Jason Aaron – Skalpy: Země indiánů

0

ANOTACE:
Dashiell „Dash“ Zlý kůň před patnácti lety prchl před životem v ponížení, chudobě a zoufalství, které panují v indiánské rezervaci Prérijní růže, aby našel něco lepšího. A teď se vrací a zjišťuje, že v rezervaci se toho moc nezměnilo – tedy až na zářivě nové kasino a na to, že kdysi hrdý národ je nyní decimovaný drogami a organizovaným zločinem. A v centru toho všeho stojí náčelník kmene Lincoln Rudá vrána, bývalý aktivista hnutí Rudá síla, ze kterého se v průběhu času stal blahobytný šéf podsvětí, a který se rozhodl, že sto let okrádání Lakotů bílým mužem stačilo a že teď přišel čas to oplatit. Dash, ozbrojený pouze párem svých nunčaků, divokou náturou a (nejméně) jedním temným tajemstvím, musí přijít na to, jak přežít ve světě plném gamblingu, přestřelek, agentů FBI, Psích vojáků, masakrů, vaříren perníku, laciného sexu, chlebových placek, indiánské hrdosti, bytostí hromu, drsné krásy pustiny… a možná i nějakého toho skalpování.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Když řekněte před obyčejným člověkem slovo komiks, ve většině případů se mu vybaví Superman, Spiderman, Batman, nebo některý z přehršle dalších superhrdinů, které na nás DC a Marvel chrlí. Naštěstí jsou zde i kousky, které se superhrdiny nemají nic společného a přesto, a nebo právě proto nabízí fantastický čtenářský zážitek. Jedním z nich jsou i Skalpy Jasona Aarona, které u nás vydává nakladatelství Crew.

S touto sérií jsme se poprvé mohli setkat, stejně jako v případě řady dalších úspěšných komiksů, již na stránkách magazínu Crew, kde vyšlo na pokračování pár úvodních sešitů. Aaron však svým příběhem dokázal natolik zaujmout, že se Skalpy dočkaly i klasického booku. V současné době vyšlo již šest dílů této fantastické noirové série a sedmý díl nezadržitelně klepe na dveře. Pokud vás tedy Skalpy až doposud míjely možná nastal správný čas to změnit a jak jinak než úvodním dílem, jenž nás zavede do Země indiánů.

Jason Aaron bezpochyby patří mezi nejvýraznější současné americké scénáristy, se kterými se můžeme na stránkách komiksu setkat. Je tedy možná trochu s podivem, že u nás kromě Skalpů a pár kousků, které vyšli v rámci UKK, či NHM od tohoto autora nic nevychází. Buďme však rádi za Skalpy, jelikož ty patří společně s Mýty, Ságou, či Mezi řádky k tomu nejlepšímu na co u nás můžeme v současné době narazit.

Počítejte však s tím, že tohle je skutečně dospělý komiks, který si na nic nehraje a je nekompromisní po všech stránkách. Aaron vás již na prvních stránkách svého komiksu zcela zbaví iluzí o idylickém divokém západu a zašlape vás do prachu indiánské rezervace Prérijní růže, kde jde zoufalství a beznaděj ruku v ruce s korupcí, drogami, alkoholem a neutuchající touze po krvi, sexu a penězích.

Aaron si pro svou sérii vybral vskutku originální prostředí které je nové, neokoukané a má svoje specifika. Fiktivní indiánské rezervace Prérijní růže v Jižní Dakotě rozhodně není ideální místo pro život. Aaron zde v drsné a krvavé formě ukazuje úpadek “indiánské civilizace”, která kdysi vládla americkému kontinentu a nyní živoří v “ghettech” s vlastními zákony a hierarchií. A právě do těchto míst se po dlouhých patnácti letech vrací Dashiell Zlý kůň.

Původně prý rezervací jen prochází, avšak příliš snadno se nechává zlákat nabídkou místního bosse Lincolna Rudé vrány, jenž mu propůjčuje policejní pravomoc a svěřuje mu úkol likvidovat drogová doupata. Netrvá to ale moc dlouho a mi zjišťujeme, že Aaron si pro nás přichystal daleko spletitější příběh, než se na počátku může zdát. Autor zde proplétá řadu nelehkých osudů několika hrdinů, kteří se točí kolem Zlého koně. Při bližším pohledu zde najdeme i řadu závažnějších témat. To vše prolíná řadou flashbacků, které nám dodávají komplexnější pohled na celé dílo. Z každé strany  je tak cítit, že Aaron má svůj příběh vymyšlen do nejmenších detailů a to i přesto, že se jedná jen o úvod celé série. To hlavní přijde teprve až v dalších dílech.

Přesto ani zde Aaron rozhodně nikoho nešetří a nebere si žádné servítky. Na hrdiny tohoto expresivního noirového thrilleru rozhodně nečeká moc klidných chvil. Neutuchajícím strachem o život počínaje a citelně narušenými vztahy s okolím konče. Když k tomu připočteme fakt, že hlavní hrdina má do “klaďase” opravdu hodně daleko a s ránami či násilím rozhodně nešetří, čeká na čtenáře opravdu zajímavý čtenářský zážitek, který budete buď milovat, nebo nenávidět.

Tomu bezpochyby přispívá i kresba R. M. Guéry, která perfektně podtrhuje drsnost prostředí i příběhu. Surová a nehlazená kresba doslova bije do očí a rozhodně nepatří k tomu nejhezčímu s čím se můžeme setkat. Na druhou stranu je natolik originální, že díky ní poznáte Skalpy již z dálky. Je si na ni však potřeba nějakou chvíli zvykat. Jakmile ji však aspoň trochu přijdete na chuť, naprosto si vás získá. Jelikož Guérův styl plně odpovídá charakteru příběhu.

Pokud tedy hledáte skutečně dospělý komiks, který si na nic nehraje a nabízí jedinečný zážitek, jsou Skalpy Jasona Aarona trefou do černého. Aaron zde jasně ukazuje, proč patří k současným nejuznávanějším americkým scénáristům. Společně s Guérou nabízí čtenářům opravdu drsný výlet do prérií Jižní Dakoty, do které se budete chtít zase co nejdříve vrátit. A to nezmiňuji ani, který si na nás Aaron v samotném závěru tohoto komiksu přichystal…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.