Jaroslav Foglar – Hoši od Bobří řeky

0
ANOTACE:
Příběh o skautských výpravách, plnění bobříků, i o ryzím přátelství. Vedoucí Rikitan dá dohromady partu dvanácti chlapců a utvoří oddané bratrstvo. Každý z nich je jiný, ale všichni se navzájem skvěle doplňují. Rikitan pro chlapce vymýšlí zábavné hry, aby je vedl k čestnosti, fyzické síle i moudrosti. Společně si zamilovávají přírodu a podle zálesáka Roye loví bobříky. Stávají se tak věrnými kamarády, kteří spolu zažívají nezapomenutelná dobrodružství.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Pokud bychom hledali nějakou českou knihu, která v poslední době vzbudila mezi fanoušky nemalý zájem i emoce, volba by bezpochyby padla na nové vydání legendárních Hochů od Bobří řeky. Ty se po dlouhých třinácti letech dočkali nového redigovaného vydání, které má tento již legendární příběh přiblížit i současné generaci čtenářů. Milovníky mluveného slova pak potěší fakt, že tato legendární “Foglarovka” je dostupná i v audiopodobě v podání talentovaného Jana Meduny.

Knihy Jaroslava Foglara sice patří k nejzásadnějším tuzemským dílům pro děti a mládež, dlouhou dobu však byly zcela nedostupné. Touto knihou se nakladatelství Albatros pouští společně se Skautskou nadací Jaroslava Foglara, která ke spisovatelově dílu vlastní autorská práva, pouští do velice rozsáhlého projektu, jenž má za cíl postupně vydat všechny stěžejní romány Jaroslava Foglara, doplněné o skautské příručky, komiksy či dosud nevydané dopisy. Albatros však rozhodně netroškaří, kromě aktuální novinky bude ještě do konce roku následovat Chata v Jezerní kotlině s obrázky Pavla Čecha a na jaře 2019  Záhada hlavolamu ilustrovaná Jiřím Grusem. Ten se ujme celé stínadelské trilogie, v níž Foglar vypráví příběhy Rychlých šípů. To však maličko předbíháme, vraťme se zpět k prvnímu a také nejvydávanějšímu románu spisovatele Jaroslava Foglara, který poprvé spatřil světlo světa již v roce 1937.

Opět tak můžeme společně s dvojicí kamarádů, Jirkou a Vilíkem prožít jejich fantastický příběh, o skautských výpravách, plnění bobříků, i o ryzím přátelství. Společně s Rikitanem dají dohromady partu dvanácti chlapců a utvoří věrné bratrstvo, které společně prožívá nezapomenutelná dobrodružství. Ostatně příběh této knihy asi netřeba moc připomínat, troufám si tvrdit, že valná většina čtenářů má o něm stále velmi dobré povědomí.

Od roku 1937 sice uplynulo již hodně času, přesto si Foglarovky i přes svůj věk zachovávají neopakovatelné kouzlo, které uchvátilo bezpočtu generací mladých chlapců, kteří toužili po dobrodružství. Otázkou však zůstává, zda mají podobné knihy co nabídnout i současné generaci, která vyrůstá v přetechnizovaném světě plném elektroniky a nezměrné síly sociálních sítí?

Najít odpověď na tuto otázku rozhodně není snadné. Jak si Foglar povede u současné generace čtenářů ukáže až čas. Jisté je, že minimálně starší generaci, která na těchto knihách vyrůstala zaplaví při čtení nového vydání nemalá vlna nostalgie. Albatros u aktuální novinky vychází z poslední podoby knih, do nichž ještě mohl autor v devadesátých letech naposledy zasáhnout. I tak se však kniha neobešla bez menších jazykových a edičních úprav, aby byla blíže modernímu jazyku. Můžete však zůstat v klidu legendární “hlášky” jako hoši, či plantážníci apod. zůstávají na svém místě. Úpravy jsou tedy velice citlivé a pravděpodobně si jich ani nevšimnete.

Bohužel i přes určitou nadčasovost Foglarových knih se na Hoších od Bobří řeky přeci jen lehce podepsal zub času. Samotný příběh tak působí v kontextu dnešní doby trochu neuvěřitelně a především naivně. O postavě Rikitana ani nemluvě. Troufám si tvrdit, že v dnešní době by za své “chování” mohl mít klidně pletky se zákonem. Na druhou stranu si je potřeba uvědomit, že tato kniha má za sebou již více než osmdesát let a tak je jasné, že určité odlišnosti zde zkrátka najdeme.

Jinak má tato kniha stále co nabídnout a je vítaným oživením v záplavě překladové young adult literatury. Celkový dojem umocňují i povedené ilustrace Ester Kuchynkové, která se tak stala vůbec první ženou, jenž doplnila některou z Foglarových knih svými ilustracemi. Bohužel za co nelze Albatros vůbec pochválit je vazba, kterou se toto nakladatelství rozhodlo u Foglarových knih využít. Není jí klasický hardback, jak by patrně většina čtenářů předpokládala, ale zpevněný paperback, který se sice dobře čte, ale moc parády s ním i vzhledem k ceně neuděláte. To je však již čistě věc názoru, Foglar by si však určitě pevnou vazbu zasloužil.

Za co je však nakladatele potřeba pochválit, je celkové zpracování audioknihy. Foglarovek v audio podobě již vyšla celá řada a nutno říct, že Hoši od Bobří řeky svým předchůdcům ostudu rozhodně nedělají. Volba Jana Meduny coby interpreta této knihy, se tak vcelku záhy ukázala jako správná. Jeho mladický hlas skvěle souzní s celkovým vyzněním příběhu. Jeho přednes je klidný a rozvážný, zároveň však dokáže dobře odlišit jednotlivé postavy, což bezpochyby napomáhá celkové orientaci v ději. Někteří posluchači by možná ocenili větší dramatičnost, či zapojení dalších interpretů, aktuální nahrávka se však kloní ke klasickému pojetí, ve kterém v současné době vychází většina audioknih.

Aby byl dojem ze “skautingu” a táborových ohňů takřka dokonalý nesmí chybět ani tématický hudební doprovod, jenž navozuje správnou trampskou atmosféru a dává nám vzpomenout na známé melodie, které známe od táborových ohňů. Celkově tato nahrávka patří skutečně ke zdařilým kouskům a jasnou ukázkou toho, že to nakladatelství Albatros myslí s tvorbou Jaroslava Foglara skutečně vážně.

Je naprosto jedno, po které variantě Hochů od Bobří řeky sáhnete. Tato klasika má neopakovatelné kouzlo ve všech podobách a je jen a jen dobře, že se nakladatelství Albatros i přes dnešní turbulentní dobu a nové trendy rozhodlo vrátit ke kořenům a oprášit jedinečné příběhy Jaroslava Foglara, které mají v české literatuře své nezastupitelné místo. Nezbývá než doufat, že tyto příběhy přijme i dnešní generace a nezůstane tak jen u nás, kteří se rozhodnou nostalgicky zavzpomínat na léta dávno minulá…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..