlakem okolností žádá o pomoc bývalého detektiva Lincolna Rhyma, jenž je sice takřka úplně ochrnutý a upoutaný na lůžko, ovšem jeho brilantnímu mozku se nikdo nevyrovná.

Vrah po sobě navíc nezanechává žádné stopy, jen vodítka, která vyšetřovatelům sám připraví. Stojí snad Lincoln Rhyme a jeho tým před dílem sériového vraha nebo se jedná jen o shodu náhod? O tvrdé realitě se přesvědčí s nálezem dalšího těla. Rhyme se tak spojí s mladou pochůzkářkou Amelií Sachsovou, která objevila první obět. Ta se stává Rhymovýma “rukama a nohama”, aby se společně vydali po stopách sériového vraha, který má velkou oblibu v historii.

Jeffery Deaver je v čtenářské obci velmi dobře známý pro své nečekané momenty a zvraty, kterými jeho knihy oplývají. V tomto ohledu není Sběratel kostí jiný. Navíc se zde může opřít o skutečně originálního hlavního hrdinu, který čtenářům vyloženě přiroste k srdci. A to i přesto, že v normálním životě by byl opravdu nesnesitelný. Přeci jen lidé mají s postiženými lidmi soucit a jeden nikdy neví, co právě daná osoba prožívá za osobní drama. Toto se ostatně podařilo Deaverovi skvěle vystihnout a tak mohou čtenáři/posluchači společně s hlavním hrdinou propadat melancholii, či beznaději. Aby však bylo vše vyvážené, nezapomněl Deaver ani na Rhymův protějšek, který obstarává Amelia Sachsová a jenž je v mnoha ohledech Rhymovým pravým opakem.

Co je možná ovšem trochu škoda je fakt, že Rhymova genialita občas dosahuje až neměřitelných hodnot. Díky tomu nepůsobí v některých ohledech samotný příběh tak věrohodně jak by mohl. Na druhou stranu je fakt, že na genialitě kvadruplegického detektiva je celá série postavena a bez ní by to nebylo tak úplně ono. Navíc je to jen malá kaňka na jinak výborném díle, které přetéká superlativy. Dost už ovšem o samotné knize a příběhu, podívejme se také blíže na nové audiozpracování tohoto románu.

audiokniha-sberatel-kosti-jeffery-deaver-csKdyž kniha nestačí

Co se týče severských detektivek a akčních thrillerů má na českém trhu takřka výsadní postavení vydavatelství OneHotBook, jenž obstarává drtivou většinu této produkce. A ani u Sběratele kostí, který u nás v knižní podobě vychází u nakladatelství Domino se situace nijak nemění. OneHotBook tentokrát svěřilo nelehký úkol režiséru Michalu Burešovi, který stál spolu s Janem Vondráčkem, jenž se zhostil samotného načtení,  před nelehkým úkolem obstát u drtivé většiny fanoušků tohoto legendárního detektiva.

Jan_Vondracek_Sberatel_kosti_DEAVER_CBOstatně, se slavnými sériemi či autory, kteří se těší všeobecnému zájmu veřejnosti, bývá většinou problém. Ne vždy se totiž podaří výběr interpreta, potažmo celkové zpracování, aby byla většina fanoušků spokojena. Toto však Sběrateli kostí naštěstí nehrozí. OneHotBook se totiž podařilo ulovit hlas, který s celým příběhem dokonale souzní a dodává mu patřičnou atmosféru a naléhavost.

Mimochodem, Jan Vondráček není na audioknižním poli žádným nováčkem a jeho zkušenosti jsou zde více než znát. Posluchači díky tomu nebudou mít sebemenší problém s odlišením jednotlivých postav nebo akčních scén, ve kterých interpret přidává na tempu a naléhavosti. Oproti tomu v mírnějších pasážích nechává svůj hlas volně plynout a dodává tak posluchačům zaslouženého oddechu. Troufnu si říct, že po Jiřím Dvořákovi a “jeho” Lewiské trilogii, zde máme dalšího horkého adepta na cenu Audiokniha roku v kategorii interpret a četba.

Interpret svým výkonem dokázal celý příběh posunout na další úroveň a tak i díky jeho hlasu se ze Sběratele kostí stává prakticky nezapomenutelný zážitek, který utkví v paměti nejen milovníkům detektivek a thrillerů. Aby byla však past na posluchače kompletní, nesmí chybět ani hudební doprovod. Již tradičně se jedná pouze o předěly mezi jednotlivými kapitolami, které nijak nenarušují samotný poslech a dotváří celkovou atmosféru. V melancholických částech se posluchači setkají s tóny piana či kytary. Oproti tomu v napínavějších pasážích na nás čeká poněkud rockovější nádech, jenž dává tušit, že následující chvíle budou plné napětí.

Je vcelku jedno, zda sáhnete po tradiční knize nebo naopak dáte šanci její mladší audioknižní sestřičce. V obouch případech rozhodně neprohloupíte. Avšak právě v tomto případě je krásně vidět, jakou přidanou hodnotu dokáže výborný interpret a skvěle udělaná audiokniha celému příběhu dodat. Na závěr nezbývá, než před panem Vondráčkem smeknout a doufat, že se co nejdříve dočkáme pokračování, protože Jeffery Deaver ve Vondráčkově podání je vskutku návykovou záležitostí.


   

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..