Jeffery Deaver – Říjnový seznam

0

ANOTACE:
Začátek tohoto neobyčejného krimirománu najdeme vlastně na jeho konci. Alespoň podle tradičních pravidel žánru. Která ovšem Jeffery Deaver převrací na hlavu.
Gabriela McKenzieová zoufale čeká na zprávy o své unesené šestileté dcerce. Konečně se otevřou dveře. Do místnosti ale nevstoupí policie ani vyjednavač. Je to únosce a v ruce drží zbraň.
Ještě před dvěma dny vedla Gabriela normální život. Jak je možné, že se všechno najednou takhle zvrtlo? Nejenže má zaplatit půl miliónu dolarů jako výkupné, ale musí také odevzdat záhadný dokument nazvaný Říjnový seznam. Nikdy dříve o té listině neslyšela. Ví jen tolik, že patřila bývalému šéfovi, který uprchl před policejním vyšetřováním neznámo kam…
Od nedělního večera k pátečnímu ránu se odvíjí chytře vybudovaný děj, v němž nás autor nutí neustále přehodnocovat dříve předložená fakta. A když v samotném závěru konečně vyvstane úplný obraz děje, nezbude nám než užasnout nad tím, k jakému mistrovství Deaver dovedl umění literární manipulace.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Jeffery Deaver se již dlouhá léta drží na špičce oblíbenosti mezi autory detektivních thrillerů. Ostatně jen u nás se překladu dočkalo již 36 jeho knih. Je tedy vcelku jasné, že si většina čtenářů bude myslet, že je autor již ničím nepřekvapí. Opak je však pravdou. Krásným důkazem je nejnovější 37 Deaverova kniha, jenž již tradičně vychází u nakladatelství Domino. Nahlédněme tedy co ukrývá Říjnový seznam.

895_rijnovy_seznamTato kniha je skutečnou výzvou a to nejen pro čtenáře, ale i pro autora samotného. Říjnový seznam se totiž od běžné produkce vymyká minimálně v jedné zásadní věci.  A to tím, že je netradičně psaný od konce k začátku. Začínáme tedy poslední kapitolou a končíme předmluvou samotného autora. Přesto se nemusíte bát, že by vám Jeffery Deaver prozradil pointu příliš brzy. Ba právě naopak, bude po vás vyžadovat plné soustředění až do poslední strany. Nebo také první,  záleží jak k samotnému čtení přistoupíte.

Hlavní hrdinkou je Gabriela McKenzieová. Žena, která z minuty na minutu přišla prakticky o vše. Před dvěma dny si žila svůj ničím nerušený poklidný život. Nyní se musí postavit čelem hrozbě, že navždy přijde o svou dcerku. Tajemný muž jménem Joseph ji unesl a po Gabriele chce půl milionu dolarů a záhadný Říjnový seznam. Tajný dokument jejího bývalého šéfa, který před dvěma dny zmizel neznámo kam a o kterého se začala zajímat i policie.

Gabriela stojí před nelehkým úkolem zachránit svou dceru navzdory tomu, že to znamená postavit se policii a možná se i ocitnout ve vězení. Naštěstí v tom není sama, jelikož gentlemani ještě nevymřeli. Spojence nalézá v muži, jehož před pár hodinami ještě neznala a  přesto je jediný komu může věřit.

Na první pohled se může zdát, že čtenáři mají před sebou další tuctový thriller, kterých je na každém rohu hned několik. Zdání klame. Síla této knihy není v samotném příběhu. I když i ten se svými zvraty jisto jistě zaujme, což oceníte především až po dočtení celé knihy, ale především ve stylu jakým je napsán.

rijnov seznm

Na této knize je krásně vidět to, jakým je Jeffery Deaver ve svém oboru mistrem. Od samého konce se postupně propracováváme zpět časem. I když přibližně víme co se asi stalo, stále zůstává spousta otázek nezodpovězených. Autor navíc dokázal před čtenáři utajit důležité detaily a tak není nouze ani o řadu zvratů a překvapení, se kterým Deaver rozhodně nešetří. Ostatně samotný závěr (začátek) knihy vás přesvědčí o tom, že vše možná není tak jednoduché jak se na počátku (konci) může zdát.

17368273Přestože se autorovi podařilo celý koncept krimi thrillerů převrátit naruby, Říjnový seznam si i nadále zachovává typický Deaverům styl. Díky tomu vám budou mizet jednotlivé stránky takřka před očima, což je umocněno i relativně kratším rozsahem knihy, než je u tohoto autora běžné.

Na oplátku však autor po svých čtenářích vyžaduje naprosté soustředění. Díky tomu, že jdeme v příběhu zpátky časem, jsou podstatné i ty nejmenší detaily. Stačí tak chvilka nepozornosti a budete mít hlavně ze začátku malinko problém s orientací v ději. Zvídavějším čtenářům nedoporučuji se v celém příběhu moc pitvat. Kdyby byl Říjnový seznam napsán klasicky, asi by v konkurenci moc neobstál. Ovšem to, co drží celý příběh pohromadě, je právě styl jakým jej autor napsal. A ten je originální a výborně zpracovaný.

Nový Jeffery Deaver si bezpochyby zaslouží veškerou vaši pozornost. Příběhově sice nijak z řady nevyčnívá, ovšem svým pojetím a konceptem dokáže nejednoho čtenáře ohromit a donutí ho hltat stranu za stranou. Ostatně v tom je tento autor opravdový mistr. A kdo ví, třeba právě vy díky Říjnovému seznamu získáte nového oblíbence na poli krimi thrillerů.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..