James Tynion IV – Batman / Želvy nindža

0

ANOTACE:
NEW YORK. Želvy nindža jsou uprostřed největší bitvy svých životů. Ve stejnou chvíli proti nim stojí děsivý klan Noha se svým vůdcem Trhačem i mimozemské síly generála Kranga – jenže právě tohle měl Krang v plánu. Teď se může jediným posunem v časoprostoru zbavit obou svých největších rivalů najednou.

GOTHAM. Jako by neměl temný mstitel Batman už takhle plné ruce práce s ochranou svého města proti Penguinovi, Killer Crocovi, Ra’s al Ghulovi a dalším, přichází na scénu nový nepřítel: Trhač a jeho družina nindžů, kteří byli přeneseni do nic netušícího Gothamu a rozpoutali tu hotové peklo. Jejich cílem je technologie, která je může vrátit zpátky domů… Současně se však hodlají s pomocí nejobávanějších Batmanových protivníků zmocnit celého Gothamu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


To se takhle jednou potká Batman a Želvy Ninja… Že to zní jako začátek nějakého vtipu? Možná, ale zároveň se jedná o jeden z nejzajímavějších komiksových crossoverů roku, které si pro nás Crew připravila těsně před Vánoci. Aneb, jak by řekl Leonardo: Tohle je totálně božanská týmovka.

Na trh se tak dostává další zajímavý crossover dvou zcela odlišných univerz. Ještě než se však pustíme do klasického hodnocení, hodí se malé upozornění. Pokud vám toto spojení připadá naprosto šílené, samozřejmě tím správným způsobem, není potřeba moc váhat nad tím, zda se do téhle ujeté týmovky pustit, či nikoliv. Pochybovače a skeptiky však tento komiks patrně o opaku nepřesvědčí.

Tento zajímavý kousek si vzal na starost James Tynion IV., jenž se mimo jiné podílel i na u nás vydané batmanovské sérii Scotta Snydera, či na čtvrtém dílu Batman Detective comics vydaného BB artem. Nyní se však pouští na velmi tenký led, komiksových crossoverů, jenž to u fanoušků nemají vždy jednoduché. V případě Batmana a TMNT to bude platit patrně dvojnásob. Tento kousek budete buď milovat, nebo si nechápavě klepat na čelo.

Jestli už máte nějaký ten crossover za sebou, patrně ani tento kousek pro vás nebude výraznějším překvapením. Tynion využívá klasického konceptu podobných titulů, kdy se hlavní hrdinové pustí nejdříve navzájem do sebe, aby se posléze spojili a společně bojovali proti svým nepřátelům. Batman a Želvy Ninja v tomto ohledu rozhodně nejsou výjimkou, čeká na ně opravdu pestrá paleta záporáků včele s Trhačem, Penguinem i Ra’s al Ghulem. Na druhou stranu zázraky čekat nemůžeme, naštěstí si tento komiks ani na nic nehraje. Prakticky z každé jeho strany čiší, že se jedná především o nenáročnou, byť trochu temnější, oddechovku, která má především pobavit.

Ano, je to možná prvoplánová týmovka, s předvídatelným dějem. Autorovi se však poskládat dohromady opravdu zajímavý mix, který na druhou stranu působí lehce a nenuceně. Navíc přidává vcelku slušnou porci akčních scén a nezbytných hlášek, kterými jsou Želvy Ninja pověstné. Vítaným bonusem a patrně jedním z největších lákadel tohoto komiksu je vcelku pochopitelně kontrast vážného a ponurého batmanovského univerza s komickými Želvami, jenž původně vznikly v podstatě jako parodie na komiks a filmovou popkulturu.

Dalším pozitivem této knihy je bezpochyby atmosféra, kterou dopomáhá nemalou měrou utvářet i originální a zajímavá kresba Freddieho Williamse II a coloring Jeremyho Colwella. Vzhledem k tomu, že se celý příběh odehrává v Gothamu je grafické pojetí posunuto do temnějších a hororových tónů, které umocňují nebezpečí, které Trhač a jeho klan Noha pro Gotham představuje. Jedinou menší zvláštností je bílá linie kolem každé postavy, někoho může při čtení maličko rušit, nejedná se však o nic, co by výraznějším způsobem narušovalo celkový zážitek ze čtení. Na druhou stranu, právě tato bílá linka dopomáhá alespoň menším způsobem samotným postavám vystoupit z jinak temného pozadí.

Crossover Batmana a Ninja Želv samozřejmě není úplně bez chyby. Na druhou stranu nabízí obrovskou porci zábavy a oddechového čtení, která rozhodně nezklame. Jinak však nečekejte nic světoborného a náročného, podobné ambice však tato jednohubka ani nemá. Zde jde především o ZÁBAVU a tento účel plní dokonale. Pro Crew tak rozhodně palec nahoru a více podobných ulítlých kousků


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.