Jason Aaron – Punisher Max #3: Frank

0

Punisher. Osamělý mstitel, který nezná slitování. Kdo je ale opravdu Frank Castle? Smrtící mlátička, nebo člověk hluboce poznamenaný svou pohnutou minulostí? Na to se nám bude snažit odpovědět Jason Aaron v již třetím pokračování jeho Punisherovské série, který nese přízračně podtitul Frank. 

Punisher si za všechna ta léta co u nás vycházel získal více než slušnou fanouškovskou základnu. Garth Ennis byl zkrátka pro celou řadu čtenářů zárukou notné dávky nezřízeného násilí. Všechno ale jednou končí. Ennis se tak nakonec s Punisherem rozloučil. Naštěstí nás osamělý mstitel s lebkou na prsou zcela neopustil a po ročním půstu se vrátil před dvěma roky s plnou parádou na náš trh. Tentokrát pod taktovkou skvělého Jasona Aarona, jenž nám již v předchozích dvou knihách dokázal, že s Punisherem evidentně náramně rozumí.

Aaronův Punisher se tak vcelku záhy zařadil mezi nejlepší “superhrdinské” komiksy, které na našem trhu můžete sehnat. I když mluvit v případě Punishera o “superhrdinství” je možná trochu zavádějící, ale přeci jen je to stále Marvel. Kingpin i Bullseye v hodnoceních vcelku hravě atakovali 90 procentní hranici a ani Frank v tomto směru rozhodně nic neztrácí, ba právě naopak. Právě vydaný třetí díl patří vůbec k tomu nejlepšímu co Punisher může nabídnout a nevděčí za to nezměrnému násilí, ale především práci s postavami, na kterou Aaron u této série zaměřil.

Po turbulentních událostech z předchozích dvou dílů, které vyvrcholily ultimátním střetnutím Punishera s Bulseyem se ocitá Frank Castle v nemocnici. Upoután na lůžko a bez možnosti obrany přichází na řadu bilancování vlastního života. Jaké zásadní události ho dovedly až na toto místo? A je Punisherova cesta již nadobro u konce, nebo v sobě najde ještě sílu pokračovat?

Autor se v této fázi opírá především o již zmíněnou sérii Gartha Ennise, kterou plně respektuje a dále ji rozvíjí. O tom se ostatně přesvědčíme i na stránkách tohoto komiksu, který je jakousi vzpomínkou a poctou všemu, čím si Punisher musel za svůj život projít. Menší výhodu budou mít v tomto ohledu především ti čtenáři, kteří již “mají načteno”. Nováčkům naopak Frank přináší celou řadu zajímavých informací z Castlovi minulosti a pomáhá tak dotvářet celkový obrázek o této postavě. Ať už patříte ke kterékoliv skupině čtenářů, Franka si rozhodně užijete, byť každý maličko jinak. A právě na tomto příkladu se ukazuje jedinečný Aaronův vypravěčský dar, jen málo autorů by dokázalo známá fakta zpracovat podobným způsobem, navíc tak aby byly přitažlivé jak pro naprosté nováčky, tak pro zkušené harcovníky.

Třetí díl Aaronova Punishera se tak nese v pozvolnějším tempu a nenabízí ani tolik násilí, na které jsme u tohoto hrdiny zvyklí. O to důležitější však aktuální díl v celkovém kontextu a zasazení do Punisherovi historie je. Aaron zde ukazuje především perfektní práci s postavami. Po příběhové stránce se totiž jedná až na pár drobností v podstatě o opakování, ve kterém nám Aaron připomíná nelehkou cestu, která dovedla Franka Castla až k Punisherovi.

Celkový dojem a důležité spojení s předchozími knihami  podtrhuje i grafické zpracování, které má stejně jako u předchozích dílů a části Ennisovi série na svědomí Steve Dillon. Díky tomu Aaronův Punisher skvěle zapadá mezi předchozí knihy s tímto hrdinou. Na rozdíl od nich se však neopírá pouze o bezduché násilí, ale sází i na celou řadu dalších aspektů, které posouvají nelítostného mstitele s lebkou na prsou k výšinám. Frank je tak nádhernou ukázkou toho, jak by se měli dělat moderní “mainstreamové” komiksy. Jelikož právě tato kniha patří k tomu vůbec nejlepšímu, po čem můžete v rámci tohoto žánru sáhnout.



PUNISHER MAX #3 – FRANK
SCÉNÁŘ: JASON AARON
KRESBA: STEVE DILLON
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: BB ART
ROK: 2020
STRAN: 112
ORIG. NÁZEV: Punisher MAX #03: Frank
ISBN:978-80-7595-339-1

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..