Jeffery Deaver – Poslední hodina

0

ANOTACE:
Vyšinutý vrah, který zhudebňuje poslední chvíle svých obětí… Ano, to je případ jako stvořený pro Lincolna Rhyma!

Za bílého dne byl z newyorské ulice unesen obchodní cestující. Tak to alespoň popsala devítiletá dívka, jediná svědkyně události. Na místě zločinu zanechal pachatel symbolický vzkaz: miniaturní oprátku.
Takto znepokojivý popis místa činu je pro Lincolna Rhyma neodolatelným lákadlem. Společně s Amélií Sachsovou se pustí do ohledávání a vyhodnocování vodítek, ale pak dojde k nečekanému zvratu. Z italské Neapole je hlášen naprosto stejný případ…
Jak obětí přibývá, vyvstává na povrch další bizarní libůstka tohoto pachatele: nahrává poslední dech svých obětí a jako samozvaný milovník hudby záznamy upravuje a následně zveřejňuje na internetu. Jak se zdá, Rhyma a Sachsovou čeká ve všech ohledech výjimečný případ, protože jejich protivník se tentokrát skrývá v temných stínech po celé zeměkouli

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Nejslavnější knižní kvadruplegik je zpět. Tato věta bude pravděpodobně většině fanoušků Jeffery Deavera zcela stačit na to, aby zbystřili a co nejrychleji se vydali do knihkupectví. Pro vás ostatní – nakladatelství Domino vydává krátce před Vánoci již třináctý případ Lincolna Rhymea a Amélie Sachsové tentokrát s podtitulem Poslední hodina. Na Lincolna a Amélii tak čeká další zapeklitý případ, který je zavede mimo jiné až do slunné Itálie.

Lincoln Rhyme bezesporu patří k nejoblíbenějším postavám tohoto žánru. Ostatně je zde s námi již od roku 1997 (česky 1999), kdy světlo světa spatřil Sběratel kostí. Rhyme a Sachsová jsou tak skutečně výjimeční, jen málokterý hrdina vydrží tak dlouho, aniž by neztratil nic ze své obliby. Za to bezesporu vděčí svému tvůrci Jeffery Deaverovi, jenž se snaží s každou další knihou přicházet s novými nápady a ani aktuální novinka není výjimkou.

Rhyme se Sachsovou se tentokrát musí postavit vyšinutému vrahovi, jenž unáší náhodné oběti, ke svým zvrhlým hrátkám. Na místě zločinu navíc zanechává symbolický vzkaz: miniaturní oprátku. Nedostatek stop je již tradičně pro Rhymea neodolatelným lákadlem a tak se společně s Amélií pouští do pátrání. Pachatel však mizí neznámo kam. Tedy až do chvíle, kdy je z italské Neapole nahlášen naprosto stejný případ…

Jeffery Deaver se rozhodl své hrdiny vyslat na výlet, tentokrát se však neomezují na Spojené státy, ale jsou nuceni vydat se až do Evropy. Toto příjemné oživení rozhodně zatraktivňuje aktuální novinku. Na druhou stranu sebou nese i jednu menší nevýhodu. Vzhledem k tomu, že primární vyšetřování probíhá především na území Itálie, je vyšetřovatelská dvojice jaksi do počtu. Minimálně tedy v první polovině knihy. Deaver tak využívá velké množství vedlejších postav a své hlavní hrdiny tentokrát trochu upozaďuje.

Stejně tak příběh jenž ze začátku nabírá na skutečných obrátkách postupně zvolňuje a ztrácí dech. Ano stále je to starý dobrý Deaver a Lincoln Rhyme, v porovnání s ostatními díly této série, se jedná o přeci jen o trochu slabší kousek. Možná tomu napomáhá i fakt, že Deaver se rozhodl podlehnout aktuálním trendům a zaobírat se ve své knize palčivými tématy terorismu, uprchlíky a špionáže. Pro Američany bezesporu zajímavé téma, pro nás Evropany, kteří slýchávají problémy s uprchlíky takřka na každém kroku, však již o něco méně. K Rhymeovi a Sachsové toto téma prostě úplně nesedí a úplně by stačilo, kdyby si autor vystačil z původním konceptem vyšinutého vraha, jenž za sebou nechává miniaturní oprátky.

V ostatních ohledech autor využívá osvědčené osnovy, kterou použil již mnohokrát dříve. Největší novinkou tak zůstává již zmíněný výlet do Evropy a téma uprchlické krize, která však nemusí oslovit úplně každého. Výraznějším zklamáním však Poslední hodina rozhodně není. Fanouškům tak nabízí v podstatě vše, na co jsou u tohoto autora dobře zvyklí. Jen rozhodně nečekejte nejlepší díl série, na to jsou zde jiní adepti. I tak zůstává Deaver mistrem slova jenž si vás získá již během pár úvodních stran a nepustí až do samotného závěru.  

Pro fanoušky Jeffery Deavera je i aktuální novinka v podstatě povinností, pro vás ostatní pak zajímavým tipem na dobrý thriller se kterým strávíte nejeden dlouhý zimní večer. Ostatně aktuální případ Lincolna Rhymea narostl na úctihodných 600 stran, což více méně zaručuje pořádnou porci čtení, které vám chvíli vydrží.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.