Jason Aaron – Thor #2: Válka říší se blíží

0

Komiksová superstar Jason Aaron je zpět, aby nám představil další část příběhu nezdolného Thora.  Mjolnir mu sice stále chybí, avšak ani s tím co má po ruce se nebojí ohánět. Ostatně, nic jiného mu ani nezbývá. Malekith chystá své síly na závěrečnou bitvu a Válka říší již nezadržitelně klepe na dveře…

Ještě než se však dočkáme tohoto velkého eventu, který se prohnal jako velká voda napříč celým Marvelovským univerzem, je potřeba zařídit pár věcí. Ostatně, Thor se sice již dostal z Helu, volnosti si však moc neužil. Rázem se totiž ocitl v rukou hrozivých válečníků Hevenu. Jestli chce zastavit Malekitha čeká ho ještě pořádná fuška. Naštěstí v tom není sám, a tak na scénu mimo jiné přichází i mocné Valkýry, či Thorova vražedná sestra Angela…

Už předchozí kniha této série nám mohla do určité míry ukázat směr, jakým se bude Aaronův Thor ubírat. A popravdě řečeno, jakkoliv patří Jason Aaron k opěvovaným autorům, jeho Thor čtenáře zatím zcela nepřesvědčil. Ne snad, že by samotný příběh byl špatný, potenciál rozhodně má. Bohužel je zde styl vyprávění, specifická grafická stylizace a především pak fakt, že jsme byli v rámci této série hozeni do vody a byli jsme nuceni plavat bez jakékoliv znalosti předchozích událostí. A ty zde po pravdě stále scházejí.

Ostatně, Aaron trávil s Thorem mnohem víc času ještě před začátkem této série a bohužel je to stále hodně znát. Ano, nyní vše již nezadržitelně směřuje k již zmíněné Válce říší, stále je zde však spousta detailů, které vám budou unikat. Což je rozhodně škoda, jelikož s patřičnými znalostmi bychom si mohli užít Thora mnohem víc. Na druhou stranu je samozřejmě jasné, že zde nelze vydat všechno a tak se musíme smířit s určitými ústupky.

Navíc zde i přes veškeré výtky najdeme jasný rukopis Jasona Aarona, kdy staví především na samotných postavách, jejich charakterech a vztazích. Právě v těchto chvílích je Aaronův Thor nejzajímavější a vy budete hltat doslova stranu za stranou. Především pak opakující se Thorovo trápení se samotným Odinem patří k nejlepším momentům knihy. A tak i přes zjevnou kritiku zde bezpochyby najdeme celou řadu světlejších okamžiků, které dodávají této sérii na zajímavosti.

To se ostatně dá říct i o samotné kresbě. Tu má u této série zatím na starost především Mike del Mundo, jenž Aaronově Thorovi vtiskl nezaměnitelnou podobu. A v podobném stylu pokračuje i druhá kniha, kde se k del Mundovi přidal Tony Moore a Lee Garbett. Celková grafická stylizace této série tak stále zůstává hodně odvážná a zcela vystupuje z davu. Na jedné straně se tak rozhodně nemusíte bát, že byste si Thora spletli s jinou sérií, na straně druhé je však toto pojetí natolik osobité, že s ním mohou mít někteří čtenáři trochu větší problémy.

Celkový dojem z nového Thora je tak stále lehce rozpačitý. Na druhou stranu, Válku říší máme stále před sebou a tak je možné, že nakonec vše do sebe perfektně zapadne. Jason Aaron je velice zkušený scénárista, který nás o svých kvalitách přesvědčil již hodněkrát. Bohužel Thor se zatím řadí k jeho slabším kouskům, jako tradiční mainstreamový komiks však až na pár výhrad funguje vcelku obstojně.THOR #2 – VÁLKA ŘÍŠÍ SE BLÍŽÍ
SCÉNÁŘ: JASON AARON
KRESBA: MIKE DEL MUNDO, TONY MOORE, LEE GARBETT
PŘELOŽIL: KATEŘINA TICHÁ
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 120
ORIG. NÁZEV: Thor #02: Road To War of the Realms
ISBN: 978-80-7449-866-4

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..