Jason Aaron – Doctor Strange #3: Krev v éteru

0

 

ANOTACE:
PŘEŽIJE DOCTOR STRANGE, KDYŽ SE JEHO PROTIVNÍCI SPIKNOU A NAPADNOU HO VŠICHNI NAJEDNOU?

VYDEJTE SE ZPĚT DO PRVNÍCH DNŮ DOCTORA STRANGE!
Jak se stal Stephen Strange Nejvyšším čarodějem – a jak o svou moc přišel? V současnosti je Strange na pokraji smrti a jeho magie je téměř vyčerpána. Jeho největší nepřátelé, kteří cítí, že je Mistr okultních umění na dně, se vrátí ze stínu připraveni udeřit, a začne to jedním z jeho nejstarších rivalů, baronem Mordo! Ale zatímco se přehlídka záporáků staví do řady, aby si také praštili, jeden ze Strangových nejnovějších nepřátel by se mohl ukázat být tím nejvražednějším. Orb, nyní disponující nezměrnou mocí oka zabitého Watchera, si vzal Doctora Strange na mušku!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Nejvyšší mág je zpět. Sotva se Doctor Strange dokázal vypořádat s Empirikul, již se na něj valí další pohroma. Tentokrát v podobě jeho největších nepřátel, kteří se rozhodnou využít jeho vyčerpání a jednou pro vždy si s ním vyrovnat účty. Chýlí se dny Nejvyššího mága ke konci, nebo se Strangeovi podaří i tentokrát utéct hrobníkovi z lopaty? Na to odpoví již třetí díl série o Dr. Strangeovi jenž právě vychází s podtitulem Krev v éteru.

Doctor Strange se prakticky ihned po vydání první knihy zařadil mezi to nejlepší, co u nás v rámci Marvel univerza vychází. Vděčí za to především zajímavému příběhu a takřka psychadelické kresbě, díky které je Strange snadno rozpoznatelnou záležitostí. Aktuální Doctor Strange se navíc s ničím moc nepáral a takřka od samotného začátku nám servíroval akci za akcí. Což nejeden fanoušek kvitoval s nadšením.

Jason Aaron, scénárista této série, však nestavěl na pouhopouhé akci, ale rozhodl se pojmout celého Strange značně originální formou, díky které byl i relativně tradiční mainstreamový příběh vskutku zajímavý a poutavý. Po epické bitvě s Empirikul tak přichází řada na menší zklidnění a počítání škod. A věřte, že jich rozhodně nebude málo. Stephen Strange však příliš oddechu nedostane. Magie na celé Zemi je doslova zdecimovaná a vrací se jen velice pomalu. A kdo ví jestli se dokáže vůbec kdy zhojit. Strange však nemůže takto dlouho čekat, jeho úhlavní nepřátelé v čele baronem Mordo  již číhají na příležitost, jak si s Nejvyšším mágem vyřídit všechny své účty.

Jason Aaron již nejednou dokázal, že je skutečně nadaným scénáristou, který po právu patří mezi aktuální špičku. Ostatně jeho série Skalpy, či právě předchozí dva booky Doctora Strange jsou toho jasným důkazem. Aaron se s tímto hrdinou rozhodně nebojí experimentovat a posouvá tak zažité hranice zase o pěkný kousek dál. Což v rámci klasického mainstreamového komiksu rozhodně není běžné. Tentokrát si však vybírá chvíli oddechu a tak se Krev v éteru nese sice v líbivém a akčním duchu, zároveň však příliš nevybočuje z tradiční mainstreamové linie, kdy po našem “superhrdinovi” jsou všemožní “záporáci”, které se bude muset snažit porazit.

Jak již bylo řečeno, na první pohled tradiční příběh, který nemá čím překvapit. Nebyl by to však Jason Aaron, kdyby si pro čtenáře nepřipravil nějaké to zpestření. Těšit se tak můžeme kromě jiného například i na flashbacky, které nás zavedou na úplný počátek Strangeovi “kariéry” a ukáží nám Doctora i z trochu jiného úhlu, než jak ho doposud známe z tohoto komiksu.

S aktuální “Strangeovskou” řadou je kromě Jasona Aarona úzce spjatý i Chris Bachalo, který dodal Doctoru Strangeovi neopakovatelný lehce psychadelický feeling, jenž dodává celému příběhu na patřičně ujeté atmosféře. I tentokrát Buchalovi pomáhá celá řada kolegů, hlavní díl práce však opět zůstává především na něm. Což bezpochyby ocení nejeden fanoušek, který si jeho originální kresbu oblíbil.

Toto pojetí však sebou nese i jedno menší úskalí. Buchalova kresba je skutečně jedinečná, v určitých momentech (především akce) však ztrácí na přehlednosti a vy tak budete nejednou tápat, co že to vlastně na těch panelech je a co nám tím chtělo autorské duo Aaron-Bachalo říct. Toto úskalí však plně vynahrazuje originální a líbivé pojetí, které Bachalo svou kresbou Doctoru Strangeovi dodal.

Krev v éteru přináší po souboji s Empirikul určité zklidnění a neposouvá příliš hlavní děj dopředu. Rozhodně však nenudí a nabízí vcelku kvalitní mainstreamovou jednohubku, která se i nadále nese v nejlepším duchu Aaronova aktuálního runu. Doctor Strange tak ani na potřetí své fanoušky rozhodně nezklame a stále bezesporu patří mezi to nejlepší, po čem můžeme z aktuálně u nás vydávaných řad od Marvelu sáhnout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..