Jeff Lemire – Essex County

0

 

ANOTACE:
Po uvedení seriálu na Netflixu se cenami ověnčená komiksová série vrací!

Gerard Way (My Chemical Romance, Doom Patrol) a Gabriel Bá (Two Brothers, Daytripper) si získali uznání na projektech, které nerealizovali společně, a nyní se konečně vracejí k další kapitole z bizarních životů členů bývalého dětského superhrdinského týmu. Sir Reginald Hargreeves, jenž čelil rostoucím počtům šílenců se superschopnostmi toužícími utkat se v boji s jeho zázračnými dětmi, přišel s ultimátním řešením. Jenže nyní se jejich minulost vrací, aby je strašila.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Letošní podzim je minimálně co se týče velkých komiksových titulů neskutečně nabitý a skutečně každý si tak přijde na své. Ostatně, stačí zmínit takové kousky jako Zpráva pro Adolfa, Muréna, či Providence. A právě do této “vybrané” vybrané společnosti míří i komiksový epos Jeffa Lemirea – Essex County. Ten nám ve skvělém překladu Martiny Knápkové a reprezentativní pevné vazbě přináší nakladatelství Paseka.

Jeffa Lemirea pravděpodobně českým čtenářům již netřeba příliš představovat. Tento autor k nám poprvé nakoukl již přede dvěma lety, když se nám poprvé představil svou autorskou sérií Černá palice. Od té doby se počet jeho u nás vydaných titulů vcelku slušně rozrostl a tento opěvovaný scénárista si získal i poměrně velkou fanouškovskou základnu. Většina u nás doposud vydaných titulů však přeci jen mířila spíše do klasického mainstreamu. A tak teprve po dvou letech dostává Lemire konečně šanci se nám představit ve své nejryzejší podobě.

Essex County je bezpochyby jedinečným dílem a patří k nejvýznamnějším komiksů posledních let. Ostatně, o jeho jedinečnosti svědčí i fakt, že toto dílo získalo v rámci kanadské národní literární soutěže Canada Reads v hlasování čtenářů titul Nejlepší román desetiletí a to i přesto, že se jedná o komiks. Třešničkou na dortu je pak počet hlasů, které Essex County  v hlasování získalo. Těch bylo víc, než měli ostatní soutěžní knihy dohromady. Stojí však toto dílko skutečně za to, nebo dostáváme velké naleštěné nic, jako tomu bylo u opěvovaných knih již mnohokrát?

Zde vás však mohu s naprosto klidným srdcem ujistit, že veškerá prohlášení o tomto komiksu rozhodně nelhala. Lemire se zde skutečně ukazuje ve své největší síle a to navzdory tomu, že Essex County je jedním z jeho ranějších děl. Tento komiks je navíc nádhernou ukázkou toho, že komiksy rozhodně nejsou jen braková literatura a vcelku snadno dokáží obstát i v porovnání s klasickou románovou tvorbou. Díky Pasece se tak můžeme ponořit do tohoto jedinečného příběhu a naplno si tak užít jeden z nejlepších komiksů letošního roku, ne-li ten vůbec nejlepší.

Úvodní část Essex County spatřila světlo světa již v roce 2009, aby se nakonec dočkala svého zakončení coby rozsáhlá komiksová trilogie čítající více než pět set stran, na kterých se rozhodně nudit nebudete. Jeff Lemire celou tuto ságu navíc zasadil do svého rodiště oblasti kanadského Essex County a možná i díky tomu je prakticky z každé strany tohoto komiksu cítit s jakou láskou jej tento autor tvořil.

Rozepisovat zde dopodrobna příběh celé trilogie pravděpodobně nemá příliš cenu. Tento kousek si zkrátka musíte přečíst a nic na tom nezmění ani zmínka o postavách, či základní nástin děje. Pokud bych se ho totiž rozhodl ve zkratce zachytit na následujících řádcích, patrně nikdy bych nedosáhl takového efektu jako sám autor. Essex County totiž píše sám život, ten tak z jednoho úhlu pohledu může působit zcela fádně a obyčejně, aby na straně druhé ve vás zanechal zcela nesmazatelnou stopu, která ve vás přetrvá ještě dlouho po dočtení. A právě takové jsou příběhy z této knihy. 

Ostatně, v Essex County nejde primárně o příběh jako takový. Rozhodně zde nečekejte žádné superhrdiny, či přehršel akce. Mimochodem, když nad tím tak přemýšlím, akce zde prakticky zcela chybí. Vy si tak v rámci celé knihy musíte vystačit s naprosto obyčejnými lidmi a jejich obyčejnými životy. Jeff Lemire je však mistr vypravěč a tuto zdánlivě obyčejnou rodinnou ságu o třech dějstvích dokázal provést všemi nástrahami a dotáhl ji takřka k dokonalosti. Právě tento komiks je tak dokonalou ukázkou toho, proč je Lemire velice často nazýván králem existenciálních dramat.

K tomu ostatně nemalou měrou dopomáhá i samotná kresba. Na svědomí ji má stejně jako scénář sám Lemire. Právě zde však může být pro některé čtenáře menší kámen úrazu. Osobně bych se totiž zdráhal označit jeho styl za líbivý a bezpochyby se tak mohou najít čtenáři, kteří s tímto pojetím budou mít problém. Na druhou stranu, tato mnohdy lehce kostrbatá kresba k celkové atmosféře a vyznění této knihy skvěle sedí a perfektně dotváří konečný dojem, který ve vás tato kniha po dočtení zanechá. Kdyby se snad některý z osvědčených kreslířů rozhodl, že toto dílo překreslí a dá mu líbivější kabátek, Essex County by tak velice pravděpodobně ztratilo hodně ze své osobitosti a zcela by to tak změnilo výsledný dojem z tohoto jedinečného kousku.

Naštěstí zde zůstalo vše plně v kompetenci samotného autora, kterému nikdo nemohl mluvit do tvůrčího procesu. Díky tomu, že ho prakticky nesvazovala žádná omezení si mohl dovolit pracovat zcela podle svého. A tak zatímco tam, kde ostatní autory tlačil čas a nedostatek prostoru a byli nuceni si dopomáhat obvyklými berličkami, kterými si komiksy jen hemží, se Lemire vydává svou vlastní cestou. Nasazuje pozvolnější tempo a neváhá vyprávět svůj příběh klidně jen za pomocí obrazů, zcela beze slov. Nutno říct, že právě tyto pasáže jsou na celé knize to nejpůsobivější. Žel bohu se s podobným přístupem v dnešní uspěchané době setkáváme stále méně, přitom právě na takovýchto drobnostech je krásně vidět, jak je komiks úžasné médium, které poskytuje takřka neomezené možnosti, které jsou závislé jen na schopnostech a představivosti samotných autorů.

Jeff Lemire minimálně v tomto ohledu zcela exceluje a předkládá nám skutečně působivé dílo, které se již stihlo nesmazatelně zapsat do historie komiksu. Pokud to tedy s komiksem myslíte alespoň trochu vážně, tuhle knihu byste rozhodně neměli minout. Essex County je navíc přesně tím titulem, který má šanci přitáhnout k tomuto médiu i zcela nové čtenáře a ukázat jim, že komiksy již dávno nejsou jen čtení pro děti, v nichž pobíhají zběsilí hrdinové navlečení do legín.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..