Janet Evanovich & Lee Goldberg – Štvanice

0

ANOTACE:
Nick Fox a Kate O’Hareová jsou jako oheň a střelný prach. On je víceméně napravený zločinec, ona agentka FBI. A jakkoli nepravděpodobně to zní, společně tvoří dokonalý tým.

Tentokrát je jejich cílem Carter Grove, majitel impozantní sbírky kradeného umění. Grove je ale zároveň ředitelem největší bezpečnostní agentury na světě, a tedy rovnocenný soupeř.

Divoká štvanice zavede Kate a Nicka do Skotska, Šanghaje, Montrealu a Washingtonu a nesourodá dvojice bude muset předvést svůj zatím nejtroufalejší kousek, aby Cartera poslala za mříže.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Už je to skoro rok, co jsme se mohli začíst do úvodního dílu povedené akční série, v níž hraje prim nesourodá dvojice hlavních hrdinů Nick Fox a Kate O´Hareová. Povedený Podfuk nyní doplňuje Štvanice. Ta slibuje stejně jako první kniha neodolatelnou kombinaci akce, humoru, a odlehčené atmosféry.

Stejně jako úvodní díl, má i Štvanici na svědomí autorská dvojice Lee Goldberg a Janet Evanovich, která si získala dlouhý zástup fanoušků díky své veleúspěšné sérii se Stephanie Plumovou. Nová série však hraje zcela na odlišnou notu. S trochou nadsázky lze i říct, že právě to ji odlišuje od konkurence, díky čemuž snad tak snadno nezapadne. Ostatně na to sází i český vydavatel této série Mystery Press a nutno říct, že ohlasy na první díl byly více než dobré. Podaří se však autorům udržet nastavenou laťku?

Prvotní oťukávání zloděje-gentlemana a agentky FBI již máme úspěšně za sebou a tak nastal čas vrhnout se do akce takříkajíc po hlavě. A ani druhý úkol pro tuto nesourodou dvojici rozhodně nebude procházka růžovou zahradou. Soupeřem jim navíc nebude nikdo jiný, než Carter Grove, bývalý poradce amerického prezidenta, jenž je zároveň ředitelem největší bezpečnostní agentury na světě. Právě on je majitelem impozantní sbírky kradeného umění. Avšak dostat se mu na kobylku rozhodně nebude jednoduché. Nick Fox a Kate O´Hareová tak budou muset vytáhnout nejedno eso z rukávu, aby dostali Grovea tam, kam potřebují…

I ve Štvanici dostáváme do rukou příjemnou jednohubku, která si na nic nehraje a jejím jediným úkolem je královsky čtenáře pobavit. Opět je tak celá kniha vystavěna na symbióze, i když v tomto případě spíše na rozdílech, mezi oběma hlavními hrdiny, které osud a nadřízení Kate O´Hareové svedli dohromady. Právě tento výbušný mix je etanolem celé knihy, samozřejmě i samotný příběh stojí za zmínku, avšak tím pravým tahounem jsou naši dva hlavní hrdinové.

Ostatně když už je zmínka o samotném příběhu… ten je stejně jako v případě první knihy, slušně řečeno přitažený za vlasy, zkrátka a dobře taková správná blbina. To však rozhodně neberte jako výtku, v případě Evanovich a Goldberga se jedná o poklonu, protože není umění napsat průměrnou, či dobrou knihu, ale “blbost”, která bude naprosto k sežrání a budete se u ní dokonale bavit. A právě taková je tato celá série.

Je to nereálné, je to absurdní a v reálném světě by to rozhodně nemohlo fungovat, ale víte co, právě v tom tkví kouzlo knih. Nic není nemožné a záleží jen na vaší představivosti. Právě takovéto knihy jsou ideálním společníkem na dovolené, kdy netoužíte po ničem jiném než po odpočinku a něčem lehčím na čtení. Právě toto splňuje Štvanice naprosto dokonale.

Pokud byste však chtěli nějaké bližší přirovnání mohu vzpomenout Dannyho parťáky, Castla na zabití, či Sběratele kostí. Právě k americkým krimi seriálům má tato série nejblíže. Najdete zde vše na co si vzpomenete akci, napětí, humor i trochu té romantiky. To vše bez zbytečných detailů, které by jen zdržovali a ve finále tak kazili i výsledný dojem z této příjemné jednohubky.

Ačkoliv nebude Štvanice aspirovat na thriller roku, byla by věčná škoda jej minout. Pokud tedy hledáte něco “lehčího”, či si jen chcete odpočinout od všech klasických detektivek a nechce se vám tak úplně opouštět tento žánr je Štvanice určena právě pro vás. Ostatně na této sérii je krásně vidět, že se autoři psaním opravdu baví a jejich cíl je pobavit i své čtenáře. A to se daří i v druhé knize naprosto dokonale…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..