James Tynion IV. – Batman Detective Comics: Ve stínu netopýrů (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
Gotham City zahalil netopýří stín. Tentokrát ale nepochází od Batmana.
Do gothamských ulic vtrhla elitní bojová jednotka, která Temného rytíře napodobuje. Její vybavení, technologie i taktika jsou odpozorované od Batmana, jsou však propracovanější a na vyšší úrovni. Motivy této armády zůstávají záhadou, její cíle jsou však zřejmé – tihle „Batmanové“ mají spadeno na gothamské maskované strážce pořádku.
Temnému rytíři je jasné, že takové armádě sám čelit nemůže, a nedokážou to ani ostatní bojovníci se zločinem. Proto za svého generála ustanoví Batwoman a z nové generace gothamských hrdinů vytvoří vlastní armádu.
Tim Drake alias Red Robin, Stephanie Brownová alias Spoiler, Cassandra Cainová alias Orphan a napravený zločinec Basil Karlo alias Clayface, ti tvoří vojsko, se kterým jdou Batman a Batwoman do boje. Až však stane svému skutečnému nepříteli tváří v tvář, bude držet pohromadě, nebo se rozpadne?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Batman bezpochyby patří k nejoblíbenějším komiksovým postavám u nás. V průběhu let zde již vyšlo bezpočet příběhů s tímto temným hrdinou. Je tedy vcelku pochopitelné, že ani v rámci projektu Znovuzrození hrdinů DC mu neunikneme. A to hned několikrát. Vedle “základní řady” Toma Kinga a chystaného All-Star Batman, tak nyní můžeme sáhnout i po Batman Detective Comics, jenž nám kromě Batmana představuje i další hrdiny temného Gothamu…
Řada Batman Detective Comics je jednou z nejtradičnějších značek, která je s Batmanem spojována. Ostatně ani českým komiksovým fanouškům rozhodně není neznámá. Nakladatelství BB Art navíc vcelku nedávno vydalo již šestou knihu z runu New52. Ten však tentokrát necháme stranou a zaměříme se na aktuálnější kousek, jenž vychází v rámci velkého projektu Znovuzrození hrdinů DC, či chcete-li DC Rebirth.
První knihu z této série, jenž u nás vychází s podtitulem Ve stínu netopýrů, obstaral velezkušený James Tynion IV., jenž má spolupráci na Batmanovi skvěle zažitou. Spolupracoval nejen na hlavní batmanovské řadě společně se Scottem Snyderem, či na zmíněném Detective Comics z New52, ale střihl si i skutečně povedený crossover Batmana s Želvami Ninja. Nyní se nám dostává do rukou komiks čistě z jeho produkce a nutno říct, že více než povedený. Úvodní book této série bude dokonce pro mnohé zajímavější, než hlavní batmanovská řada. Zda mu to vydrží ukáže až čas.
Do gothamských ulic vtrhla elitní bojová jednotka, která napodobuje Batmana a daří se jí to více než dobře. Navíc je její vybavení i technologie na vyšší úrovni takže má určitou výhodu. Kdo však za tímto oddílem stojí a jaké jsou jeho motivy? To je zatím záhadou, postupem času se však ukazuje, že tito noví “Batmanové” nemají v hledáčku jen zločince a ochranu obyčejných lidí, ale mají spadeno i na gothamské maskované strážce pořádku.
Temnému rytíři je jasné, že tento problém sám vyřešit nedokáže. A tak, ačkoliv je především samotář, nezbývá mu nic jiného, než povolat své druhy do zbraně a vytvořit svou vlastní armádu, která by se s tímto problémem dokázala vypořádat. Na scénu tak přichází zcela nová generace gothamských hrdinů včele s Batwoman, Red Robinem, Spoiler, Orphan a trochu netypicky i napraveným zločincem Clayfacem, aby se společně postavili zatím neznámé hrozbě…
V úvodních 7 sešitech, které tato kniha obsahuje, dostáváme jeden uzavřený příběh, jenž se nese v relativně podobném duchu, jako většina ostatních knih z Rebirthu. Opět tak dostáváme do rukou klasický mainstreamový komiks, ve kterém jde především o akci. Avšak tam kde někteří trochu ztrácí, Detective Comics funguje relativně dobře. Vděčí za to slušnému příběhu s detektivními prvky, který sice nepřináší nic extra nového a příliš nepřekvapí, ale funguje překvapivě dobře.
Pozadu nezůstává ani povedená kresba. Tu tentokrát obstarala hned trojice kreslířů Al Barrionuevo, Eddy Barrows a Alvaro Martinez. Ti se v této knize vůbec poprvé představují českým čtenářům a nutno říct, že se jedná o více než slušné představení. Jejich kresba je skutečně líbivá a některé panely, či scény skutečně stojí za to. Stále se však jedná o klasický mainstream, který příliš nepřekvapí. Ostatně jediným kouskem z českého Rebirthu, který se v tomto ohledu více vymezuje je pouze Green Arrow. Batman Detective Comics tak představuje další “masovku”, která si své fanoušky bezpochyby najde.
Největším lákadlem však ale bude celá plejáda hrdinů ze širší bat-rodiny, kteří se nám v tomto kousku představují a dodávají tak celému komiksu na atraktivitě. Tedy alespoň pro českého čtenáře, který zatím moc možností setkat se s těmito hrdiny neměl. Právě v tomto komiksu získává tato partička více prostoru a nutno podotknout, že jim to spolu náramně sekne. Po Sebevražedném oddílu a Lize spravedlnosti tak dostáváme v Rebirthu další “týmovku”, která je rozhodně zajímavým oživením. Avšak s ohledem na předchozí sérii (New52) a to jaké příběhy se v ní prezentovali, si nemůžeme být vůbec jisti, zda tento tým “přežije” i do další knihy.
Po hlavních sérií DC univerza se tak svého “znovuzrození” dočkala i řada Detective Comics. Ta se možná pro někoho trochu překvapivě zatím zařadila k tomu nejlepšímu co v rámci Znovuzrození hrdinů DC u nás vyšlo. Zda se jí podaří udržet kvalitu i u dalších dílů ukáže až čas. Minimálně první book Ve stínu netopýrů si však naši pozornost jistojistě zaslouží.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..