Jeff Smith – Kůstek: Velké kraví dostihy

0

 

ANOTACE:
Nové barevné vydání! Fantasy příběh, který mixuje velké osudové dobrodružství s humorem, vás zavede do světa, který je plný prapodivných bytostí – věčně hladových krysáků, bojových včel, obřích rudých draků (s doutníkem) a agresivních babiček. Do světa krásného i nebezpečného. A tentokrát je to celé v barvě, ve vydání „scholastic“, které naučilo celou jednu generací dětí milovat komiks.

Ve druhé knize této neuvěřitelné komiksové ságy se Kůstkovic bratránci snaží vrátit do Kůstkova. Co se pokazí? Inu, co může.

Ferda Kůstek s bratranci plánují návrat domů poté, co s Trnkou a Babčou Ben navštíví vesnici Sudová. Avšak Podfa se rozhodne vše vsadit na svůj poslední velký plán, jak zbohatnout: Velké kraví dostihy. Jeho pletichy (jako obvykle) skončí kalamitním fiaskem a rodný Kůstkov se trojici stále více vzdaluje. Hrozivá znamení svědčí o tom, že válka je na spadnutí a Ferda Kůstek se stále více zaplétá do obrany idylického údolí svých přátel před strašlivými nájezdníky.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Kůstek je miláček, kterého si oblíbili čtenáři napříč všemi věkovými kategoriemi po celém světě. A i když má tato série již pěkných pár křížků na krku, stále dokáže zaujmout. Navíc díky nakladatelství Crew dostala tato legenda světového komiksu na podzim loňského roku novou krev do žil. Kůstek se totiž dočkal zcela nového vydání, tentokrát v pevné vazbě, ale především vůbec poprvé i barvě. Vydejme se tedy opět do do fantastického světa, který je plný prapodivných bytostí – věčně hladových krysáků, bojových včel, obřích rudých draků (s doutníkem) a agresivních babiček. Tentokrát na nás čekají Velké kraví dostihy…

Kůstka, potažmo jeho tvůrce Jeffa Smithe nejspíše komiksovým fanouškům netřeba dlouze představovat. Ostatně jen málokterá série se může pyšnit takovou řadou ocenění, jako právě Kůstek. Tato série obdržela nejen 10 cen Eisner Award a 11 Harvey Awards, ale byla i zařazena časopisem TIME mezi 100 nejlepších knih století. A k tomu všemu ještě komiks doporučuje tvůrce seriálu Simpsonovi Matt Groening i spisovatel Neil Gaiman (Sandman). Víc dodávat asi netřeba.

Po událostech z předchozí knihy, která byla především seznámením s hlavními postavami a zákonitostmi světa, ve kterém se tento příběh odehrává, dostáváme do rukou další veskrze povedený kousek, který vás pohladí na duši. Kůstek je zkrátka jedinečný ve všech ohledech. A je jedno zda společně se svými společníky prchá z Kůstkova, brání se vražedným včelám, či se trápí nešťastnou láskou k nádherné Trnce.

Kůstkovic bratránci stihli již v malebném údolí prožít nejedno dobrodružství, avšak všechno jednou končí a tak nastal čas se vrátit zpět do Kůstkova. Tedy, to by aspoň naši hrdinové chtěli, jak to tak bývá, nic není tak jednoduché a tak i zdánlivě jasný plán se může během minuty zcela změnit. Obzvláště ve chvíli do toho vstoupí Velké kraví dostihy a Podfův úžasný plán jak zbohatnout…

V případě prvních dvou knih jde přeci jen o příběh až v druhé řadě. Jejich největší kouzlo a sílu poznáte až po přečtení ideálně celé série. Teprve pak se ukáže Smithův jedinečný “fantasy” epos v celé své kráse a vy budete moci naplno ocenit sílu tohoto příběhu. Po seznamovacím prvním dílu tak přichází na řadu především rozvíjení charakterů hlavních postav. Ostatně hlavní premisa Velkých kravích dostihů je až neskutečně jednoduchá a infantilní. Ve Smithově podání se však jedná o jedinečný kousek, který nijak nesklouzává k trapnostem. Naopak vás pobaví citlivým humorem, pohladí na duši krásnou kresbou a především přidá pár drobných střípků do celé mozaiky, která se před námi začíná pomalu ale jistě rozvíjet.

O “scholastic” vydání Kůstka jsem se zmiňoval již v předchozí recenzi, i o tom jak moc právě tato úprava Kůstkovi v celosvětové oblibě pomohla. Tedy minimálně u dětí, kteří jinak původní černobílý komiks zcela míjely. Staromilci sice mohou namítat, že s barvou přichází Kůstek o něco ze svého undergroundového pojetí. Jisté však je, že Kůstek je bezpochyby jedním z mála komiksů, kterému barva rozhodně neublížila, ba právě naopak. Celé barevné pojetí je pojato opravdu decentně, čímž skvěle podtrhuje původní Smithovu kresbu a pozvedá původní černobílé dílo na zcela novou úroveň.

Když k tomu připočteme pevnou vazbu, příznivou cenu, ale především pak kouzelně roztomilou kresbu, úžasný humor, nadsázku a vůbec celkovou nápaditost, kterou Kůstek vyniká, jsou komiksy Jeffa Smithe v podstatě povinností pro každého komiksového fanouška. Navíc se jedná i o ideální kousek, kterým přivedete své děti ke komiksu a druhý díl této veleúspěšné série to jasně dokazuje.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..