Jeff Lemire – Potápěč

0

Jeff Lemire je zpět. Nakladatelství Paseka přichází po komiksovém eposu Essex County s dalším autorským komiksem tohoto talentovaného Kanaďana. A i tentokrát se můžeme těšit na existencionální drama, které je v mnohém příslovečnou sondou do lidské duše a mezilidských vztahů. Seznamte se s Potápěčem…

Jeffa Lemirea pravděpodobně českým čtenářům již netřeba příliš představovat. Tento autor k nám poprvé nakoukl již před čtyřmi lety, když se nám poprvé představil svou autorskou sérií Černá palice. Od té doby se počet jeho u nás vydaných titulů vcelku slušně rozrostl a tento opěvovaný scénárista si získal i poměrně velkou fanouškovskou základnu. Většina u nás doposud vydaných titulů však přeci jen mířila spíše do klasického mainstreamu. Výjimkou byl již zmíněný Essex County a v Comics Centru vydaný Rváč. Právě tyto dva komiksy nám představili Jeffa Lemirea v jeho nejryzejší podobě. A na tento odkaz navazuje i nejnovější Potápěč.

Essex County bylo bezpochyby jedinečným dílem a patří k nejvýznamnějším komiksů posledních let. Je tak vcelku pochopitelné, že navázat na úspěch tohoto jedinečného titulu rozhodně nebude jednoduché. Naštěstí se o to Potápěč nikterak účelově nesnaží a vydává se svou vlastní cestou. O tom ostatně svědčí i rozsah celého komiksu, jenž je se svými 240 stranami o více než polovinu kratší než zmíněný Lemireův opus.

Potápěč je tak mnohem komornějším dílem. To ovšem neznamená, že nedokáže zahrát pořádně na city a zanechat po sobě hluboký dojem. Důvod je vcelku jednoduchý. Lemire se ve svých příbězích nezaobírá ničím jiným, než reálným životem a problémy s ním spojeným. Díky tomu se čtenáři v jeho komiksem vcelku snadno naleznou a získají si s jeho hrdiny skutečně pevný, emocemi protkaný vztah. A Potápěč v tomto ohledu není žádnou výjimkou.

Tentokrát se seznamujeme s Jackem Josephem, třiatřicetiletým podmořským svářečem, jenž na první pohled žije vcelku obyčejný život. Má dům, práci, starostlivou ženu a na cestě první dítě. Zkrátka idylka chtělo by se říct. Jenže to by Jack nesměl být hrdinou nejnovějšího Lemireova příběhu. Ten svého hrdinu vystavuje sžíravé krizi středního věku, která jde ruku v ruce s palčivými otázkami týkající se jeho otce.

Jeff Lemire osudový příběh o otcích a synech, o paměti a realitě. Jackův otec zmizel za podivných okolností na rozbouřeném moři, když bylo Jackovi 10 let. Tato nelehká událost se s naším hrdinou táhne celý život. Ovšem, jak se blíží narození jeho prvního potomka stává se jeho minulost čím dál tím palčivější. Dokáže se Jack se svými démony nakonec vyrovnat a jít dál, nebo skončí podobně jako jeho otec?

Oproti předchozím svým knihám se tentokrát Jeff Lemire rozhodl klasické rodinné drama propojit s tradicí amerických mysteriózních seriálů, kdy do příběhu vnáší i určité prvky nadpřirozena a mystiky. Lemire je však PAN vypravěč a i tento na něj lehce netypický prvek zde má své opodstatnění a skvěle k celkovému vyznění komiksu sedí.

S lehkým odstupem se však dá říct, že některé prvky, které autor v komiksu využívá jsou možná trochu prvoplánové. Lemire se nám tak snaží jen zabrnkat na tu správnou notu. A ve skutečnosti je to možná i pravda. Jenže právě v tom tkví kouzlo Jeffa Lemirea. Zatímco některým autorům tato snaha nevyjde vždy na sto procent, tento nadaný Kanaďan dokáže vše naplno využít. I díky tomu většinou své čtenáře zcela emocionálně vyždímá. A i když Potápěč patrně navždy zůstane ve stínu opulentnějšího Essex County, Lemire nám zde opět naplno ukazuje svůj um a vypravěčský talent.  Lemireova skromná kresba je pak pomyslnou třešničkou na dortu, která vše podtrhává a ještě více umocňuje zážitek z tohoto skvělého kousku.JEFF LEMIRE – POTÁPĚČ
SCÉNÁŘ: JEFF LEMIRE
KRESBA: JEFF LEMIRE
PŘELOŽIL: MARTINA KNÁPKOVÁ
VYDAL: PASEKA
ROK: 2021
STRAN: 240
ORIG. NÁZEV: The Underwater Welder
ISBN: 978-80-7637-183-5

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..