Jason Aaron – Punisher Max #4: Bez domova

0

Frank Castle. Kdysi oddaný manžel, milující otec, a nelítostný mstitel, s nezaměnitelným poznávacím znamením na hrudi. Nyní starý zlomený muž, jemuž nic nezbylo a jenž konečně došel na konec své cesty. Avšak ještě než všechno skončí, musí se Punisher vypořádat s jedním posledním úkolem…

Představovat českým čtenářům po čtyřech knihách Aaronova Punishera je pravděpodobně zcela zbytečné. Tahle série se takřka okamžitě zařadila mezi vůbec to nejlepší, co u nás v současné době vychází. Jason Aaron zde navázal na své Skalpy a představil se zde opět ve své vrcholné formě. Všechno ale jednou končí, a tak se i my musíme společně s Jasonem Aaronem s Punisherem rozloučit.

Nejnovější knihu série Punisher MAX již tradičně na náš trh přináší nakladatelství BB Art. Čtvrtý díl, jenž u nás vychází s podtitulem Bez domova, obsahuje sešity původní série Punisher MAX #17-21 a #22 (War’s End) a nabízí nám pohled na samotné zakončení celé Aaronovi série. A že je na co se těšit je více než jasné, stačí se podívat na předchozí tři knihy, které má tento autor na svědomí.

Ostatně, především díky němu dokázal Punisher opustit škatulku brutální, i když relativně jednoduché zábavy pro dospělé. Brutalita sice i v případě Aaronova runu zůstala, kromě ní však přišel na scénu i daleko větší důraz na samotné postavy, jejich historii a charaktery. Díky tomu působí celá série daleko dospělejším a propracovanějším dojmem. Dost ale chození okolo horké kaše, nastal čas se poslednímu Punisherovi podívat trochu na zoubek a zjistit, jestli čtvrtý a závěrečný díl série skutečně stojí za to.

Samotný příběh patrně nikoho příliš nepřekvapí. Jason Aaron k tomuto okamžiku celou dobu směřoval a tak je závěrečná epizoda série pouze logickým vyústěním předchozích událostí. Nastal čas tuto brutální, nekonečnou válku jednou pro vždy ukončit. Wilson Fisk je však ukrytý ve své věži, kde ho chrání samotná Elektra. Frank má ale plán, jak dostat Fiska ven. V posledním souboji jeden z nich zemře – a ani jeden to nehodlá vzdát jen tak lehce.

Jakkoliv se může zdát příběh této knihy na první pohled předvídatelný, opak je pravdou. Jason Aaron si pro čtenáře i v poslední kapitole příběhu připravil pár skutečně zajímavých překvapení. Nejsou to ale příběhové zvraty, ani všudypřítomné násilí a krev, které vás k poslednímu dílu Punishera přikovají. Tím hlavním jsou samotné postavy, důvod jejich konání a především pak emoce, které na nás autor hrne silou parního válce.

Právě díky tomu dostává celý příběh hlubší význam. Hromada násilí a nezbytný černý humor najednou ustupují do pozadí a odhalují samotnou podstatu Punishera, jako člověka, který ztratil vše. Člověka, kterému na světě mu nezůstalo nic, než touha po pomstě… V tomto ohledu si náš oblíbený marvelovský hrdina nic nezadá s Dashem Zlým koněm z již zmíněných Skalpů. S nimi ostatně Punisher sdílí celou řadu společných prvků. Mimo jiné se tak můžeme i zde těšit na sladkobolný konec, který je Aaronovou specialitou. 

Ano, pár chybek samozřejmě objevit můžeme, stejně jako například fakt, že autor místy zbytečně tlačí na pilu. Na druhou stranu se jedná o naprosté drobnosti, které vám ve čtení rozhodně moc překážet nebudou. Výsledek je tak takřka dokonalý a fanoušci Punishera budou vrnět blahem. Jason Aaron se zkrátka opět překonal a servíruje nám jeden z nejlepších “superhrdinských” příběhů posledních let.PUNISHER MAX #04: BEZ DOMOVA
SCÉNÁŘ: JASON AARON
KRESBA: STEVE DILLON
PŘELOŽIL:RICHARD PODANÝ
VYDAL: BB ART
ROK: 2020
STRAN: 128
ORIG. NÁZEV: Punisher MAX #04: Homeless
ISBN: 978-80-7595-387-2

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..