Jason Aaron – Avengers: Poslední návštěva

0

 

ANOTACE:
NOVÁ ÉRA PRO NEJMOCNĚJŠÍ HRDINY SVĚTA!

Steve Rogers. Tony Stark. Thor Ódinson. Velká trojka se dala znovu dohromady. A právě v ten správný čas – musí zachránit svět před dvoukilometrovými kosmickými bohy známými jako Nebešťané. Střezte se Poslední návštěvy. Ale kdo další odpoví na jejich volání? Black Panther a Doctor Strange bojují o svůj život v hlubinách Země, Captain Marvel čelí smrti a zkáze, která padá dolů z nebe. A nenudí se ani zuřivá She-Hulk a zbrusu nový Ghost Rider. A žádný sraz Avengers samozřejmě nemůže být kompletní bez jistého prince lží. Ale jaké spojení je mezi temnými Nebešťany a Ódinovou pravěkou skupinou prehistorických Avengers?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Avengers se posledních pár let vcelku pochopitelně vyhřívají v popředí všeobecného zájmu. Ostatně, není se co divit Avengers: Endgame lámou v kinech všechny myslitelné rekordy a tak je tato superhrdinská partička takřka všude. Jen pořádná komiksová řada u nás zatím stále chyběla. To se však rozhodlo napravit nakladatelství Crew, jenž nám přináší Avengers v té nejryzejší podobě a to rovnou od “slovutného” Jasona Aarona.

Je až s podivem, jak málo komiksů s Avengers u nás v průběhu let vyšlo. Když pomineme “trafikové komplety” NHM a UKK, které na podobných titulech staví, tak je jediným plnohodnotným komiksem pro “dospělejší” čtenáře, jenž u nás vyšel je Busiekův Avengers: Do boje! z roku 2011. Od té doby uběhlo hodně času a popularita Avengers mezi tím vystřelila do nebes. Díky tomu se můžeme i my nyní těšit ze zbrusu nového kousku, v němž hrají prim ty největší hvězdy Marvel univerza.

Jak již bylo řečeno, “Marvelovské superstar” dostal na hraní Jason Aaron, kterého i čeští čtenáři velice dobře znají. Stačí zmínit jeho autorské Skalpy, povedeného Doctora Strange, či posledního Punishera a většina komiksových fanoušků u nás bude doma. Aaron tak společně s Jeffem Lemirem v poslední době patří mezi nejvytěžovanější scénáristy a bezpochyby to má svůj dobrý důvod. Aaron se tak v průběhu let stal takřka zárukou kvality. Navíc se nebojí kontroverzních rozhodnutí, či originálního pojetí, které čtenáře vyloženě baví. V případě Avengers se sice drží “relativně” při zemi, přesto nám nabízí více než slušnou superhrdinskou zábavu.

Na scénu tak přichází nejznámější postavy Marvel univerza v čele s Tony Starkem, Stevem Rogersem a Thorem Ódinsonem. Velká trojka je zpět a právě včas,aby spasila svět před dvoukilometrovými kosmickými bohy známými jako Nebešťané. Na vše však sami ani zdaleka nestačí a tak svou ruku k dílu přiloží i další známí hrdinové, kteří se v poslední době dočkali svého filmu. Black Panther a Doctor Strange bojují o svůj život v hlubinách Země, Captain Marvel čelí smrti a zkáze, která padá dolů z nebe. Na scénu však přichází i zbrusu nové postavy, ve kterými se čeští fanoušci teprve budou seznamovat – She-Hulk a zbrusu nový Ghost Rider.

Rozjezd nejnovější řady Avengers začíná vskutku velkolepě a Aaron své hrdiny skutečně nešetří. Úvodních šest čísel série tak nabízí takřka vše, co byste od podobné superhrdinské série mohli čekat. Avengers jsou vskutku monumentální, akce střídá akci a nechybí ani toliko nezbytné fórky, o které se přetahuje Iron Man s nováčkem týmu Ghost Riderem. Fanoušci tradičního mainstreamu si tak zde přijdou na své, tedy alespoň na první pohled.

Při bližším pohledu totiž můžeme odhalit celou řadu problémů, které tato kniha pro české čtenáře skýtá. První výtkou, na kterou je třeba upozornit a která se netýká jen Avengers, ale podstatné části superhrdinských komiksových sérií, je jejich provázanost. Autoři tak nějak počítají, že máte na čteno a Jason Aaron v tomto ohledu není jiný. Žel bohu, jsme v České republice a pokud nečtete komiksy v originále bude vám zde spousta věcí unikat, čímž se samozřejmě ochudíte o celkový zážitek. A odkazů na předchozí události Marvel univerza a pobočné série zde rozhodně není málo. Proč třeba Thor přišel o ruku,stalo mezi Tony Starkem a Captain Marvel, kde se vzal Ghost Rider, či co je vlastně zač She-hulk? Jednou z mála možností, jak se dostat možná alespoň trochu do obrazu, tak mohou být již zmíněné trafikové komplety, či série Doctora Strange, se kterou zde autor také maličko pracuje.

Aaron se bohužel nesnaží nic moc vysvětlovat a zaměřuje se v podstatě pouze na samotnou akci, které je zde opravdu přehršel a která vás nenechá jen tak vydechnout. Oddechnout si tak budete moci prakticky jen ve flashbacích, v nichž Aaron osvětluje pozadí aktuálního problému a ukazuje střípky z historie Nebešťanů. Celkově se tak jedná o velmi slušnou akční zábavu, při jejímž čtení však bude mít běžný český čtenář určité mezery, které mu mohou maličko zkazit celkový dojem. Ponechávám stranou fakt, že celý příběh je další pouhou variací akčních mlátiček s mimozemskými rasami.

Ano, toto téma zde již bylo asi tak stokrát, nutno však říct, že kromě mezer, které český čtenář může při čtení mít, jde celé dílko Aaronovi skutečně skvěle od ruky. Když navíc přistoupíte na fakt, že vám určité věci budou unikat ( s tím jsme se ostatně museli smířit již mnohokrát) Avengers: Poslední návštěva rozhodně pobaví. Jako začátek nové série funguje vcelku dobře a  baví od začátku do konce a vy tak svých peněz rozhodně nemusíte litovat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..