Jeff Lemire – Thanos se vrací

0

 

ANOTACE:
THANOS, PRAVDĚPODOBNĚ NEJDÉMONIČTĚJŠÍ BYTOST V MARVELOVSKÉM VESMÍRU, SE VRACÍ… A CHCE SVOU POMSTU!

Bohužel pro šíleného Titána je vystaven i nečekanému střetnutí – s vlastní rodinou. Připojte se k němu na výletu temnou stranou galaxie a sledujte brázdu absolutní destrukce, kterou za sebou zanechává! Je ztělestněným zlem. Je nezastavitelný. Ale je na čase, aby se ho někdo – kdokoliv – zastavit pokusil. Bude to Shi’arská imperiální garda? A tím myslíme celou imperiální gardu. Je čas zavolat posily! Mezitím se do věci zapojí i Thanosův syn Thane se svými plány. Když Thanos kdysi povraždil všechny jeho sourozence, Thanea ušetřil – ale ne z lásky. A až se otec se synem střetnou, nebude to šťastné rodinné shledání.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Už jsme si mohli vcelku zvyknout, že nakladatelství Crew nám prakticky vždy u příležitosti vydání filmů s komiksovou tématikou přinese i nějaké to obrázkové čtení. A jelikož se nám do kin pomalu, ale jistě chystají noví Avengers, které čeká závěrečné zúčtování s Thanosem, je jasné, že ani hrdinové tohoto filmu neunikli hledáčku Crwe. Na komiksové Avengers si ještě měsíc počkáme, rozhodně však nemusíme smutnit, jelikož přichází opravdu hutný předkrm v podobě samotného Thanose, jenž se vrací na scénu v podobě komiksové série oblíbeného Jeffa Lemirea.

Tohoto autora asi již netřeba moc představovat. Jeff Lemire si u nás již stihl vybudovat vcelku slušnou fanouškovskou základnu díky jeho originální sérii “Černá palice”, která vychází u Comics Centra. Kromě ní se stihl představit i v jednohubce Plutona, kterou nám přinesla Crew. Na fanoušky letos čeká i jeho pravděpodobně nejslavnější dílko Essex County. Tyto knihy však mají jedno společné. Ani jedna z nich nepatří do klasického mainstreamu a Lemire v nich nezřídka rozehrává existencionální dramata, se kterými se u klasických pláštěnek moc často nesetkáváme. A tak přichází Thanos, jenž nám tohoto oblíbeného autora představuje ve zcela novém světle a zároveň přináší velmi zajímavý pohled na tuto nejdémoničtější bytost v celém Marvelovském vesmíru.

Nebyl by to však Jeff Lemire, kdyby si i u klasického mainstreamového komiksu neodpustil trochu odlišné pojetí, než je běžné. Ano, Thanos je skutečné monstrum, ničitel světů, před kterým neobstojí takřka nic. Co se však stane, když se šílenému Titánovi postaví jeho vlastní rodina? Thanosův syn Thane má již plné zuby toho, aby byl tím druhým vzadu a tak vše spěje k neodvratnému střetu otce se synem…

Až sem se může zdát, že v rukou držíme klasický mainstreamový titul a také že ano. Jenže právě v tu chvíli vstupuje na scénu jedinečný Lemireův talent pro drama a mezilidské vztahy. Od Thanose tedy rozhodně nečekejte pouhou akci, byť i té je zde opravdu hodně. Lemire se však nemalou měrou zaměřuje i na samotné postavy a především jejich vztahy. A právě díky tomuto zaměření se Thanos přeci jen maličko od běžné produkce odlišuje a to i přesto, že samotný příběh je přísně vzato klasický mainstream, který ničím příliš nepřekvapí.

Na představení Thanose a postav kolem něho jsme si tak pravděpodobně nemohli přát lepší komiks, než je právě vydaný kousek pod taktovkou Jeffa Lemirea. Bohužel pro běžného čtenáře skýtá tato kniha celou řadu úskalí. Thanos totiž stojí lehce stranou a když se zrovna nepotýká s žádným slavným superhrdinou ze Země hraje si na svém písečku. A právě zde přichází na řadu hlavní problém pro českého čtenáře. Thanos se vrací nám totiž předkládá vskutku nemalé množství postav, které hrají v příběhu tu důležitější, tam méně důležitou roli. Problém je ten, že s velkou částí postav se setkáváme vůbec poprvé a autor nám je servíruje bez jakéhokoliv vysvětlení. To však není Lemireův problém, ale spíše specifikum českého trhu, kde zatím nevychází tolik komiksů, abychom se mohli  blíže seznámit i s postavami jako je Starfox, Terrax, Slatterus, nebo právě Thane. Přípravte se tedy na to, že občas budete maličko v postavách tápat. Naštěstí však tento handicap nikterak neznehodnocuje celkový dojem z komiksu, který i přesto zůstává veskrze pozitivní.

Pochvalu a vyzdvihnout si však rozhodně zaslouží skvělá kresba Mikea Deodata jr., jenž vdechl Thanosovi jedinečný ráz a jehož kresba k celkovému vyznění komiksu skvěle sedí. Thanos se vrací je tak vskutku příjemným překvapením, která má rozhodně šanci zaujmout a to nejen díky úspěšnému filmu, kvůli kterému zde tento kousek vychází. Závěrečný cllifhanger navíc slibuje, že se máme i v dalším díle skutečně na co těšit. Na to si však budeme muset ještě chvíli počkat


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..