Jan Seghers – Nevěsta ve sněhu

0

Vlastně to měl být radostný den. Hlavní komisař Robert Marthaler se těší, až odpoledne vyzvedne na letišti svou přítelkyni Terezu, která se po třech letech vrací do Frankfurtu. Hned ráno ho však zavolají k vraždě mladé ženy. Stačí jediný pohled na zohavené tělo a je jasno: oběť byla před smrtí dlouho mučena. Marthaler a jeho kolegové tuší, že s obvyklým vyšetřovacím postupem se tentokrát nikam nedostanou.

Téhož dne se nová budova policejního prezidia na Adickesově třídě ocitne pod vodou. Marthalerův tým se proto přestěhuje do starého činžovního domu: mezi bednami a nadávajícími stěhováky musí objasnit jeden z nejobtížnějších případů v dějinách frankfurtské kriminální policie.

Tím však problémy Roberta Marthalera nekončí. Kvůli vyšetřování zapomene přijet pro Terezu na letiště a ona se mu pak několik dní vůbec neozývá. Jako by se po ní slehla zem. Nadřízený k jeho týmu navíc přidělí policistu, se kterým má hlavní komisař nevyřízené účty. A když se Marthaler na tiskové konferenci více než oprávněně rozzlobí, má to své následky. Svéhlavý a nepohodlný komisař, který byl svému šéfovi už dlouho trnem v oku, je postaven mimo službu…

…………………………………………………………….

Nevěsta ve sněhu je další z řady detektivních románů, které u nás vychází pod taktovkou nakladatelství Host. A byť se nejedná o úplně severskou detektivku, nese některé její nezaměnitelné znaky, které přitahují milovníky tohoto žánru. Na charismatického komisaře Marthalera tak čeká další zapeklitý případ, který prověří všechny jeho schopnosti.

947Jak se zdá, Jan Seghers již  u nás stihl pěkně zakotvit. Jeho kriminální série s Robertem Marthalerem si získala velký zástup  fanoušků v řadě zemí. O úspěchu tohoto frankfurtského spisovatele, kritika a esejisty svědčí i celá řada ocenění, které již stihl za svou kariéru posbírat. Navíc jeho knihy Partitura smrti a Něvěsta ve sněhu zfilmovala německá televize ZDF. A právě Nevěsta ve sněhu je poslední knihou ze série s komisařem Marthalerem, která nyní u nás vychází.

Jenže jak už se u nás stalo dobrým zvykem, to že některá kniha vychází jako poslední, nutně neznamená, že i v té či oné sérii jí patří poslední místo a děj uzavírá. Stejný případ postihl i knihy Jana Segherse, které u Hostu vycházely na přeskáčku. Například Nevěsta ve sněhu nepatří dějově za ostatní knihy z této série, ale na druhé místo. Proč u nás krimi série většinou nevychází chronologicky za sebou, je otázka pro někoho jiného. Jisté je ovšem jedno, díky této knize si fanoušci mohou konečně užít celý děj bez jakéhokoliv přerušování, to jest od prvního až po čtvrtý díl.

Zdá se, že tento den bude jako každý jiný, frankfurtská policie se nedávno přestěhovala do nové budovy, jenže komisař Marthaler je ze staré školy a všechny ty open space kanceláře a další moderní výdobytky mu nic neříkají, a tak vede nekonečnou válku se svým nadřízeným o to, aby se ústředí vrátilo do původních prostor. Jenže ve chvíli kdy policie dostává echo o mrtvé ženě, musí jít všechny tyto malichernosti stranou.

Jakmile Marthaler dorazí na místo činu, je jasné, že na něj a jeho kolegy čeká opravdu těžká práce. Pachatel za sebou dokonale zametl všechny stopy a ty které zůstaly nedávají moc smysl. Navíc tělo ženy jeví známky opravdu hrubého násilí nemluvě o tom, že póza ve které ji policie našla, je velmi neobvyklá a zavání zvrhlostí toho nejtěžšího kalibru. Kdo tohle mohl udělat a hlavně proč?

178797692Jak již bylo řečeno, přestože se nejedná o severskou krimi, některé její typické prvky přesto má a může se směle měřit právě s autory ze severu. Jenže není to jen brutální vražda, která čtenáře ke knize připoutá, Seghers vytvořil skvěle vyvážené dílo, ve kterém si každý přijde na své. Kvalitní detektivní prací počínaje a osobními problémy a trápením hlavních hrdinů konče.

Autor navíc své postavy vytvořil opravdu uvěřitelně a dal si záležet i na nejmenších detailech. Přeci jen všichni jsme lidi a chybovat je lidské a v Nevěstě ve sněhu tomu není jinak. Nejednou tak budete komisaře Marthalera, či někoho z jeho podřízených litovat a soucítit s ním za banální chybu, která sice může mít fatální následky, ale na druhou stranu k životu patří.

Jak už je u detektivních příběhů vcelku dobrým zvykem, autor se nezaměřuje jen a jen na vyšetřování, ale celý příběh oživuje o střípky ze života hlavních hrdinů. A právě Marthalerův osobní život zde tvoří nezanedbatelnou část knihy. I díky těmto podrobnostem mají čtenáři s komisařem daleko bližší vztah a snáze si ho oblíbí. V tomto má Seghers nejblíže asi k dánské spisovatelské a manželské dvojici Liselotte a Sørenovi Hammerovým a jejich sérii s Konradem Simonsenem, kde osobní vztahy i detektivní linie jsou ve skvělé symbióze a tvoří velmi čtivý a napínavý mix.

 

Byť Nevěsta ve sněhu ostřílené čtenáře detektivních příběhů asi ničím příliš nepřekvapí, rozhodně se nejedná o kousek, který si nezaslouží pozornost. Ba právě naopak. Možná že i vy po přečtení této knihy propadnete kouzlu komisaře Marthalera a budete toužit po dalším případu tohoto charismatického policisty ze západu Německa.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Host
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdJan Seghers (vlastním jménem Matthias Altenburg, nar. 1958) žije ve Frankfurtu a živí se jako spisovatel, kritik a esejista. V roce 1998 získal cenu Marburger Literaturpreis za román Landschaft mit Wölfen (Krajina s vlky). Od roku 2004 píše pod pseudonymem Jan Seghers sérii detektivních románů s postavou hlavního komisaře Roberta Marthalera. Nakladatelství Host již vydalo tři knihy z této řady: Spis Rosenherzová (2010, česky Host 2011), Partitura smrti (2008, česky Host 2012) a Příliš krásná dívka (2004, česky Host 2013). Za román Partitura smrtizískal Seghers ceny Offenbacher Literaturpreis a Burgdorfer Krimipreis. Knihy Partitura smrti aNevěsta ve sněhu zfilmovala německá televize ZDF.

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..