Jan Novák & Jaromír 99 – Zátopek

0

ANOTACE:
„Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů,“ říkal Emil Zátopek. Právě posouvání mezí možností vlastního těla z něj udělalo fenomenálního běžce a jednoho z nejslavnějších sportovců historie. Když na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vyhrál běh na deset kilometrů a na pětikilometrové trati skončil druhý, nepovažoval to za velký úspěch. Z následující olympiády v Helsinkách přivezl tři zlaté medaile a stal se legendou, ale připsal si i důležitější vítězství – postavil se proti režimu za svého svěřence Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby vůbec mohl na olympiádu odcestovat. Největší úspěchy Emila Zátopka i jeho seznámení s celoživotní láskou Danou můžeme znovu prožít díky scénáři Jana Nováka a vizuálně opojnému provedení Jaromíra 99.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Komiks již dávno není záležitostí těch divných týpků, co sedí tam vzadu v koutě a za první zabalené číslo Spider-mana by prodali vlastní matku. Tato svébytná literární disciplína se i u nás dostává do širšího podvědomí a díky tomu se začínají objevovat dílka, kterých bychom se před pár lety jen stěží dočkali. Krásným příkladem je i nedávno vydaný komiks Zátopek… když nemůžeš, tak přidej.

largeJak již samotný název napovídá, dostává se nám do rukou jedinečný příběh naší atletické legendy Emila Zátopka. Člověka, jenž se nesmazatelně zapsal do historie svou fenomenální jízdou, nebo chcete-li během, v Helsinkách 1952. To však malinko předbíháme, protože právě Helsinkami tato kniha končí. Pojďme se tedy nejdříve podívat, co si pro nás  spisovatel Jan Novák a výtvarník Jaromír Švejdík, známý též jako Jaromír 99, připravili.

Příběh, jenž najdeme v této knize (komiksu) byl původně koncipován jako filmový scénář. Z neznámého důvodu s ním však Jan Novák neuspěl. Rozhodl se však nedávat Zátopka k ledu a ačkoliv sám zkušenosti s komiksem neměl, padla nakonec volba právě na tuto formu. Oslovil výtvarníka Jaromíra 99 a společně pak přetvořili jeho dílo do současné podoby, která nedávno vyšla ve spolupráci nakladatelství Paseka a Argo.

Tento komiks se na první pohled sice tváří jako Zátopkův životopis, je však nutné jej brát lehce s nadhledem. Jednak se nevěnuje kompletně celému životu tohoto legendárního atleta (kniha končí právě jeho největším úspěchem v Helsinkách). A vzhledem k tomu, že se jedná o komiks, nejde ani tak do hloubky a neukazuje vše do nejmenších detailů. Díky tomu, je tak tato kniha daleko více vhodná pro ty, které atletika, či Zátopek za normálních okolností míjejí a přesto by se chtěli dozvědět pár zajímavostí ze života této osobnosti. Znalcům a zapáleným fanouškům moc nového nepřinese, naopak může být maličkým zklamáním.

hhhAutoři se navíc rozhodli ze Zátopka udělat nedotknutelnou modlu. Zátopek tak mnohdy působí jako Foglarův Mirek Dušín, jenž se vryl do obecného povědomí, jako typ nereálně dokonalého kladného hrdiny. A přesně tak působí Emil Zátopek v této knize. Neváhá se postavit přesile, i nepřízni osudu, kdy ho všichni odepisují. Navíc neváhá dát všanc svou kariéru, jen aby dostal svého přítele a pozdějšího světového rekordmana Stanislava Jungwirtha na olympiádu.

emil_zatopek_2Nechci jakkoliv shazovat osobu tohoto legendárního atleta, avšak toto vynášení do nebes, přeci jen působí maličko nerealisticky. Na druhou stranu kdo ví, třeba byl Emil Zátopek opravdu druhým Mirkem Dušínem. Pokud ano, tak nezbývá než se hluboce klanět. Na druhou stranu je autorova zaujatost doslova cítit z každé strany a nezaškodilo by maličko ubrat a přidat trochu nadhledu a pár informací s nezaujatým odstupem.

Kromě samotného příběhu je neméně důležitou součástí komiksu bezpochyby i kresba. Tu má na svědomí, jak již bylo řečeno, zpěvák, skladatel, kytarista a výtvarník Jaromír Švejdík. Ten svou kresbou propůjčil Zátopkovi neopakovatelné kouzlo, díky čemuž jej vždy lehce poznáte. Charakteristická kresba v níž výtvarník používá jen pár barev a nezachází do přílišných detailů, k celému konceptu knihy skvěle sedí a dá se říct, že jej i pozvedá o úroveň výš.

ZÁTOPEK....když nemůžeš, tak přidej! Geniální komiks z pera Jana Nováka a Jaromíra 99 #musthave #tochces @argo.cz @knihypaseka #komiks #comics #legend #athlete #runner #zatopek #curentlyreading #copravectu #ukazcoctes #newbook #booktip #bookstagram #instabook #booklover #bookaholic

Kombinací všech těchto aspektů se nám do rukou dostává jedinečné dílko, které si bezpochyby zaslouží naší pozornost a zaujme i ty, které za normálních okolností komiks zcela míjí. Minimálně v tomto ohledu tak můžeme autorům opravdu gratulovat a poděkovat za to, že i u nás se najdou autoři, kteří se nebojí experimentovat a přinášet čtenářům něco trochu odlišného. A právě Zátopek je odlišný po všech stranách a bude tak bezpochyby skvělou ozdobou každé knihovničky.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply