Jason Aaron – Skalpy #10: Konec cesty

0

 

ANOTACE:
Náčelník Rudá vrána je ve vězení, jeho drogové impérium v troskách, železný stisk, jímž svíral indiánskou rezervaci Prérijní růže, je navěky zlomen. A aby se tak stalo, stačilo jen, aby ho zradil muž, kterému nejvíc věřil.
Zvláštní agent Dash Zlý kůň dokázal vyváznout ze svého tajného působení v roli pravé ruky Rudé vrány s neporušeným životem a víceméně neporušenou duší. Teď je volný – může skončit u FBI, může zkusit napravit staré hříchy, může opustit rezervaci… nebo zůstat a pokusit se tu žít lepší život.
Nebo si to alespoň myslí.
Rudá vrána je sice ve vězení, ale přesto zná tajemství, které může Dashe potopit. A mladí muži, které do sebe vsála válka mezi Rudou vránou a Zlým koněm, jsou pořád tam venku a dychtí po odplatě. A tajemný vrah, který to celé začal, stále nebyl potrestán a řada mrtvých těl, jíž za sebou zanechává, je každým dnem delší a delší.
Tito muži se chystají k poslední bitvě. Desetiletí plná lží, zrad a vražd kulminují. A až se kouř rozptýlí, bude ještě některý z nich naživu – nebo všichni dojdou na konec své cesty?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Šedesát sešitů. Deset paperbacků. Víc jak 1200 stran a jeden fantastický příběh, který po pěti letech dospěl na konec cesty. Vydejte se naposled do indiánské rezervace Prérijní růže, která znovu vstává z popela a začíná se v ní blýskat na světlejší zítřky. Jak už je ale Aaronovým dobrým zvykem, může vše dopadnout trochu jinak a happy-endu se v této fenomenální sérii přeci jen nedočkáme. To však ukáže až poslední book série, který nedávno vydala Crew s podtitulem Konec cesty.

Po deseti knihách pravděpodobně Skalpy netřeba moc představovat. Jedná se o jednu z nejlepších komiksových sérií, která u nás v posledních letech vycházela. A i když zrovna neměla na růžích ustláno, Crew ji dotáhla ke zdárnému konci a my se tak můžeme konečně naplno ponořit do příběhu nabitého depresí, bordelem, lidskou špínou a smrtí, jenž uchvátil fanoušky po celém světě. Pokud jste tedy až doposud s touto sérií váhali, už nemusíte. Skalpy jsou venku komplet a lepší okamžik, kdy s tímhle jedinečným kouskem začít patrně už nebude.

Ostatně, byly to právě Skalpy, které zajistily Jasonu Aaronovi všeobecný věhlas a katapultovali jej mezi nejvýraznější americké scénáristy současnosti.  Mimochodem od roku 2014 co u nás začaly Skalpy vycházet, se nám Aaron stihl představit již v celé řadě komiksů, v čele s Dr. Strangem, Punisher Maxem, či nedávno vydanými Avengers. A ačkoliv jsou všechny tyto komiksy více než nadprůměrné, pravé Aaronovo mistrovství objevíte až ve Skalpech. A poslední kniha série je toho krásným důkazem.

Hlavního vyvrcholení, tedy alespoň co se akce týče, jsme se dočkali sice již v předchozí knize, Aaronovi však stále zbývalo odpovědět na pár nezodpovězených otázek. A právě o to se snaží v poslední knize série a přidává i něco málo navíc. A tak i v poslední knize série se můžeme těšit na nějaké to zajímavé překvapení, díky kterému se z Konce cesty stává více než důstojný závěr série, po jehož dočtení se rozhodně nebudete cítit ochuzeni.

Náčelník Rudá vrána je sice ve vězení a jeho drogové impérium v troskách, zvláštní agent Dash Zlý kůň si však moc klidu neužije. Sice je teď zdánlivě volný, a může se pokusit začít zcela nový život, minulost však zcela ignorovat nejde. Obzvláště v Prérijní růži, kde je venku stále dost lidí, kteří touží po odplatě. Desetiletí plná lží, zrad a vražd kulminují a vedou všechny hrdiny na konec cesty a k poslední bitvě, která bude rozuzlením tohoto fantastického příběhu…

Aaronovi se i v poslední knize Skalpů podařilo udržet neskutečnou kvalitu, která tak tuto sérii bez nadsázky katapultuje mezi to nejlepší co u nás v rámci komiksu vyšlo. Drsné prostředí, nesmlouvaví hrdinové, hektolitry krve a především jedinečný příběh dělá z tohoto expresivního noirového thrilleru vskutku nezapomenutelný kousek, ke kterému se budete rádi vracet.

Tomu bezpochyby nemalou měrou přispívá i kresba R. M. Guéry, která perfektně podtrhuje drsnost prostředí i příběhu. Surová a nehlazená kresba doslova bije do očí a rozhodně nepatří k tomu nejhezčímu s čím se můžeme setkat. Na druhou stranu je natolik originální, že díky ní poznáte Skalpy již z dálky. V průběhu deseti knih, jsme si však na toto pojetí již mohli vskutku dobře zvyknout a nyní si Skalpy bez Guérovi charakteristické kresby prakticky nejde ani představit.

Je až neuvěřitelné, kolik toho tato série nabízí a kolik toho Jason Aaron na stránky Skalpů dokázal vměstnat. Fanoušci si tak mohli užít přes 1200 stran skutečně syrového příběhu, který si na nic nehraje a dává čtenářům přesně to, po čem touží. Všechno ale jednou končí, a tak i Skalpy dospěly na konec cesty. Nezbývá tedy než zamáčknout slzu a tajně doufat, že se u nás v budoucnu objeví dospělý komiks, který bude důstojným následovníkem této jedinečné série.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..