Jean-Claude Gal & Jean-Pierre Dionnet – Dobyvačné armády

0

 

ANOTACE:
Cyklus temných fantasy příběhů, který vzešel ze spolupráce scenáristy Jeana-Pierra Dionneta s kreslířem Jeanem-Claudem Galem, se odehrává ve fiktivním barbarském dávnověku. Zatímco Dobyvačná vojska jsou řetězec mikropříběhů popisujících fantastický svět metodou „najít celé moře v každé kapce vody“, Arnova pomsta a Arnův triumf jsou klasické příběhy typu „hrdinova cesta“ a nabízejí pád a vzestup mladého vládce v krutém světě plném nájezdníků a podlých intrik. Spolu s už vydanou Diosamante (Argo, 2018) navíc dostává český čtenář do rukou téměř kompletní dílo fenomenálního a bohužel předčasně zesnulého Jeana-Clauda Gala, jehož neuvěřitelná barokně rafinovaná kresba dodnes ohromuje čtenáře. Díla byla oslnivá už v původních černobílých vydáních; nynější skvěle kolorovaná edice je posunula ještě o stupeň výš.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Když loni na podzim vyšla v rámci edice Argomiks Diosamante, naprostou většinu fanoušků zcela uchvátila fantastická detailní kresba Jean-Claudea Gala. Nyní se tento francouzský výtvarník a ikona evropského komiksu vrací zpět na scénu, aby nám společně s Jean-Pierrem Dionnetem představil své nejvýznamnější dílo – Dobyvačné armády.

Ačkoliv se nám Gal poprvé představil právě v Diosamante, byl to právě svět Dobyvačných armád a příběh Arna, který jej nesmazatelně zapsal do komiksové historie. Ostatně na této jedinečné sérii pracoval společně s Jean-Prierrem Dionnetem dlouhých 13 let, ještě předtím, než se Gal v roce 1992 spojil s Jodorowským a společně představili světu první album Diosamante.

Už samotná předmluva této knihy dává jasně tušit, co na fanoušky evropského komiksu tentokrát čeká. Právě v ní se totiž dozvíme opravdu zajímavé zákulisní informace ať už o Galovi, tak především o vzniku Dobyvačných armád. Sám Dionnet zde zmiňuje, že Jean-Claude Gal byl velkým obdivovatelem literární tvorby Roberta E. Howarda. Což je ostatně velmi dobře vidět i na Dobyvačných armádách, které jsou právě Howardovým dílem nemalou měrou inspirované.

Dobyvačné armády však nejsou jen další obyčejnou heroickou fantasy. A to především díky tomu, jakým způsobem byl celý cyklus vydáván. Místo delšího uzavřeného příběhu totiž čtenáři dostávali pouze malé epizodky, které dávali čtenářům nahlédnout do tohoto fantastického světa. Epické bitvy, či ucelenější příběhy zde však chyběly, o to větší zvědavost však tyto střípky informací ve fanoušcích vzbuzovaly a nemalou měrou podněcovaly jejich představivost. O tom se ostatně díky nakladatelství Argo můžeme nyní přesvědčit i sami.

Tato kniha by se tak dala relativně rozdělit do tří samostatných celků, kdy právě její první část obsahuje již zmíněné epizodky, které skvěle navozují atmosféru, uchvátí vás svými detaily, ale především ve vás vzbudí nemalou zvědavost. Jeden z těchto příběhů čtenářům představil i postavu mladičkého Arna, jenž se vcelku záhy stal jedním z hlavních hrdinů celé série.

A právě jemu a jeho příběhu se věnuje druhá část aktuální novinky z edice Argomiks. Ta obsahuje oproti úvodním mikropovídkám již ucelenější příběh. Ten vychází z klasické šablony heroických příběhů, kdy se v jeho případě jedná především o touhu po odplatě. Právě zde je nádherným způsobem vidět Howardův vliv na oba autory. Stačilo by změnit kulisy a postavy a Arnův příběh by naprosto bez problémů zapadl do Conanova světa. 

Vzhledem k celkovému zaměření Dobyvačných armád je však vcelku jasné, že po příběhové stránce nemůžeme očekávat přílišné orgie. Pokud však patříte mezi obdivovatele tohoto žánru Dionnet vás svým příběhem rozhodně nezklame. Přesto je vcelku jasné, že hlavním tahákem tohoto cyklu je především precizní Galova kresba.

Ta je opravdu neskutečně detailní a tak se můžete dlouhé hodiny kochat jeho spletitě ornamentální kresbou, která v sobě ukrývá až neskutečné množství prvků, které můžeme v jeho kresbě odhalit. Mísí se zde starověká antika s asijskými i africkými prvky a dohromady dávají jedinečný mix, jejíž celkové pojetí může v řadě čtenářů evokovat vzpomínky například na legendárního Barbara Conana a další heroické fantasy ze “starých časů”. V tomto ohledu se tak tomuto francouzskému výtvarníkovi vyrovná opravdu jen málo kdo. A my tak můžeme kvitovat s nemalým nadšením, že i Dobyvačné armády u nás vyšly v rámci velkoformátové edice Argomiks, která dává Galově kresbě nemalou měrou vyniknout.

Na rozdíl od Diosamante, která byla již od počátku koncipována jako plně barevný komiks, vycházely Dobyvačné armády původně pouze černobíle. A to i přesto, že se sám Gal nějaký čas o coloring tohoto světa pokoušel. Nikdy s ním však nebyl zcela spokojen, nakonec se však zadařilo. Gal opatřil celou sérii barvou a my se tak můžeme těšit z plně kolorovaného vydání, které sice do určité míry zakrývá jedinečné detaily Galovi kresby, k celkovému pojetí skvěle sedí a nemalou měrou dopomáhá k atmosféře tohoto komiksu.

Nemusíte mít však obavy, i původní černobílé Galovy kresby se zde dočkáme. V tomto okamžiku totiž přichází na řadu poslední část této knihy. Ta už sice nemá s Dobyvačnými armádami nic společného, rozhodně si však zaslouží zmínku. Na konci celé knihy totiž najdeme unikátní skvěle vypointovanou povídku Katedrála, kterou Gal vytvořil společně s Billem Mantlem. Ta se již nese plně v černobílých tónech a naplno odhaluje Galovu genialitu a neskutečné umění.

Aktuální přírůstek do edice Argomiks se tak skutečně povedl a společně s Nevyhnutelnou opotřebovaností citů patří k nejlepším komiksovým kouskům, které nám letos Argo přineslo. Dobyvačné armády jsou tak krásnou ukázkou toho, že podobné velkoformátové edice mají i na našem trhu své místo a rozhodně bychom je neměli míjet. Menší formát si totiž podobná díla rozhodně nezaslouží.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..