Jan Novák & Jaromír 99: Zatím dobrý

0

 

ANOTACE:
Je to největší příběh studené války. Pětice mladíků s pistolemi se postavila po zuby ozbrojené dvacetitisícové armádě východoněmecké Volkspolizei a prostřílela se do svobodného Západního Berlína. Příběh bratří Mašínů a jejich rodiny vyprávěl spisovatel Jan Novák v románu Zatím dobrý jako strhující, napínavý western, za který získal cenu Magnesia Litera pro nejlepší knihu roku. Teď se jeho scénáře chopil výtvarník Jaromír 99 a vytvořil dramatický a vizuálně působivý komiks ve svém osobitém, noirovém stylu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Je tomu již čtrnáct let co Jan Novák publikoval svůj román, který se dotýkal jednoho z nejkontroverznějších příběhů českých moderních dějin “Případ” bratří Mašínů vzbuzuje i po více než 60 let řadu kontroverzí a protikladných názorů a jak se zdá s těmito soudy zdaleka nekončíme. Novák se totiž opět spojil s Jaromírem 99, aby společnými silami převedli Novákův román Zatím dobrý do komiksového hávu.

Spolupráci těchto dvou význačných umělců jsme si mohli již užít v komiksovém Zátopkovi z roku 2016, který stejně jako aktuální novinku vydalo nakladatelství Argo ve spolupráci s Pasekou. Ovšem zatímco předchozí počin těchto dvou tvůrců byl v podstatě nekonfliktní a dával nahlédnout do života naší atletické legendy, aktuální novinka Zatím dobrý bezesporu vzbudí mezi čtenáři nemalý povyk, či kontroverzi.

Pohnutý osud synů válečného  hrdiny a protinacistického bojovníka Josefa Mašína (o něm vyšel komiks loni – Tři králové) vzbuzuje i po letech nemalé vášně. Žel bohu většina lidí, vidí tento příběh čistě černobíle a zaujímá pouze jeden z postojů: hrdinové – vrazi. Ostatně i sám Jan Novák ve své knize zmiňuje, že bratry Mašínovi obdivuje, což se nemalou měrou promítá i do jeho tvorby.  Toto směřování naštěstí není v komiksu jasně dané a stále tak zde zůstává prostor na to, aby si čtenáři udělali vlastní názor.

Jak již bylo řečeno komiks Zatím dobrý sleduje osudy Josefa a Ctirada Mašínů, kteří si společně s dalšími členy své odbojové skupiny v říjnu 1953 doslova prostříleli cestu do západního Berlína. Pro někoho hrdinové, pro někoho zločinci. Ať už se přikláníte na jakoukoliv stranu, je důležité abychom i na takovéto události nezapomínali a to splňuje Novákův komiks na výbornou.

Zatímco se autor v románové předloze nemalou měrou věnoval i rodině bratří Mašínů a především pak osobě jejich otce, v komiksové adaptaci na takovéto rozvedení již nezbyl dostatek prostoru. Tyto neméně zajímavé postavy jsou zde nastíněny pouze v základních obrysech, kdy Novák zmiňuje jen nejdůležitější fakta. Primárně se tak zaměřuje na samotný útěk z republiky a události, které mu předcházely.

Bohužel v porovnání se samotnou knižní předlohou není v komiksové adaptaci tolik prostoru na detaily. Ostatně původní Novákův román čítá takřka 800 stran, což jde do 250 stran komiksu vměstnat jen velmi těžko. Možná i díky tomu působí celý příběh lehce jednostranně. Díky tomu to zúženému prostoru je zde spousta věcí pouze naznačena, či zmíněna na jednom, či dvou panelech, přitom by si tyto události zasloužili za normálních okolností daleko více prostoru.

To ostatně platí i pro vykreslení samotných postav včele s bratry Mašíny. Upřímně nevím zda to byl záměr autorů, či právě bolístka komiksové adaptace, ale tak nějak se mi nechce věřit, že by “hrdinové” tohoto románu působili snad až lehkovážně a z ničeho si nedělali těžkou hlavu. Ano, dozajista prožívali určité nadšení, nechce se mi však věřit, že by tomu doopravdy bylo až v takové míře. Ostatně s podobným “vynášením” do nebes jsme se setkali již u zmíněného Zátopka. Ten se však na rozdíl od aktuální novinky nevěnoval kontroverznímu tématu.

Co je ovšem potřeba pochválit a vyzdvihnout je celkové grafické zpracování. Tu má na svědomí, stejně jako v případě Zátopka, zpěvák, skladatel, kytarista a výtvarník Jaromír Švejdík, alias Jaromír 99. Spolupráce těchto dvou umělců tak pokračuje na dalším díle a Jaromír 99 opět propůjčil Novákově dílu nezaměnitelnou grafickou podobu. Charakteristická kresba v níž výtvarník používá jen pár barev, které jsou tentokrát laděny do zemitějších odstínů s využitím trochy červené, skvěle evokuje lehký retro styl. Švejdík navíc nezachází ani do přílišných detailů, což jde ruku v ruce s celkovým konceptem knihy a zároveň ponechává dostatek prostoru pro čtenářovu představivost.

Ačkoliv komiksová adaptace oproti knižní předloze vcelku pochopitelně v některých ohledech lehce pokulhává a rozhodně tak není bez chybky, tvůrčí duo Jan Novák a Jaromír 99 po Zátopkovi opět dokázalo, že jim vzájemná spolupráce neskutečně sedí. Zatím dobrý je navíc přesně tím dílem, které rozhodně nezapadne a naopak bude dobrým tématem k všeobecné diskuzi. Společně s Návratem krále Šumavy se tak komiksová adaptace Novákova románu Zatím dobrý řadí k nejlepším českým komiksům letošního roku.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..